Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Výprava do Rakovníka a okolních minipivovarů

Pivní cesty


verze pro tisk

Výprava do Rakovníka a okolních minipivovarů

Výprava do Rakovníka a okolních minipivovarů[p251][p243][p174][p252]

Jeden lednový víkend jsem celý prožil doma a byla to opravdu nuda k ukousání. Ještě jeden takový bych asi nepřežil a tak jsem zatoužil opět po nějaké pivní výpravě. Vybrán byl Rakovník. V pátek 19. se mohlo vyrazit, tentokrát bohužel bez spolupivaře Radka, zuřivě pracujícího na stavbě kapitalismu.

Bylo nutno vyrazit hned z práce, takže jsem do sebe stihl narychlo hodit pouze bůček v pardubické nádražce, bohužel bez piva – točí se tu G. O mnoho lépe pak bylo v Berouně. Tedy ne, že bych vyrazil do nádražky! Vždyť do pivovaru Berounský medvěd je to co by kamenem dohodil. A cedule s nápisem „Pozemek ČD – vstup zakázán“, která označovala část mé cesty, mne dojmout nemohla. Stavil jsem se nejprve na vrátnici, abych si nakoupil na další cestu. Podle informace z Pivního.infa by tu měla být k dispozici ještě vánoční čtrnáctka – a byla! Několik posledních lahví (PETek). A už se mohlo do Šalandy.

Berounský medvěd (foto: web Berounský medvěd)
Berounský medvěd (foto: web Berounský medvěd)

Znám ji dosti dobře, přes Beroun často vedou mé cesty a tak se tu stavuji pravidelně. Ale bude otevřeno? Na dvoře těžká technika trhala panely a pobíhají tu ruskojazyční pracovníci. Ale dveře do podniku byly dokořán. Chutě jsem vešel. Interiér pivovarského hostince má jenom jedinou chybu, je příliš tmavý. Dát zde o několik kousků Medvěda více, asi bych tu opivněn usnul. Ale tolik času jsem neměl, takže jenom poměrně krátká ochutnávka. V nabídce byla, jako tradičně, světlá jedenáctka a tmavá třináctka s jednotným názvem Berounský medvěd. Dříve byla třináctka čepována pod názvem Berounský Klepáček. Teď je to název speciálu. A chuť? Dobré, vyvážené pivo, v závěru trochu hořčí. Snadno by se na něj zvykalo. Musel jsem však již vykročit na vlak.

Berounští medvědi (foto: Rosťa)
Berounští medvědi (foto: Rosťa)

Následovala cesta rychlíkem Bezdrev do Rakovníka. Vedle přes Roztoky u Křivoklátu, městečko, jehož název se také objevuje v různých přehledech pivovarů. Bohužel, nevaří se. Kdysi dávno snad několik zkušebních várek a dost. Na čepu géčko… Na místě je povzdechnutí.

Nádraží Rakovník. Je už slušná tma a já nemám ubytování. Přesto vyrážím do Nádražní restaurace, nad jejímž vchodem svítí sympatické logo rakovnického pivovaru. A kdysi, když pivovar znovu začínal, byla jednou z prvních, kde bylo místní pivo k sehnání. Nyní tu je Žatec.

Penzion Bezděkov Rakovník (foto: našel jsem někde na webu)
Penzion Bezděkov Rakovník (foto: našel jsem někde na webu)

První letošní setkání s rakovnickým Bakalářem proběhlo v restauraci penzionu Bezděkov, kde jsem nalezl příjemné ubytování. A padli jsme si spolu do oka a ležáček Bakalář v zápětí i do mého žaludku. Velmi lahodný mok, nejprve trochu nasládlý, v závěru krátce trpký. No, mám se na co těšit.

Na jídlo jsem se vypravil přes město do restaurace Falco. Společně s nádražkou byla první, kde se dal sehnat Bakalář. A navíc tu dobře vaří. Cestou na mne kynulo několik log rakovnického pivovaru, jejichž počet se sympaticky zvyšuje. A samotné Falco? Jídlo excelentní, na čepu z místních pouze tmavá dvanáctka, jinak Plzeň a Géčko. Trochu ústup…

Rakovnický Bakalář
Rakovnický Bakalář

V sobotu byla v plánu cesta do Chyše za Prokopem. Proběhla bez problémů, podle plánu se půl hodiny čekalo v Blatně u Jesenice, kde jsem hned proti nádražní budově objevil restauraci Bílý dům se smíchovským na čepu. Už nyní jsem věděl, že cestou zpět se tu na jedno zastavím.

V Chyši jsem byl podruhé v životě. První návštěva proběhla v létě a byla součástí turné po západočeských minipivovarech. Nesla se ve znamení slušného piva, mizerné a pomalé obsluhy a přespání v lese. Co přinese dnešek?

Zámecký pivovar v Chyši (foto: web Zámek Chyše)
Zámecký pivovar v Chyši (foto: web Zámek Chyše)

Tak především výrazné zlepšení obsluhy, jíž tentokrát nešlo nic vytknout. Sehraná dvojka byla rychlá, usměvavá a přesná. A pivo? V pivním lístku byla tato nabídka: Prokop 11° světlý, Prokop Jantar 12° polotmavý a Prokop 12° tmavý. Zahájil jsem jedenáctkou, trošku lehčím pivem než bych čekal, ale zase byla pitelnější. Polotmavá dvanáctka byla chuťově prázdnější, nejvíce z ní byl cítit kouřový slad. A tmavá dvanáctka nebyla vůbec. Protože ji v tento zimní čas nahradila tmavá dvaadvacítka – vánoční speciál. Čepována byla do netypických (opatrných) sklenic s objemem 0,2 l. Silná tmavá piva mám rád, vždyť jsem odkojen pardubickým Porterem a tak se nabízí možnost srovnání. Chyšské je plnější a tmavší než Porter, ale ten není tak sladký. Chyšskému též chybí nahořklé doznívání. Ale bylo velmi příjemným překvapením. Když k tomu připočtu výborné pikantní jídlo (Ohnivec mistra bednáře) a fakt, že v PETce mi byla nabídnuta i na pípě chybějící tmavá dvanáctka (do té se pustím hned, jak dopíšu tento článek), musím Chyši zhodnotit velice kladně a její návštěvu všem rozhodně doporučit.

Pivnice na zámku v Chyši (foto: web Zámek Chyše)
Pivnice na zámku v Chyši (foto: web Zámek Chyše)

Večer jsem stál před rozhodnutím, kde vychutnat rakovnické. Vcelku logicky jsem šel na jistotu, do restaurace Panský mlýn, sympatického to podniku s ubytováním a potravinami na ulici Dukelských hrdinů. Sympatický vedoucí a dobré pivečko. Čepuje se tu světlá i tmavá dvanáctka Bakalář (16 a 18 Kč), desítka Braník (13,50 Kč) a desítka Radegast (15,50 Kč). Studená kuchyně. A otevírá se již o půl desáté, o víkendu dokonce v devět. Chcete-li si vychutnat skvostného Bakaláře v typické české hospodě, která si na nic nehraje, zajděte sem.

Panský mlýn v Rakovníku (foto: našel jsem někde na webu)
Panský mlýn v Rakovníku (foto: našel jsem někde na webu)

V neděli jsem se už vracel domů a cestou navštívil minipivovar v Chýni u Prahy. Spojení vlakem je dnes už možné pouze v sobotu a v neděli, kdy po trati č.122 Hostivice – Rudná ještě jedou dva vlaky. Vystupuje se na zastávce Hostivice-Litovice a jde se asi 2 km pěšky.

Pro Chýni je typické určité „dvojhospodí“, dá-li se to tak nazvat. Čili přítomnost dvou hospod s místním pivem, oddělených pouze dvorem – Pivovarská krčma a Pivovarský dvůr. V Krčmě mají pivo za 19 Kč a jídla okolo 60 Kč, ve Dvoře pivo za 39 Kč a jídlo kolem 200 Kč. Takže si vyberte, zda chcete ušetřit nebo vidět varnu a mluvícího loskutáka, součásti interiéru ve Dvoře. Podařilo se mi navštívit oba podniky a vypít tu několik chýňských, jmenovitě světlou desítku, polotmavou dvanáctku, tmavou čtrnáctku (ta byla asi nejlepší) a světlou Starostovu sedmnáctku.

Pivovarská krčma v Chýni (foto: web Pivovarský dvůr Chýně)
Pivovarská krčma v Chýni (foto: web Pivovarský dvůr Chýně)

Spokojen jsem se vypravil ještě do Prahy do Pivovarského domu, ale protože ten se nedá ani s přimhouřením oka zařadit mezi minipivovary okolí Rakovníka, tak o něm možná někdy jindy…



[Tomáš Grassinger] [Zobrazeno 9236x] [28. leden 2007]
[Pivní cesty] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Semrád

úterý, 21. srpen 2007
14:49

Pro milovníky rakovnického Bakaláře, kteří by za rakovnickým pivem vyrazili do terénu a chtěli si "Bakaly" užít a přitom přenocovat na opravdovém venkově, vzdáleni od královského města cca 10 km, mohu doporučit vesničku Šanov a penzion "Na statku". Na čepu Bakalář 12 a sortiment humpoleckého Bernardu (11, 12, tmavé). Po dva roky pravidelně jsem co čtvrtletí zde trávil u rakovnického piva velmi příjemné večery, dobrá kuchyně (několik druhů minutek i hotovka), typická vesnická náves, v noci klídek, to se po rakovnickém krásně spalo. A cena za ubytování ve dvoulůžkovém pokoji na úrovni víc než příjemná. A můžete porovnávat s Bernardem, zcela chuťově odlišným pivem než Bakalář.
Mám totiž stejný dojem z chuti rakovnického piva jako Slávista. Zpočátku sladký, ke konci trpčí, ale tak akorát! Po čase jsem kvůli pracovním povinnostem místo Šanova pivně zakotvil v Průhonicích, což je také interesantní pivní punkt, avšak na Bakaláře v podání Šanova nezapomenu!


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

JR

čtvrtek, 8. březen 2007
20:09

Rakovník

U vjezdu do pivovaru, vrátnice, tentokrát klasická, se závorou.
Dva maníci z doků, tedy takového vzezření. Vlněná čepice, a něco jako značkovej vaťák na těle.


napsal(a): JR (Liftman(a)seznam.cz) [Odpovědět]

JR

čtvrtek, 8. březen 2007
19:11

Beroun
Hrabalovská perlička na dvoře kovošrotu. Sklad - pivo zde. Vrátnej v maskáčích s vlčákem pevným krokem nás zaved do pavučinovýho skladu a vložil nám do rukou dva pety. Tak tady to máte hoši a teď si vás zapíšu, vytáh špačka od ucha, odškrt v kolonce sešitu. A drobné nemáte, s takovýma penězma na mně nechoďte, otevřel šuple vylovil drobáky a pak už se jelo bez žízně jen se slinou na Dobřany, akorát pořád přemýšlím nad tím slovem kulér, tedy co do faktickýho vyznění... na patře.
A ještě mě medvěd naučil chodit ke zdroji přímo, velikonoce někdy v roce X, restaurace, prý máte velikonoční speciál? To ne, my máme jenom světlé a tmavé. Nevěřil jsem, dveře vedle, vlezem ke kotlům, už jsme tam taky kupovali za starejch časů, sládek merčí, zachřestí korálema na krku. " Jo, to musíte chodit přímo nahoru" a vráci se s velikonočním speciálem. Tomu říkám kouzlo undergroundu, taková tedy menší asociace na tu tmavou místnost...a jak bejvávalo.


napsal(a): JR (Liftman(a)seznam.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI