Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Desaťročie slovenského pivovarníctva 1998-2008 I.


Desaťročie slovenského pivovarníctva 1998-2008 I.

Desaťročie slovenského pivovarníctva 1998-2008 I.

Za posledných 10 rokov sa toho na slovenskej pivnej scéne udialo mnoho (bohužiaľ to boli udalosti zväčša negatívne) s ktorých prehľadom by som sa s Vami rád podelil. Môžete si povedať, že vás pivovarníctvo na Slovensku nezaujíma – ale oponoval by som vám tým, že 75 rokov spoločného štátu výrazne ovplyvnilo aj dianie u nás. A v neposlednom rade by som týmto článkom chcel poukázať na rozdielnosť pivného vývoja v našich krajinách.

Dnes by som sa chcel venovať pivovarom priemyselným. Venovať sa do podrobností majetkovým vzťahom je prakticky nemožné, nakoľko skoro v každom pivovare majitelia prichádzali, odchádzali, menili sa sro-čky na akciovky......

Týmto článkom chcem predovšetkým podať informácie a vykresliť obraz o tom čo sa za posledných 10 rokov u nás udialo na poli piva, takže to pravdepodobne bude na úkor „čtivosti“ ale inak to asi nejde :).

Dlhé roky sme „Čechom“ kazili množstvo vypitého piva za rok na osobu ( po rozdelení sa to ukázalo :)). Ale spoločné roky mali za následok aj to, že na Slovensku vzniklo viacero nových pivovarov. Topoľčany (1964), Rimavská Sobota (1966), Hurbanovo (1967), Veľký Šariš (1968), Banská Bystrica (1971), Trnava (1974) - uf, v podstate skoro polovica pivovarov funkčných v roku 1998...

Ale čas priniesol situáciu, ktorá by sa v roku 1998 javila ako zo zlého sna, bohužial, dnes v roku 2008 už krutá realita...

V roku 1998 pôsobili na Slovensku nasledovné pivovary: Stein Bratislava, Horden Trnava, Konbier Ilava, Popper Bytča, Martiner Martin, Tatran Poprad, Starý Prameň Michalovce, Gemer Rimavská Sobota, Steiger Vyhne, Urpín Banská Bystrica, Topvar Topoľčany, Šariš Veľký Šariš, Corgoň Nitra – áno počítate správne ešte v roku 1998 pôsobilo na slovenskej pivovarníckej scéne 13 pivovarov!

Rok 1999 priniesol koniec pre pivovar v Michalovciach, ktorý neustál konkurenciu doma a po zavedení vysokého dovozného cla na pivo na Ukraine, kam smerovala väčšina produkcie (až 70% zo 100 tis. hl. ročne). Paradoxne michalovčania neboli patrioti a pili radšej iné značky. Pritom kvasničák v pivovarskej bol jedna báseň (osobná skúsenosť)


Na mieste pivovaru dnes stojí nákupné centrum…

V roku 2000 dodýchala Ilava, ktorá podľahla vďaka „dobrému“ podnikateľskému vedeniu.... Tentoraz ale slovenských majiteľov. Mimochodom fľaškové pivo Konbier, ktoré sa vozilo aj k nám do Nového Mesta nad Váhom, nebolo podľa mojich spomienok najhoršie. Dnes pivovar „žije“ z výroby limonád...Nasledujúce 2 roky boli na pivovarskej scéne vcelku pokojné, ale rok 2003 priniesol koniec až 2 pivovarom – Horden Trnava a Martiner Martin. Zatiaľ čo prvý menovaný neustál konkurenciu (obľúbená to vetička) druhému sa dostalo tej cti prispieť k zefektívneniu výrobného procesu firmy Heineken Slovensko...


Kedysi býval Martinský porter pojmom...
Kedysi býval Martinský porter pojmom...

Tento pivovarnícky moloch, ktorý vstúpil na Slovensko prostredníctvom hurbanovského pivovaru v roku 1995 a časom pod svoje krídla pribral pivovary v Nitre (1997), Martine (1999) a Rimavskej Sobote (1999) (kúpené od slovenských majiteľov, ktorí ich sprivatizovali za babku vďaka správnemu politickému kabátu) sa spočiatku prezentoval ako záchranca pivovarníctva na Slovensku – však v spomínanom roku 2003 odhodil svoju masku a zavieral a zavieral – pardon zefektívňoval a zefektívňoval. Na to doplatili v roku 2005 pivovar v Nitre a v roku 2006 aj pivovar v Rimavskej Sobote (pritom oba s výstavom viac ako 550 tis hl/rok)..... Takže v súčasnosti zostal „záchrancom“ k dispozícii len pivovar v Hurbanove.Inak dostala sa mi do uší aj informácia o tom, že výhľadovo sa prevedie výroba do maďarského Šoproňa... Veď efektivita nadovšetko – ale uvidíme.


Toto vyrastie na mieste bývalého nitrianskeho pivovaru
Toto vyrastie na mieste bývalého nitrianskeho pivovaru

No a zatiaľ posledná vlna zatvárania prebehla koncom roku 2007, keď svoje posledné pivo vystavil pivovar Stein v Bratislave. Po tom čo pivovar zobrala hrobárovi z lopaty skupina slovenských podnikateľov a ako tak ho dala dohromady – ho neskôr predala developerskej firme z Luxemburska ktorá mala skôr zálusk na pozemky v lukratívnej lokalite ako na dobré slovenské pivo. Veď načo je hlavnému mestu pivovar, že? Prachy sú prachy.....

Býva zvykom, že zhorená budova sa dá rýchlejšie a ľahšie zbúrať – preto vcelku zaujímavo vyznela začiatkom leta informácia o požiari v areáli pivovaru...


Pôvodný bratislavský Stein je minulosť

V istom stave klinickej smrti je od konca roku 2007 aj pivovar v Poprade, keď ten svoju výrobu dočasne prerušil kvôli rekonštrukcii ( podobne ako Podkováň) a pivo sa zatiaľ v obmedzenom sortimente varí v niektorom z poľských pivovarov.Bohužiaľ čo sa týka obnovenia výroby som skeptický. Bodaj by som sa mýlil...
 Dnes už takéto portfólio nezoženiete...
Dnes už takéto portfólio nezoženiete...

Takže ak ste so mnou počítali, dnes „plnohodnotne“ varí na Slovensku už len 6! Z pôvodných 13 pivovarov – Bytča, Vyhne, Banská Bystrica, Šariš, Topoľčany a Hurbanovo.

Na záver ešte pár informácií o pivovaroch fungujúcich:

Popper Bytča v podstate jeden z posledných 2 pivovarov so slovenským kapitálom. Firma KKcompany ( jedným z majiteľov je aj pán Konárik) vlastniaca tento pivovar mala v minulosti aj podiely buď priamo alebo prostredníctvom pána Konárika aj v pivovaroch Martin, Gemer a Ilava – ktorých osud bol spomenutý vyššie.

V princípe ide o životaschopný pivovar, ktorý produkuje podľa mňa veľmi dobré pivo Popper a Palatín. Ako nízkonákladovú značku si ponechali Konbier

Urpiner Banská Bystrica – druhý z pivovarov so slovenským kapitálom. Po dlhom vládnutí pána Čupku, ktorý o pive moc nevedel, ale k podniku ľahko prišiel po politickej línii za 330 mil Sk - ktoré však nikdy banke nevrátil, skončil pivovar v konkurze, z ktorého sa dostal v roku 2006 a dnes značka Urpiner patrí k slovenskej špičke, o čom svedčí aj viacero ocenení – napr. aj z pivných slávností v Tábore v roku 2008.


Dnes už je to Urpiner

Steiger Vyhne – pôvodne vlastnený slovenským kapitálom, nedávno do pivovaru vstúpila zahraničná – anglická firma Endemit spolu s českou pivovarníckou skupinou PMS Přerov. V súčasnosti pivovar varí aj pivo značky Stein za uzavtvorený pivovar v Bratislave. Kvalitu piva by som nazval veľmi kývavou od špičkovej až po niekedy veľmi podivnú...... V pivovare sa produkujú značky Steiger, Hell, Sitňan, Kachelman a licenčne Stein a GrošákŠariš a Topoľčany – tieto dva pivovary patria pod krídla gigantu SABMiller. Práve Topvar bol jeho poslednou akvizíciou v roku 2006. Pivá týchto pivovarov sa vyznačujú veľkou unifikovanosťou – typické Eurobeery. Značky: Topvar, Šariš, Smädný Mních – licenčne Kozel a Gambrinus.
Pozvánka na tohtoročný deň otvorených dverí­
Pozvánka na tohtoročný deň otvorených dverí­

Zlatý Bažant Hurbanovo – v súčasnosti sa v ňom varia všetky pivá vrátane značiek z Heinekenom uzatvorených pivovarov – čo obnáša značky: Zlatý Bažant, Corgoň, Kelt, Gemer, Martiner a licenčne aj Starobrno – pričom všetky produkty by som nazval taktiež Eurobeery.Ale aby som prvú časť o priemyselných pivovaroch nekončil príliš skepticky – v poslednom desaťročí vznikol na Slovensku aj jeden nový pivovar - v roku 2007.

Nejedná sa o žiadneho giganta – jeho ročný výstav sa pohybuje podľa odhadov niekde okolo 10-15 tis hl. ročne.

Tým pivovarom je Starotopoľčiansky pivovar v Nemčiciach asi 5 km od Topoľčian. Podľa rôznych informácií by mal byť v pivovare aktívny aj bývalý zamestnanec Topvaru, ktorý po jeho angažovaní SABMiller-om inicioval vznik pivovaru síce malého – ale vďaka aj zaň.


Logo nemčického pivovaru

Ako ste sami mali možnosť vidieť, totiž čítať, situácia na slovenskej priemyselnej pivovarníckej scéne je viac ako smutná..... Prakticky nulová možnosť výberu, fádnosť chutí a značiek, posilovanie gigantov na úkor menších – to je bohužiaľ realita, s ktorou sa slovenský pivár musí zmieriť. Pivár - nie konzument, tomu je to totiž jedno, hlavne, že sa hlava točí......Nabudúce sa pozrieme bližšie na slovenskú minipivovarnícku scénu (ale ani tu si ilúzie nerobte).Zdroje: Internet, Obchodný register SR, vlastné skúsenosti

[Dalibor Hanzel] [Zobrazeno 14980x] [24. srpen 2008]
[Chyba 404 - Nenalezeno] [comments: 16] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

jiri.j

pátek, 29. srpen 2008
20:43

Dalibore díky za vždy skvělé informace ze Slovenska. Zítra vyrážím do Malé Fatry, tak něco ze slovenských piv testnu, ale asi dám přednost tamním znamenitým vínum z jihu. Ať se daří v domácí výrobě a třeba za pár let bude se píti oficiálně Varáš, do ví:-) Držím palce v této bohulibé činnosti!


napsal(a): jiri.j [Odpovědět]

Libor

čtvrtek, 28. srpen 2008
14:56

Libor

to Roman Holoubek: ako som už písal, je to 8 rokov stará záležitosť a tú chuť si už nevybavím..... bohužial....

a tá pšenica - neviem nič bližšie odkial pochádzala, jediné čím som si istý, že sa s pokračovaním nepočíta. Teda zatiaľ.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Roman Holoubek

čtvrtek, 28. srpen 2008
14:31

Roman Holoubek

Ten Porter z Hurbanova se ke mně nedostal - mám litovat Libore?

K té pšenici ze stejného kurníku. Dle informací, které mám, nebyla vůbec vyrobená na Slovensku, ale jednalo se o standardní produkt z jejich grupy a jen to nalejblovali do bažantích barev.


Libor

čtvrtek, 28. srpen 2008
11:30

Libor

to Jiri.J: bolo to na prelome rokov 1999/2000
http://mesto.sk/prispevky_velke/hurbanovo/zlatybazantuvadza942943339.phtml

a pšenica je zatial odpískaná, že vraj kvôli malému záujmu... Snáď časom to skúsia ešte raz...:(


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Adsense

29. březen 2024
03:38


posted by: Inzerce

Jiri.J

čtvrtek, 28. srpen 2008
10:47

to Dalibor: a v kterých letech se Zlatý Bažant- Porter 21%vyráběl? A jak to vypadá s jejich pšeničným pivem? Byla to jen epizodní záležitost nebo se vařilo déle. Díky


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Melichárek

středa, 27. srpen 2008
09:10

Melichárek

Nedávno jsem si dělal graf vývoje počtu průmyslových pivovarů na slovensku od roku 1950. Výsledek:
1950 - vařilo 12 průmyslových pivovarů
1960 - vařilo 14 průmyslových pivovarů
1970 - vařilo 14 průmyslových pivovarů
1980 - vařilo 16 průmyslových pivovarů
1990 - vařilo 15 průmyslových pivovarů
2000 - vařilo 13 průmyslových pivovarů
2007 - vařilo 8 průmyslových pivovarů
2008 - vaří 7 průmyslových pivovarů

Do roku 2008 je ještě počítán Poprad a nejsou započítány Němčice. Škoda každého pivovaru.


Libor

středa, 27. srpen 2008
08:12

Libor

to Roman Holoubek: jirka to vystihol.... Ale proti minulému roku to bolo "nebe a dudy"
A ten dodatok by bol určite zaujímavý.....

to Jiri.J: Ten hurbanovský Porter naozaj existoval. Osobne som ho asi 3x pil, ale bohužial si jeho chuť s odstupom času už nevybavím.....
O porteroch z MI a KE toho moc neviem, pred koncom svojej existencie už varili len klasické portfólio.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

jiri.kana

úterý, 26. srpen 2008
21:34

jiri.kana

to Roman Holoubek:
Tak to je asi opravdu tím, že jsi už pár let nepil originál. Loni to bylo opravdu za trest...


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Roman Holoubek

úterý, 26. srpen 2008
20:38

Roman Holoubek

Libore, nechci Ti oponovat, koneckonců jsem již pár let nepil originál z Popradu, ale tento týden jsem ochutnal 3 typy 10, 11, 12 (Tatran, Kamzík, Tatran) světlé již zmiňované polské výroby. Mé známky se pohybovaly od 6 do 7,5. Pro krasobruslení slušné, pro pivo (alespoň dle mne) velmi málo pitelné. Povětšinou bylo vidět i cítit užití HGB, použití chmelových extraktů i přes spíše středně nasládlou chuť - v koncovce právě nepříjemně ploše vystupuje chmel a ve všech případech jsem ucítil i železitou příchuť.

Tak mne napadlo - ochutnal jsem letos většinu lahvové ležácké produkce z SK, že bych napsal článek o vašem pivovarnictví z pohledu českého (moravského :) ) turisty? A tím doplnil Tvé dva články o jeden třetí?


Jiri.J

úterý, 26. srpen 2008
20:28

Hm, z článku je cítit skutečný smutek. Osobně mi je nejvíce líto pivovaru Martin. Martinský Porter 20% byl skutečným pojmem a svého času i nejsilnější pivo ve společném státě. Někde jsem četl, že i Zlatý Bažant vařil dokonce 21% POrtera, ale asi to byla fáma. Michael Jackson dokonce zmiňuje portery z Michalovců a Košic, Já je teda už jistě nepamatuji. Jedinou šanci vidím na Slovensku v minipivovarech. Je vcelku málo pochopitelné, že např. Blava nemá žádný mini, ale třeba se to během pár let zcela změní. Přesun piva z Hurbanova do Šporoně je skutečně velkolepý nápad.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Libor

úterý, 26. srpen 2008
18:53

Libor

to jiri.kana: musím otvorene priznať, že podstatne lepšie než originál. Posledne mi ho doniesli svokrovci a bol som mile prekvapený.... žiadna pachuť, skrátka úplne iné, a dobré pivo.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

jiri.kana

úterý, 26. srpen 2008
15:40

jiri.kana

Jak chutná ten polský Tatran?


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Libor

úterý, 26. srpen 2008
08:45

Libor

to siki: ani čo sa týka minipivovarov sa nemáš na čo tešiť.... tam je to podobné ako s priemyselnými...
až 7 - slovom sedem minipivovarov......!!!! No ale počkajte na článok ;)


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Libor

úterý, 26. srpen 2008
08:41

Libor

to radim: máš pravdu, Hurbanovo mi zo zoznamu vypadlo, pritom o odstavec vyššie ho spomínam....
Ad: Košice - podľa mojich informácií variť prestali ešte kocom roku 1997, začiatkom roka 1998 už len dopredávali zásoby..... Toť informácia priamo od bývalého zamestnanca pivovaru....


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

radim

pondělí, 25. srpen 2008
22:23

Dobrý článok o úpadku slovenského pivovarníctva, ktorého príčiny nemá zmysel tuto rozoberať, ale myslím si, že v roku 1998 by sme mohli ešte hovoriť o pätnástich slovenských pivovaroch, dalibor zabudol totiž pri výpočte jednotlivých pivovarov na HURBANOVO-Zlatý bažant a ešte by som zarátal do počtu aj pivovar v Košiciach-Cassovar, ktorý zrušili práve v roku 1998, ale na začiatku roka ešte fungoval...


napsal(a): radim (m.radim(a)post.sk) [Odpovědět]

siki

pondělí, 25. srpen 2008
21:43

siki

Jo, u nás je sice pivovarů více, ale nabídka restaurací a obchodů ve valné většině regionů je podobná té na Slovensku, tj. 8 značek od dvou (maximálně třech) firem....:-( A už se těším, že nás navnadíš povídání o minipivovarech, toto je opravdu smutné....


napsal(a): siki [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI