Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Slovenská piva 007

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Slovenská piva 007

Slovenská piva 007

I letos v létě proběhlo moje setkání se slovenským pivařem Daliborem Hanzelem. Doufám, že se na mě Dalibor nebude zlobit za použití termínu "PIVAŘ", ale jiné označení nás, co máme rádi dobré pivo, mi prostě nejde od huby. I letos jsme si vyměnili sběratelské materiály a poseděli, tentokráte u točeného Purkmistra v Černicích na Selské návsi.

Piva z Rožňavy
Piva z Rožňavy

Jako první jsem z Daliborovy zásilky ochutnal slovenská piva plněná originálně do PET lahví. Čtyři druhy z minipivovaru Kaltenecker byly plněny do vlastních originálních lahví o objemu 1 litr a pivo v nich bylo bez chyby. Myslím si, že nápad plnit pivo do neotřelých 1l lahví byl dobrý taktický tah rožňavských pivovarníků na cestě k poznání Kalteneckeru u pivařů nejen celého Slovenska, ale zaslechl jsem, že i u nás (snad někde v Praze?) se dá lahvové rožňavské sehnat.

PETky od Heinekenu
PETky od Heinekenu

Další, kdo na Slovensku začal plnit pivo do originálních PET láhví je lídr trhu Heineken Slovensko. Měl jsem tu čest ochutnat Corgoně 10% původem z Nitry a Starobrno Tradiční původem z Brna, obě však vyráběné v jediném pivovaru Heinekenu na Slovensku, a sice v Hurbanovu. Corgoň mi chutnal více než Starobrno, ale tři tato piva najednou Vám žádný požitek nepřinesou.

Slovenké nezávislé pivovary
Slovenké nezávislé pivovary

První piva ze skla jsem ochutnal ze sortimentu slovenských nezávislých pivovarů, jejichž design se od loňska moc nezměnil, tudíž mi byla nabídnuta piva Jurki 10%, vyrobený pivovarem Urpín Banská Bystrica (loni byla dvanáctka), pivo od kterého nic nečekáte, a také Vás ničím nepřekvapí. Dále ze stejného pivovaru Urpiner 11%, ležiak výčapný svetlý, který jen potvrdil, že Urpiner patří mezi absolutní špičku mezi slovenskými pivy - velmi dobrá jedenáctka. Dalším byl Steiger pivo 10%, výčapné svetlé z pivovaru ve Vyhniach, viz. loňské hodnocení, ale letos mi připadlo pitelnější. Zajímavé je, že se Steigerem se setkáváme i v Čechách na různých akcích, protože třebíčský dovozce přesedlal od Topvaru (po převzetí SABMillerem) právě k Steigerovi.

Pivo selected by Tesco
Pivo selected by Tesco

Pivo vyráběné pro Tesco se na Slovensku nazývá Pandúr a každý druh je vařen v jiném pivovaru. Pivo svetlé konzumné v Popperu Bytča je typickým levným pivem, tj. bez chuti, snad barvou a pěnou připomínající pivo. Plusem může být jen, že nejsou přítomny žádné rušivé elementy. Což se ovšem nedá říci o desítce, výčapném pivu svetlém 10% ze Steinu Bratislava i o dvanáctce svetlém pivu ležiaku 12%, které mi osobně moc nejely, měly rušivou vůni i chuť. Nealkoholické pivo z Pilsbergu Poprad (odtud je i dvanácka) se vyznačuje typickou pachutí nealko piv a na můj vkus je i dost sladké.

SABMiller Slovensko
SABMiller Slovensko

Další sérií byla produkce slovenského SABMilleru, kde jsem byl zejména zvědavý na sortiment topoľčanského pivovaru, který letos změnil lahve, etikety, majitele, ale také prý chuť. Jeho reklamný slogan je "To podstatné je vnútry". Tak se na to vnútro společně podívejme. Topvar Tradičné, 10% svetlé pivo bych snad ani pivem nenazýval, ale spíše nepovedenou limonádou. Premium, 12% svetlý ležiak byl jen jeho silnější bráška. Nejlepším Topvarem se mi tedy zdál Premium tmvé pivo s obsahem alkoholu 4,1% vol. - velmi podobné pivo tmavému Šariši.

Šariš Premium, tmavé pivo - jakožto na černá piva moc nejsem, tmavý Šariš mi docela chutnal. Měl vyváženou chuť tmavého piva.

Heineken Slovensko I.
Heineken Slovensko I.

Jako poslední jsem si nechal největšího hráče na slovenském trhu - Heineken Slovensko, který ve svém jediném pivovaru soustřeďuje výrobu všech značek portfolia, ať už ze zaniklých (spíše Heinekenem uzavřených) pivovarů, tak licenčních značek. Musím uznat, že Corgoň mi po Topvaru docela spravil chuť, zvláště svetlé pivo výčapné 10% se zdá být docela dobrou alternativou pro horké letní dny. Corgoň, svetlý ležiak 12% také nebyl špatný, ale dovedl bych si představit i něco lepšího. Výčapný ležiak tmavý 11,5% je prakticky stejný jako jeho jihoafričtí bratříčkové. Starobrno Tradiční, pivo výčapné svetlé 10% vařené v licenci brněnského pivovaru bych označil za docela dobrou desítku.

Heineken Slovensko II.
Heineken Slovensko II.

Gemer Standart, svetlé pivo je oslazená voda, znám rimavské pivo v jiné kondici. Kelt výčapný, svetlé pivo výčapné, které nese podtitul "tradičná výčapná desiatka". Etiketa se téměř nezměnila, ale stupňovitost od loňska poklesla o celé 3% EPM. Že by se v Hurbanovu inspirovali mým loňským hodnocením speciálního Kelta: "na speciál velmi slabé pivo bez chuti" a dle mého názoru změnili etiketu? Jinak se musím opakovat: na desítku slabé a bez chuti. Martinský zdroj, pivo výčapné svetlé 10% je zase něco jiného, sice také nic moc, ale nějaká chuť je patrná. Posledním slovenským je Martiner Original, pivo ležiak svetlý 12% má podobnou chuť jen trošku silnější.

Závěrem mohu zodpovědně napsat, že letos to dle očekávání u mě vyhrál Kaltenecker z Rožňavy. Možná mu trošku pomohla i moje sympatie k minipivovarům a ke značce, ale myslím si, že jen trošku a piva Kras a Brokát jsou velmi chutná.



[Richard Chodora] [Zobrazeno 16100x] [21. říjen 2007]
[Degustace] [comments: 10] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Roman Holoubek

pondělí, 8. září 2008
09:59

Roman Holoubek

Tome a jak jsem už někde vzpomínal. Dle mých info pšenka nebyla vyrobena v Hurbanovu, ale šlo o standardní produkci některého ze závodů Heinekenu a jen to nalejblovali Bažantem.


Tomáš Semrád

neděle, 7. září 2008
21:22

Dalibore, díky za odpověď.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Libor

neděle, 7. září 2008
11:37

Libor

to Tomáš Semrád: ako som spomínal inde, tá pšenica bol jednorazový pokus, ktorý nevyšiel. Zastavené to bolo vraj kvôli nezáujmu....
Ako točené to pivo nikdy nebolo, len 0,33L fľaška a navyše len ako súčasť multipacku.....
Snáď niekedy v budúcnosti sa pokúsia ešte raz. Dúfajme


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Tomáš Semrád

neděle, 7. září 2008
02:13

Dotaz na Dalibora
Vyrábí se v Hurbanově ještě pšeničný Zlatý Bažant nebo to byl jen pokus Heinekenu o zpestření poměrně fádního trhu? A stáčí se to do lahví nebo se to dá někde ochutnat i v točené podobě? Popřípadě kde? Díky za info.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Adsense

28. březen 2024
17:42


posted by: Inzerce

Dalibor Hanzel

sobota, 27. říjen 2007
22:06

to Jiri.J
jedine čím som si takmer 100% istý je vrchné kvasenie, ostatné by som musel preveriť. Majiteľ minipiviovaru má veľmi dobré vzťahy s ľudmi z Pivovarského domu v Prahe, takže predpokladám, že kvasnice by mohli byť odtiaľ. Ale ako som povedal, skúsim preveriť....


napsal(a): Dalibor Hanzel [Odpovědět]

JiriJ

pátek, 26. říjen 2007
15:05

Dotaz na D. Hanzela: Zajímalo by mě něco víc o tom "Weiznu". Je svrchně kvašený a jaká byla použita kvasná kultura? Jaký je podíl pšeničného sladu?
V SR je to první Weissbier...


napsal(a): JiriJ [Odpovědět]

Roman Holoubek

středa, 24. říjen 2007
12:27

Roman Holoubek

Dalibor, Chody i Jirko - zdravím Vás.
Už delší dobu se chystám podívat se na Slovensko a ochutnat zase pár piv. Na Slovensko to mám totiž moc daleko - celých 18 km k hranicím :-) Naposledy jsem byl u vás Dalibor před 3 roky a situace se dosti změnila. Z Kalteneckeru jsem měl zatím jen Brokáta, ale byl skvělý. Tak jsem zvědavý na další. Vždy mi ze slovenských chutnala Bytča, Topvar a Vyhne - no uvidíme jak mi budou chutnat příště.
Tož tak ...


Dalibor Hanzel

pondělí, 22. říjen 2007
18:13

Čo sa týka hodnotenia pív - možno len súhlasiť, aspoň pre mňa sú pivá z malých pivovarov chuťovo lepšie než tie veľkovárenské....
Snáď len Martiner 12 by som zo svojho pohľadu pretlačil trocha dopredu. Na ňom mi práve imponuje trocha vyššia horkosť.... oproti zvyšku slovenského portfólia.
Najnepríjemnejšou zmenou bolo prevzatie pivovaru Topvar SAB Miller-om. Chuť odišla niekam do zabudnutia, aj keď počul som že skutočný Topvar by mal chutiť práve takto. So smiechom mi kamarátka povedala, že prvé čo nový majiteľ v Topvare spravil bolo prepláchnutie trubiek.....
Nech to už je ako chce, aj skalní topvaráci pripúšťajú, že to chutí inak ako predtým...


napsal(a): Dalibor Hanzel [Odpovědět]

Chody

pondělí, 22. říjen 2007
07:53

Chody

Jj, Pandůr 12 je z Popradu. Co se týče radiátoru: fotky byly zhotoveny mimo topnou sezónu ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Jiří Kaňa

neděle, 21. říjen 2007
19:08

Ten 12% Pandúr je taky popradský, ne? Není divu, že ti nechutnal, letos na podzim se Tatran skoro nedal pít...

Ty skladuješ pivo na radiátoru? Máš recht, není nad důkladnou pasterizaci... :-)


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI