Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Míra piva

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Míra piva

Míra piva

Docela jsem byl pobaven, když jsem si na iDnesu přečetl postřeh editora MF Dnes, pana Antonína Viktory:

Už chci pít jen podmíráky

Číšnice z ústecké restaurace Chaloupka tvrdí, že zákazníkům nechutná pivo, které je natočené přesně na míru. Své štamgasty přitom nechce šidit, proto se naučila točit pivo tak, aby se jeho hladina po opadnutí pěny zastavila jen pouhé dva tři milimetry pod mírou. Možná vám to celé připadne jako nesmysl, ale já jsem se sám přesvědčil, že na tom něco pravdy bude. Onehdy jsem si v restauraci, kam chodím na obědy, poručil malé pivo. Mělo divnou barvu, zápach a bylo tak kyselé, že se nedalo vypít. Vrátil jsme ho. Vrchní mi ze stejné pípy a ze stejného sudu natočil nový pohárek a pivečko tentokrát bylo jako křen. Vysvětlení tohoto úkazu je jediné - to první pivo muselo mít míru. Díky paní z Chaloupky už nevěřím báchorkám o nevymytých trubkách a chci jen podmíráky.

A jak to máte s mírou piva Vy? Máte radši pár mm pod míru, jinak Vám nechutná?

Dále jsem se dočetl, že pokud je nám podáno pivo pod míru, máme trvat na jeho dotočení. Tady bych rád uvedl jednu moji již drahně let starou historku, kdy jsme seděli s kamarády v plzeňské restauraci Jupiter, kde byla na čepu vynikající desítka Platan z Protivína, tehdy za 7,20 Kč.

Seděli jsme čelem k výčepu. Naproti nám seděl pán, kterému byl donesen ukázkový podmíráč. Jal se ho reklamovat a dožadoval se dotočení. Hádejte, co číšník, který si zpravidla stojí za tím, že musí být odměněn dýžkem, udělal?

Ano, vzal sklenici, do které skapávají zbytky a dotočil ji pánovi po okraj, tedy bez pěny - říkáme takovému pivu "kapáč". Opravdu trapná záležitost. Jeho původní pivo dotočil a odnesl jinam.

Možná, že po takových zkušenostech Vám pivo nad míru či na míru opravdu přijde horší, je to tak ale správně?


CO VY NA TO?



[Richard Chodora] [Zobrazeno 19995x] [19. červenec 2007]
[Glosy] [comments: 31] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Martin Kvaiser

sobota, 10. září 2011
15:01

Pivo s mokrou penou klidne prijmu s ,,palcem'' pod. Prst dam ale horizontalne..ale jinak do vycepu kde jsem nebyl chodim s pranim: Šnyta a pivo. Prosim!
Pak se OPRAVDU ukaze jake vycepni dava pivo. Jako zakaznik jdu po kvalite piva. I opovrhovane znacky pokud jsou natoceny s umem (vycepni to ma v ruce a vi jak mu funguje soustava od sudu az do sklinky) dokazi opravdu potesit chutove polstarky.
Od piva natocenemu ve stylu ,,mliko'' az do COI klidne akceptovatelnym ,,kapačem'' (protoze 0,5l jako 0,5l zakon je zakon..) je MNOHO zpusobu a stylu a dodatecne techniky.
Podle mych zkusenosti je Nejlepsi Pivo na soukrome narazecce. Sud dostecne nachlazeny (teply pivo je dobry jedine V. kozel....vyskousejte v lete) plus Vase zkusenosti (sud nevalet-OPATRNE NOSIT, nechat ODPOCNOUT ) spojene s rucni pumpo dokazi zazraky. Kdyz jste ve vycepu je to podobne (at uz tlacite cimkoliv) a pivo ,,zlobi'' je nekde chyba. Vycepni upravi tlak, nastavi pipu, postara se o trubky, nachysta ciste sklenice (musi byt ,,mokre'' a vyplachnute CISTOU vodou) natoci takove ,,škopek'' ze VSEM bude sumak jakou ma pivo miru.
Na pivko nechodim abych se ozral. Piju rad. Piju rad! Miluju šnyty.
Ekonomickou stranku necham bokem (jsem chemik) za pipou bych nedelal. ALE klidne si to rad zopakuju!


napsal(a): Martin Kvaiser [Odpovědět]

radomil paták

neděle, 18. duben 2010
07:25

Proč se zase musíte urážet? Před něklika málo lety se tady vedly debaty o něčem, co se to lidi s vama děje? Když někdo napíše o kyslíku, tak je hned hlupák? Proboha proč?


napsal(a): radomil paták (radomil.patak(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

19. duben 2024
14:08


posted by: Inzerce

jiri.kana

pátek, 17. duben 2009
12:26

jiri.kana

Mně to stejně připadá, že se tu sáhodlouze mudruje o nesmyslech. Zdravý rozum mi napovídá, že by si měl rozumný majitel spočítat cenu piva tak, aby mohl točit inzerovanou míru a v plné kvalitě. Nějaké stesky že se nedá vytočit všech 100 piv jsou úplně mimo mísu, do toho mi jako zákazníkovi nic není.

Problém ovšem je, když se s tímto argumentem vyžaduje točení podmíráčů po obsluze. Musí být frustrující mít za šéfa blba, nutícího člověka do nesmyslů.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Jana

pátek, 17. duben 2009
09:18

Jana

Nevím kde je vlastně pravda,nejspíš všude trochu.Fakt je ,že pokud dáte sud na váhu váží všechny stějně,není ani jeden aby měl třeba kilo navíc.U nás se počítá sud 100 piv a hotovo.Co se týče ČOI má být pivo na čárku plus pěna,když jsem tam volala nebyla mi paní schopná říct ani jaká je tolerance.Když jsem jí vysvětlila,že tím stylem 100 piv nelze udělat dala mi za pravdu,ale podotkla,že takový je zákon,šéf by mi řekl Janičko na to máte tringelty,strátná určitě nejste.Takže dál točím pivo pod čárku(kousek)hosty mám spokojené a můžu jen doufat,že nenarazím na kontrolu.
Co se týče čepování jeden starší pán který nám chodil čistit trubky a o pivo se zajímal hodně říkal,že pokud se pivo neleje po skle ,ale spouští shora kyslík se dole rozbije o dno sklenice a tím více vyprchá,zbytek se běžně dočepuje a pak pivo nenadýmá.Čepovala jsem na všech typech a něco na tom je.Samozřejmě záleží na seštelování.
Podstatné je,že mám spokojené zákazníky.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Dwarf

pátek, 17. duben 2009
09:53

Dwarf

to Jana: chci taky umět rozbít atom :-) nebo aspoň molekulu :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Malakin

sobota, 18. duben 2009
00:16

Malakin

to Jana: Mě by taky zajímalo, jakým způsobem rozbíjíte kyslík. :-) Pivo se točením z výšky skutečně rozbíjí, ale kyslík určitě ne. Než tedy příště plácnete podobnej nesmysl, trochu zagooglujte nebo se poptejte někoho, kdo se vyzná v chemii, resp. fyzice. Pak vás nikdo nemůže označit za úplnýho hlupáka, kterej mluví o něčem, o čem vůbec nic neví.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Elf

středa, 15. duben 2009
15:37

Elf

To, co nám výčepní načepuje do půllitru, je pivo + tlačné médium, což je buď vzduch, nebo CO2, nebo směsný plyn CO2+N2, který je většinou doporučován jako nejlepší hnací plyn, zatímco vzduch je dnes již považován při čepování českého ležáku za nevyhovující, naopak např. stout je tradičně čepován pístovou pípou (nebo jak se to jmenuje) za přítomnosti vzduchu. Každopádně ať už je pivo čepováno v hospodě s pomocí hnacího plynu, nebo si doma naléváme lahváč, pěna je tvořena z piva. Vzniká buď suchá pěna, nebo mokrá pěna. V mokré pěně je více „piva“, a proto když je pivo načepováno na hladinku, pěna na začátku sahá klidně někam do půlky půllitru, ale její větší část se přemění zpátky na pivo (mokrá pěna také lépe kroužkuje). Naopak suchá pěna, která často dělá „čepici“, se už zpátky na pivo příliš nepromění. Vzduch je jako hnací médium nevyhovující právě proto, že pěna má pivo před ním chránit, aby nezvětrávalo. S tím že lépe chrání pivo mokrá pěna, než suchá, protože většinou vydrží déle.

A co se týká podmíráků v hospodě, je legislativně dáno, že piva musí být půllitr, ale počítá se to až po opadnutí pěny, která se přemění zpátky na pivo. Nejsem si tím sice na 100% jist, ale myslím, že to tak je. Každopádně se jedná o problém, který legislativa nemůže zcela jasně vyřešit. Chcete dostávat pivo bez pěny? Ne? Ale jak pak určit, co ještě není podmírák, kdy pivo ještě „dojde“ a kdy ne? Mám vyzkoušeno (např. v brněnském Netopýrovi nebo Hluchý zmiji), že centimetr (ale klidně i o něco víc) pod rysku v případě mokré pěny není problém, protože pivo opravdu „dojde“ (pozn.: ani v jedné z hospod netočí úplně klasicky na hladinku, ale pivo i tak točí dobře). Ovšem problémem je, že většina výčepních neumí pořádně natočit pivo, kde by alespoň spodní část byla tvořená mokrou pěnou, ze které opět vznikne pivo. Dalším problémem může být, že majitel podniku počítá při inventuře 100 piv na sud, což není možný dosáhnout, pokud neoberete hosta (zvlášť pokud odtočíte nějaký piva na začátku). Resp. pokud dodržujete míru, je to na vaše triko. Bohužel jsem toto před pár lety zažil. Pan majitel nám přímo říkal, že musíme točit palec pod míru (zkuste si kolik to je). Za sebe můžu říct, že jsem to nedělal, ale pak jsem to musel i s kolegou doplácet. Hostinští v Čechách by se tudíž měli naučit, že méně je někdy více. Pokud budou počítat maximálně 95 piv na sud, nebudou sice tolik „vydělávat“, ale spokojený zákazník se bude vracet častěji, bude podnik doporučovat známým a naopak nebude varovat před jeho návštěvou. Ovšem to bude u nás trvat asi ještě hodně dlouho, vždyť ošidit host a v danou chvíli vydělat pár halířů navíc je tak lákové.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 15.04.2009 ve 18:20:27


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Malakin

středa, 15. duben 2009
17:01

Malakin

to Elf: Já bych paní Janě doporučil i shlédnutí tohoto článku:
http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/2006_07_478-485.pdf

Se samotným točením piva to úplně nesouvisí, ale s tvorbou pěny ano, tak to snad nebude úplně mimo.

Jinak když jsem před lety dělával v hospodě, tak jsme čas od času počítali, kolik se nám podaří vytočit ze soudku piv, a výsledek byl docela zarážející:

Podkováň ... v průměru 96 piv
Samson ... v průměru 104 piv

Protože však pěnivost obou značek byla podobná, výše uvedený rozdíl bych tedy přičítal množství piva v sudu. Na druhou stranu se mi moc nechce věřit tomu, že by Samson cpal do KEGu víc piva, než musí a než se do něj vlastně může vejít (Jaký je vlastně skutečný objem KEGu? Jejich výrobci udávají 50 l + 0,5 %, to mi však připadá nějak málo. Neví to někdo přesně?)

Co se hnacích plynů týče, tak já nedám na klasický vzduch dopustit. Pivo třeba rychleji zvětrává - což se na výsledné chuti stejně projeví až druhý den - ale chuťově je nesrovnatelně lepší než pivo s "přídavkem" CO2 či CO2+N2. Žádné nepříjemné říhání, žádné "vracení se piva do nosu" apod.

Dodnes třeba vzpomínám na Sportovní výčep u Srbů v Kostelci nad Černými lesy, kde hostinská Božena Srbová ještě v roce 2002 používala výhradně vzduch a jíž natočená kutnohorská desítka neměla chybu. Pivo za neuvěřitelných 8 korun, pěna vydržela i 15 minut a ta chuť: prostě lahůdka.

Ještě bych zmínil jednu příhodu:

Nejmenovaný domácí vařič piva (jméno uvádět nebudu, neb onen pán si nepřeje, aby se o něm nějak moc mluvilo) nám jednou za dva roky uvaří svoje pivečko, stočí nám jej do soudku a půjčí nám k tomu pípu vlastní výroby, lépe řečeno trubku s naražečem. Pumpa nikde a kupodivu jí ani nikdy nebylo zapotřebí, neb pivo teče od prvního po poslední ze soudku samo. Stačí k tomu tlak přirozeného CO2, žádný přídatný hnací plyn není nutný. S trochou nadsázky bych to nazval tankovým pivem v sudu či sudovým bag in boxem... :-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 15.04.2009 ve 17:13:27


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Elf

středa, 15. duben 2009
17:52

Elf

to Malakin: To zvětrávání by se mělo projevit velmi brzo, když se pivo se vzduchem promíchá už v trubkách. Navíc nejde jen o zvětrávání, ale např. i kontaminaci výčepního zařízení (viz www.prazdroj.cz/cz/o_pivu/_download/vyhodnoceni_pruzkumu.doc ). Taky pokud je výčepní zařízení dobře nastaveno, neměl by být se směsným plynem CO2+N2 žádný velký problém.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

hroch

středa, 15. duben 2009
20:42

hroch

to Elf:
Nestresujte ze vzdušného kyslíku. Vzduch respektive jeho složka kyslík pivem neprobublává a tedy může kazit jen styčnou plochu. Moje zkušenosti z hospody zvětrá a je to hodně viditelná změna jedno až tři piva na hladině sudu(tedy poslední piva ze sudu)-ty tři to je při tři dny naraženém sudu. Zkušený výčepní to musí poznat- nejdřív pivo přestane pěnit a pak se objevuje lavinový efekt jako u velveta. Pak musí samozřejmě následovat propláchnutí trubek vodou, ale to snad v dobré hospodě je samozřejmostí. (pozn. Když mě dojde sud tlačený i třeba inertním plynem tak bez vypláchnutí mě první dvě piva pění tak ošklivě, že je vyleju, když propláchnu vodou nevyleju ani celý půllitr). Oxid uhličitý po staru řečený kysličník je pro pivo přirozený plyn a proto dochází k jeho vstřebávání. Množství vstřebáváného CO2 je závislé přímo úměrně tlaku a době působení , a nepřímo úměrně teplotě. Problémem jsou kohouty s kompenzátorem, kde jejich normální pracovní přetlak je 1,5baru a další přetlak je dán tepelným spádem v průtokovém chladiči a rozdílem výšky mezi sudem a výčepním kohoutem. Při sudu na dlážděné podlaze cca 16st.C a bez rozdílu výšky tlak vychází 2,2-2,8 podle druhu piva. Vyšší teplota sudu brání vstřebávání, ale zase při točení je díky vysokému tlaku v trubkách kohout přiškrcen a pivo se nedostatečně rozbíjí a zůstává krkavé jenom vlastním CO2. U piv dosycovaným CO2 po použití HGB je to více znatelné. Klasické vodorovně pákové kohouty svojí konstrukcí pivo rozpěňovali přímo v kohoutu a pivo uvolnilo vstřebaný kysličník samovolně. Točilo se většinou na třikrát. Dnešní pohodlnost, ale hlavně širší nabídka piv v restauracích nutí hospody používat jen vertikální pákové kohouty s kompenzátorem. Při čtyřech a více druzích piv by jste pánové na to okrajové pivo čekali i pět minut po objednání než by se na třikrát natočilo starým kohoutem.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

hroch

středa, 15. duben 2009
20:59

hroch

to hroch:
Samozřejmostí při použití vzduchu jako tlačného média je dobrý kompresor, častá údržba kompresoru, pravidelné vyplachování trubek vodou po každém sudu a krátce naražený sud. (u mě v hospodě nejčastěji pité dva druhy jsou vzduchem, ty dva méně časté CO2). Jinak ten výzkum Prazdroje zřejmě předchází další správě o tom že nejlepší tlačné médium je žádné při nepřímém vytlačování piva ze šprcky v jejich tankovnách. Účelově připravený výzkum, bez velkých lží, ale se zveličenými problémy.
Pro zajímavost při své hlavní profesi jako servisní technik požární signalizace se dostanu i do hospod kde mají třeba tři sudy naražené za sebou, prostě z jednoho sudu jdou vstupem na tlačné medium do druhého sudu a stejně do třetího a teprve třetí jde starýma 12mm hadicemi do hospody. Tam už dochází k míchání piva se vzduchem. Ale okolí tam chodí rádo, protože g má jinou chuť než jinde.
Jinak vždy nejlepší pivo je v pivovaru přímo z tanku a podobně nejmíň ničené tlakovými a tepelnými změnami je z vychlazeného sudu krátkou partypípou pumpované vzduchem, minimálním tlakem.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Elf

pátek, 17. duben 2009
22:27

Elf

to hroch: Účelový průzkum? Tak to trochu pochybuju, sice se tam objevují i některá krajní negativa, které může používá vzduchu způsobit, ale každopádně nevidím důvod, proč tomuto empirickému výzkumu nevěřit. A že ten výzkum používá Prazdroj snad neznamená, že je to výzkum špatný? Dále je snad celkem pochopitelné, že pivo z tanku je lepší než ze sudu. Tady mě nenapadá důvod, proč to zmiňujete jako nějaké negativum. No nic.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

hroch

sobota, 18. duben 2009
13:06

hroch

to Elf:
Pivo z tanku v hospodě bude lepší, ale pouze na výstupu z toho tanku a to v případě že se opravdu mění vnitřní vložka. Problém tankoven je většinou ten, že tanky vystavují bezohledu na délku vedení, ale s ohledem na možnost ukázání. Pro dobré pivo je nutné pravidelné čištění a to při délkách a složitosti vedení v tankovnách pochybuju, že se dělá často. Ono hlavně nestačí trubky a kohouty vypláchnout jen jednou za deset hl vytočeného piva. i Při dokonalé čistotě se trubky zanášejí pivním kamenem a na něm potom rostou nežádoucí "šmejdi" jak to již použily ve svých reklamách naši giganti.
Já jsem tankovny zmínil právě proto, že je to největší "kvalitativní" lákadlo PU a vždy před jejich zaváděním a inzerováním v tisku předcházela alespoň nějaká zpráva o vhodnosti tlačných medií aby jsme se vzápětí dozvěděli, že nejlepší pivo je z tanku. Ale problém je že hlavní argument je že pivo nebude přesycené, ale když už z pivovaru jde sifon tak to žádný tank nezachrání.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Jana

středa, 15. duben 2009
08:27

Jana

Takže milí pánové
Pivo je opravdu tak trochu věda a v dnešní době se používají plyny.tzv vzduch (kompresor)od kterého už spoustu lidí přešlo na kyslík a ti kteří chtějí jěště větší kvalitu přešli na Nitrogen .
Jistě,že pěna je součástí piva.Je taky velký rozdíl v čepování
jiný kraj,jiný mrav.Podle mě má pivo vypadat hezky s pěknou čepicí,natočené pivo na jeden krát třeba mi nepřipadá moc vábně.
Jěště k té pěně.U nás se občas točí tzv.šnyt což je dá se říct plná sklenice pěny,ve finále pokud byste nechali pěnu klesnout máte množství jako malé pivo.Pokud bych tak prodala celý sud pěny,která je tady zdarma ,když má být piva 0,5 plus pěna asi bych se nedopočítala.Pánové zajděte si na pivko nechte si načepovat opravdu poctivé a hezké pivo s pořádnou pěnou a počkejte až pěna klesne pak mi napište jestli je množství nad čárkou.Tak se pozná zda je pěna pivo.Já jsem si to nejdřív vyzkoušela abych nepsala nějaké bludy.Přeji příjemné posezení u piva i příjemnou obsluhu


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Kejna

středa, 15. duben 2009
11:42

Kejna

to Jana: jsem vážně zmatený, některé myšlenky jsou na můj mozeček snad až příliš sofistikované (matně si vzpomínám na dobu kdy jsem měl souvislý vlasový porost a byl blonďatý .. tak snad proto), ještě tak udržím "plyn dnešní doby" tzv. vzduch, který občas tzv. i dýchám, ale co mě znejisťuje je představa tlačení piva kyslíkem, ta mě, naivnímu nedoukovi, připadá, jako hašení ohně benzínem. Za pípou jsem nikdy nedělal, jedině za studií jsem si vylepšoval němčinu a bicepsy jako sprostý donašeč tupláků a dokonce si i libuji v hloupých řečech, ale pokusím-li se o logické uvažování, přijde mi, že pivo je třeba před kyslíkem naopak chránit a nakonec to je i jedním z důvodů proč ho točit s diskutovanou pěnou.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Malakin

středa, 15. duben 2009
17:08

Malakin

to Jana: U nás se pod pojmem šnyt míní zase pivo natočené na jeden zátah a samotným kyslíkem, který tvoří podstatnou část onoho vzduchu, od něhož podle vás spousta lidí již odstupuje (právě kvůli kyslíku), taky pivo netočíme... :-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 15.04.2009 ve 17:09:11


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jana

úterý, 14. duben 2009
12:54

Jana

Škoda,že se nenašel žádný odborník.
Neměla jsem na mysli hloupé řeči,ale logické uvažování.
Když se nedělá pěna z piva,podle některých,tak k tomu není fakt co dodat.Ani k tomu,že je číšník placen za směnu a né od sudu.
Takový člověk nemohl nikdy dělat někde u pípy,aby takovou blbost napsal.Jana


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Roman

úterý, 14. duben 2009
14:22

Vážená dámo, pokud jste skutečně někdy čepovala pivo, tak jste si jistě všimla, že množství pěny souvisí třeba s teplotou piva, průtokem v kohoutu nebo výškou čepování. Čím to, že když cvkrnu pivo z velké výšky do sklenice, mám spoustu pěny a když cvkrnu stejné množství piva z malé výšky, nemám pěnu skoro žádnu. Čím to, že když otevřu zteplalého lahváče, vychrstne ven tolik pěny, že se člověk diví, kde se to vzalo v tak malé lahvi. Tvorba pěny dále závisí na druhu plynu a jeho množství v pivu. Souvisí s mnoha faktory a je to celkem věda. Mistr hospodský udělá takovou pěnu, že člověk koulí očima blahem. Bohužel většina číšníků a servírek pivo točit neumí, pěnu udělat taky neumí a ještě má pocit (ve vašem případě), že když dělá kvalitní pěnu, tak se okrádá. Bože, bože.


napsal(a): Roman [Odpovědět]

beercards

úterý, 14. duben 2009
17:03

beercards

to Roman: Blondýna ???


ICQ: 252422606

napsal(a): beercards [Odpovědět]

Pumpescu

úterý, 14. duben 2009
22:37

to Jana: takže ještě jednou, abych jen neplácal "blbosti", rád se i poučím. Jak tedy podle vás vzniká pivní pěna? Nemusíte zacházet do detailů, stačí mi to rámcově, čistě logicky, abych tom pochopil i já ťunťa....


napsal(a): Pumpescu [Odpovědět]

Jana

pátek, 3. duben 2009
12:54

Jana

Nemám vysokou školu matematickou,ale opravdu by mě zajímal názor odborníka.
Jestliže je v sudu 50l,a podotýkám,že pivovar nedává žádné pivo navíc jak si mnozí myslí,zajímalo by mně kde má vzít číšník pěnu.Pokud by tedy dával pivo na čárku a pěnu k tomu prodělal by 0,03cl na pivu,je to skoro nic,ale při dnešních cenách to dělá 150Kč na sudu při platech číšníků by museli cchodit do práce jen pro zábavu.takové řeči o americe atd.ať si nechá každý od cesty.kdopak dává tringelty jako v Americe?
Jsme přeci Češi.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Michal

pátek, 3. duben 2009
13:12

Michal

to Jana: Tak já nevim, ale já třeba nechávam +/- 10%, pokud platim na účtenku, když odcházim. Příde mi to normální něco nechat sám od sebe, ale naopak mi příde jako nehoráznost (na český poměry, nevim jak ve světě) naúčtovat spropitný rovnou na účet.
Když někde vyžadujou placení zvlášť, je to jejich problém, potom platim přesnou cenu. Nekradu, abych nechával na každym pivu 5 kč a víc.

A mimochodem, otázka: Jaký se vůbec dáva zpropitný v USA?


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

siki

pátek, 3. duben 2009
20:12

siki

to Jana: Tak proč se nabízí 0,5 l piva? Proč na nápojány nepíšou ti hostinští 0,47 l piva + 0,03 l pěny?


napsal(a): siki [Odpovědět]

Pumpescu

sobota, 4. duben 2009
00:35

to Jana: pěna se přece nedělá z piva, ale jaksi spontánně vzniká při pohybu pivního koloidního roztoku unikáním CO2. Číšník nic nedodává, a vůbec nic ze svého. Pokud je mi známo, tak číšník není placem od sudu, ale za směnu... Tak nemelte nesmysle. Podmíráky jsou prostě obyčejná zlodějina, vy vysoká mamtematická školo... Sám také čepuji pivo a na čárku, protože mě zajímá host, který se vrací pravidelně a ne krátkodobý zlodějský profit...


napsal(a): Pumpescu [Odpovědět]

úterý, 18. listopad 2008
00:12

Ten pelikán je fakt terno--------


napsal(a): Já [Odpovědět]

laďa

pátek, 3. duben 2009
21:00

Lada

to Já: jako olomoučák děkuji za tip, nehezká servírka plus nedotočené pivko, nenabízí snad kombinaci gambáč a plzeň? to by už totiž byla naprosto vražedná kombinace


napsal(a): laďa [Odpovědět]

pivař

úterý, 18. listopad 2008
00:10

Pokud chcete pít podmíráky,zajděte do pivnice Pelikán v Olomouci.Nehezká číšnice Vám dá zaručeně podmíráka!!!


napsal(a): pivař [Odpovědět]

Hostinský

pondělí, 11. srpen 2008
19:53

Rád bych upozornil na to, že pokud načepuji půllitr po čárku míry a nechám klesnout pěnu bude pivo nad mírou ale pokud dám 0.5 cm pod míru dojde pivo a bude mít míru.


napsal(a): Hostinský [Odpovědět]

Michal

úterý, 14. duben 2009
18:47

Michal

to Hostinský: To je vážně super...možná tak u G a podobnejch moček, kde pěna spadne jako jarovka. U kvalitního piva, než bych čekal na spadnutí pěny, tak by mi zteplalo. A mimochodem, u mě je MÍRA PIVA to, že mam pivo přesně na rysce a pěnu nad ní, ne že budu muset milostivě čekat, než "to dojde". Na to z odpuštěnim jebu, to neni míra...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 14.04.2009 ve 18:48:39


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Slávista

úterý, 24. červenec 2007
11:54

Slávista

Přesně tak, Dwarf má pravdu. Jestliže mi donesou podmíráka, tak ho nereklamuji, vypiji ho, zaplatím přesně, tj. bez dýžka a jdu jinam. Problém ale je i pokud je pivo nad míru. Mnohdy totiž dochází sud.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Dwarf

pátek, 20. červenec 2007
09:02

Dwarf

dá se říct, že ten půlcentimetr toleruju, ale větší mezeru mezi hladinou a 'čárkou' už ne... někdy není s reklamací problém, ale většinou se člověk dočká vražedného pohledu, který říká: 'co si to dovoluješ, ty hajzle', příp. mám prý počkat až to dojde (což umí max. Maestro z Litovle)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI