Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivo ve Švýcarsku

Pivní cesty


verze pro tisk

Pivo ve Švýcarsku

Pivo ve Švýcarsku [p387][p305]

Článek z letošní dovolené jsem málem ani nepsal, protože první dny byly pivně nezajímavé a vše nasvědčovalo tomu, že to tak má být celý týden. Ale začněme pěkně popořadě. Ubytování máme domluvené ve vesničce Valkeřice, která se nachází před Českým Švýcarskem, kam mají převážně směřovat naše stopy v příštích několika málo dnech. Ještě před ubytováním se stavíme v Benešově nad Ploučnicí, kde si chceme dát pozdní oběd a brzkou večeři v jednom.

Bývalý pivovar v Benešově nad Ploučnicí
Bývalý pivovar v Benešově nad Ploučnicí

Cesta do centra je uzavřena a my nakonec parkujeme na příjemném parkovišti pod zámeckými hradbami. Naproti stojí zajímavá budova. Že by to byl pivovar? Ano, v přízemí či suterénu je vchod do klubu s názvem V Pivovaru, kde jsou na čepu Svijany. Areál bývalého pivovaru je příjemně malý a myslím si, že by se zde dal vybudovat krásný minipivovárek s restaurací. Škoda, že to žádného místního podnikatele nenapadlo. Ve srovnání např. s areálem v Koutě na Šumavě se jedná o malé koťátko.

My ale pokračujeme dál na náměstí, protože nejen pivem živ je člověk. Občas se musí i jíst... Žádné dlouhé objevování města, zapadáme do první restaurace na náměstí - do hotelu Jelen, který je v barvách Staropramenu. Dávám jedno nealko a závidím dětem limonádu. Nasyceni míříme směr Valkeřice, což je vesnička roztahaná podél silnice (později naměříme autem cca 4 km). Ubytováváme se a jdeme si zvlažit hrdlo do nějaké místní restaurace. No restaurace, spíše hospody.

Dolní hospoda
Dolní hospoda

Horní je zavřená, takže se táhneme cca 2 km do té dolní, která je naštěstí v provozu. Vizáž podniku se nezměnila již nejméně 20 let. No nic, žízeň je větší, takže vstupujeme. Na čepu dva druhy Březňáka (10 (15Kč), 12 (18 Kč) a Zlatopramen 11 (17 Kč). Dávám desítku, která se dá rozhodně dobře vypít. Pokračuju Z11, s kterou přichází šok. Tohle pivo není rozhodně mojí parketou. Spravuju si chuť tedy plnotučným Březňákem, který je lahodný a do krku klouže jedna radost. Vypadá to, že bude vařen ve Velkém Březně. Škoda, že jsme se sem už z časových důvodů nedostali.

Paluba patří Budvaru
Paluba patří Budvaru

Druhý den byl pivně nezajímavý a já si užívám zásob z domova. V pondělí vyrážíme parníkem z Děčína do Hřenska. Na palubě se točí výčepní Budvar za 30 Kč. Jedno dávám. Není to špatné pivo, ale preferoval bych přeci jen ležáček na vychutnání. Úterý se pivně nic neděje.

Ve středu dopoledne vyrážíme do bývalé podzemní nacistické továrny v Janské - Rabštejně. Pan provozovatel kromě historie také sbírá staré pivní lahve. A některé kusy, zejména torza, z doby 2. světové války má v podzemí vystavené.

Torza pivních lahví
Torza pivních lahví

Odpoledne je pak vyhrazeno plně mé osobě. Vyrážíme totiž mimo Švýcarsko. Do Varnsdorfu. Proč asi? Jasně, nepletete se. Chci ochutnat točeného Kocoura. Myslel jsem si, že navštívíme i provoz pivovaru, ale pan správce není tímto telefonickým dotazem příliš nadšen - prý nic moc neuvidíme. Nechci se vnucovat. Razíme tedy rovnou do Noprosu.

Kocour v Noprosu
Kocour v Noprosu

Noprosu je nově postavené centrum, kde najdete základnu kamionů, čerpací stanici a restauraci, kde je místní pivo na čepu. Myslím, že je to jediné místo ve Varnsdorfu, kde si točeného Kocoura objednáte, ale možná se mýlím. Kromě Kocoura hlásá nabídková cedule ještě Gh a Permona 12. Volíme posezení na zahrádce, která se nachází za budovou restaurace u řeky. Restaurace včetně obsluhy vypadá velmi příjemně a je nám zde dobře, i když jsme tu skoro sami.

Světlý Kocour
Světlý Kocour

Objednávám světlého Kocoura (22 Kč), který je jistě dobrým pivem, ale ve srovnání s minipivovarskými dvanáctkami typu Modré Hvězdy či Purkmistra je Kocour hodně dole. Na nefiltrované pivo mi zde téměř chybí typická chuť kvasnic. No nic dám šanci ještě jeho snědému bratrovi (25 Kč), abych snad nebyl označen za rasistu :)

Tmavý Kocour
Tmavý Kocour

Ač je o mně známo, že tmavá piva nemusím, musím uznat, že tohle je povedenější, než jeho světlý kolega. Jen blázen by dával ve Vanďáku sokolovské pivo, takže nakonec si nechávám natočit ještě jedno světlé a jdu si vybrat PETky dovnitř. Značková lednice je zpola zaplněna nealko nápoji a jinými pivy, druhá půlka pak patří varnsdorfským lahvím.

Nejen varnsdorfské lahváče
Nejen varnsdorfské lahváče

Beru od každého druhu jednu lahev na takové to domácí ochutnávání, ležáku pak víc - chci zpestřit nabídku v Pivní prodejně. Ležáky tu pořídíte za 40 Kč, speciály pak za 50 Kč za 1l PET lahev. Vlastní pivo doplňuje prodej bohatého sortimentu suvenýrů. Ve Varnsdorfu se stavíme ještě v Albert Hypermarketu a jakožto je v děčínském Tescu sortiment shodný se všemi Tesci (nebo alespoň s těmi plzeňskými), tady mají skoro v plném sortimentu Koncentrovanou radost a za velmi příjemnou cenu (11 á 9,50 Kč). Škoda, že jsem si den předtím nakoupil něco třeboňských Regentů, které se skoro nedají pít :(

Albert je dobrej kluk
Albert je dobrej kluk

Do soboty se již nic pivně důležitého nestalo. Dovolte mi proto teď takovou malou úvahu. Celým krajem se vinou loga s panem Cibichem a tudíž je zřejmé, že tady je komínovým pivem Březňák. Ten točený byl prozatím výborný. Otázkou je, jak ještě dlouho, když ten lahvový prodávaný po celé republice stojí za nějakou tu bačkoru - je z Krušovic? Další záhadou se zdá být, kde je doma Zlatopramen? Piva ze stejného města a Březňák je v českém Švýcarsku jasnou jedničkou a Zlaťák pak jen prosazovanou přítočí. I když, nedivím se...

Místní komínové pivo
Místní komínové pivo

Finále celé dovolené se z pivního hlediska koná v sobotu, při odjezdu domů. První zastávka je naplánována na Louny a shodou okolností přijíždíme okolo pivovaru. Skřípění brzd a už parkujeme před značkovou prodejnou pivovaru Louny. Mám v plánu nakoupit od každého trochu, ale Louny jsou zde jen ve dvojím provedení - deset a dvanáct.

Jak dlouho ještě?
Jak dlouho ještě?

Buď v podnikové prodejně nemají plný sortiment, nebo na webové prezentaci lžou (či je dost zastaralá). Dle chování Heinekenu na jiných trzích (ale vlastně i u nás) je ořezání sortimentu pivovaru prvním znamením jeho konce...

Webová prezentace pivovaru Louny
Webová prezentace pivovaru Louny

Ale dost bylo Heinekenu. Věnujme se příjemnějším věcem. Jakým? Co třeba cestou zajet do Chyše, kde se právě v režii Pivních cest koná Pivní maratón a Slavnosti žateckého chmele? Maratón již nestíhám, zato na vychutnání si poctivého českého (i moravského) piva je ta pravá doba.

Pivní cesty Venci Fialů
Pivní cesty Venci Fialů

První osvěžení po dlouhé cestě si vybírám ve formě jedenáctky z Pardubic. Následuje tmavší pšenice od Herolda. Osobně nespatřuji nějaký výrazný chuťový rozdíl od "normální" pšenice. Následuje Král Šumavy a Kvasar z Černé Hory. Vše za jednotných 25 Kč. Je čas něco pojíst. Místo nalézáme v pivnici, kde k pivu dávám jednoho Jantara. Následuje místní světlá jedenáctka.

Pivo před zámeckým pivovarem
Pivo před zámeckým pivovarem

Ale to už na nádvoří zámeckého pivovaru začíná "kulturní" program v podání Josefa Kubišty Švejka a jeho ansáblu. Přítomen je i majitel zámku a na pódiu probíhají pivní soutěže, které ale moc nevnímám. Kupuji na cestu jednu žateckou Baronku a je čas se rozloučit s Chyší a vlastně i s celou letošní dovolenou.

Kníže Lažanský a dobrý voják
Kníže Lažanský a dobrý voják

Doma jsem zastihl v Pivní prodejně kamarády. Pohovořili jsme ještě o nejnovějších událostech a pocitech a už je tu čas opravdového konce letošní dovolené. Jdu spát. I když. V příštích dnech musím přeci ochutnat všechny ty Kocoury a ještě nevím, že to pro Nikol i Honzu nebude příliš dobrá vizitka...

P.S.: Jak mi tedy chutnala všechna ta kočičí piva?

Světlý a tmavý ležák jsem už hodnotil. Jako další načínám pšenici. První napití a všechna očekávání jsou pryč. Pivo je mdlé chuti. Pšeničnému Heroldu nesahá ani po kolena. Dále je na řadě pšenice banánová a limetková. Banán voní jako granko, limetka je trochu lepší, ale... Ani chuťové esence nepovedené pivo nevylepší. Stout zdá se být na svou kategorii docela zdařilým počinem. Den poté načatý tmavý ležák mi pak ale chutná jako hágébéčkový stout :) Pale Ale se dá, ale že by bylo nějak echt hořké, jak mě informovala obsluha...

Já vím, že Kocour není zrovna prototypem českého minipivovaru, ale v první řadě by se měl zaměřit na to, aby nabízel co nejlepší ležák. Na ostatní styly, a k tomu ještě ne vždy povedené, českého pivaře nenalákáte. Možná se ve svém subjektivním hodnocení pletu a všechny ty chutě jsou správné, jak by se od propagátorů různých pivních stylů dalo čekat. Potom ale pro mě ztrácí svět piva své kouzlo :(



[Richard Chodora] [Zobrazeno 13673x] [13. srpen 2009]
[Pivní cesty] [comments: 22] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Godzilla

čtvrtek, 24. září 2009
21:28

Kdyby něco tak Valkeřice jsou dlouhý 6 kilometrů


napsal(a): Godzilla (RedDragon08(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Petr Ž.

pondělí, 17. srpen 2009
16:40

Tak včera jsme chutnali posklední várku Varnsdorf American Pale Ale na Flédě. Neuvěřitelně zdařilí pivní počin. Naprosto dokonaláá ukázka stylu APA - přesně jak má chutnat! Aroma i chuť výrazně po mandarinkách, složité a komplexní kořeněné stopy - anýz, zelený pepř ap. (řekl bych ala Saison), velmi šťavnaté s typickým chmelovým akcentech po USA chmelích. Geniální Sociable Beer. Nevím, jak vůbec je možné tak identickou APu uvařit u nás. Připomínala mi jednu z nej APA co jsem měl, z italského mini Lambratte. Pánové z Vanďáku, klobouk dolů.
Jen ještě odkaz k článku, že klasické britské Pale Ale má být nějak extra chmelené. U Pale Ale se spíše klade důraz na sladovost (slad Marris Otter-oříšky), jen s lehkým doplňujícím chmelovým akcentem. Chmelenější jsou pak Bitter Ale a Extra Special Bitter a nejsušší je IPA nebo American IPA.


napsal(a): Petr Ž. [Odpovědět]

Adsense

28. březen 2024
23:16


posted by: Inzerce

LiborP

pondělí, 17. srpen 2009
14:25

LiborP

Jeje, sleduji, jak jsme se skoro trefili lokalitou. S rodinou jsme letos byli taktéž v Českosaském Švýcarsku, konkrétně v kempu na Mezní louce, kde se točil v hospůdce U Fořta Březňák, mimo jiné jediná hospoda v okolí s relativně normálními cenami. Na mezní louce dále hotel Mezní Louka - Zlatopramen. Jinak v Mezné celkem pitelný Budvar ve světlém i tmavém provedení a pak nějaké hospody s Gambáčem a Plzní. Vysoká Lípa pod Šaunštejnem byla docela tragedie, na čepu Staropramen a v druhé hospodě Gambáč (Plzeň zrovna došla), v te jihoafrické restauraci docela dobrá polévka, ale svíčková v jejich podání byla snad importovaná z cizích krajin. Hřensko je jedna velká asijská tržnice, prošel jsem komerční zónu s nadějí najít potraviny, ale až na jeden tragický obchůdek je to samá asie, včetně asijského hazardu (hraní v kostky, karty). V Janově bylo na čepu opět složení Jihoafričané, Budvar a produkty Heineken (Březňák, Zlatopramen).
---------------------------------
Zpráva byla upravena 17.08.2009 ve 14:26:45


napsal(a): LiborP [Odpovědět]

Kozel 14

pondělí, 17. srpen 2009
13:25

...v české šovinistické chuti..."Za chvíli bude příznivcům
českých piv podsouván možná i pivní rasismus...Pane Žalio,
trošku uberte při své vášni pro zahraniční pivní styly...Někdo
si dokáže najít chuťové rozdíly i v té české jednotvárnosti,
chtělo by to trochu tolerance...


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

Energetik

pondělí, 17. srpen 2009
11:59

Energetik

Piva z Kocoura jsou bez debat na špičkové úrovni! Přimlouvám se za prodej PET lahví i v Praze - třebas ve Zlých časech :-)))


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Jiri.J

neděle, 16. srpen 2009
11:43

Já osobně jsem s pivy z Varnsdorfu velmi spokojený. Měl jsem možnost ochutnat téměř celý sortiment a mohu tak konstatovat, že všechna důstojně reprezentují dané pivní styly.
Prosvětlují šeď našeho pivovarnictví.
Trošku rozpačitý jsem byl snad jen z piva Abbey (kvasná kultura byla s Westmalle). Ležák bych hodnotil spíše jako lepší standard v ČR, který rozhodně neurazí, ale čekal bych u něj více osobitosti. Ostatní „speciální“ piva považuji za velmi dobrá.
Pokud si mohu dovolit porovnat „speciální“ piva (Stout, AIPA,…) od M.Vávry z Pivovarského domu a Varnsdorfu tak mí více chutnala ta v Pivovarském domě. Ale předpokládám, že zde sehrál roli především způsob jejich čepování. Bohužel u nás jsou piva typu Ale s Stou podávána obvykle v temperatuře vhodné pro ležák, tedy podchlazená. V Pivovarském domě mají „klasickou“ ruční pípu a pivo čepují v odpovídající teplotě.
Výsledný chuťový vjem je tudíž lepší.
Fakt, že svrchně kvašená piva v britském stylu se u nás čepují příliš chlazená nelze ani výčepním příliš zazlívat. Český konzument (konzervativní „pivní expert“ s totálně omezeným rozhledem) by prostě teplejší pivo nepil.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Svoby

pátek, 14. srpen 2009
18:47

S Malakinem leckdy souhlasím, ale tentokrát se naše názory dost rozcházejí. Ve Varnsdorfu jsme zhruba před měsícem brali asi 50 petek, abychom se během týdenní dovolené v jinak pivně nepříliš zajímavém kraji nemuseli trápit Březňákem apod. Až na pár výjimek chutnala piva nejen mně, ale i mým pivně konzervativnějším kamarádům. Řeči o nezajímavém světlém ležáku musím rozhodně vyvrátit (třeba jsme měli štěstí na várku), velmi povedené byly i pale ale, IPA, ale i zde několikrát kritizovaná pšenice, také dozrávající rauchbier mi při koštu přímo v pivovaru chutnal. Příliš mně nechytly ovocné speciály, ale tam bych rozhodně nehledal chybu v pivu, zkrátka na to člověk není příliš zvyklý. Já osobně držím Kocourovi palce a pokud budu příště někde poblíž, bez váhání se tu zase zastavím.


napsal(a): Svoby (svobodam(a)mail.ctk.cz) [Odpovědět]

siki

pátek, 14. srpen 2009
13:56

siki

Mé první setkání s Kocourem bylo v Obžerství 30.7.2008, kdy měli Kocour Saison a byl excelentní.....


napsal(a): siki [Odpovědět]

Malakin

pátek, 14. srpen 2009
11:29

Malakin

Když už se tu vyjádřil i Chody, mohu i já. :)

Kocoura v jeho nové podobě, tj. vařeného novým sládkem, jsem ještě nepil, budu tedy hodnotit jenom to, co jsem ochutnal zá Nikolina úřadování:

světlý ležák - naprosto nezajímavé pivo, prázdné, vodové, řekl bych spíš osmička než ležák

pšeničné pivo (to jsem pil koncem května, to už mohlo být od nového sládka) - podobně jako pro Chodyho, tak i pro mě to bylo velké zklamání, přirovnal bych to k pšeničnému Pegasovi či Richardovi; teď už se vůbec nedivím, že se tím Honza nechtěl chlubit na jím pořádaném Světu pšeničného piva, já bych se tím také nechlubil...

APA, EPA, IPA - jedinou vadou na kráse je ona nepřiměřená hořkost, nebýt jí, asi bych si na těchto pivech i pochutnal

stout - jednou zkyslý, jindy zase moc stoutovský, těžko říci, jaký je, když se povede

pale ale - zatím jediné pivo z Kocouří produkce, které mě dokázalo oslovit, a to i přes svou mírně vyšší hořkost, byla prostě skloubena s ostatními chutěmi natolik, že to neodpuzovalo

rauchbier - nebýt "přeuzenosti", bylo by to dobré pivo

Tokajské ani tmavý ležák jsem dosud nepil, hodnotit nemůžu.

Výše uvedeným jsem chtěl říci, že by se pivovar neměl pouštět do vaření kdejakých ejlů, navíc pokud s tím sládek/sládková nemá zkušenosti, ale v první řadě vařit dobrý ležák. To se ve Vanďaku zatím nedařilo. Ale Nikol to nemám za zlé, protože za to ona nemůže. Chyba je v tom, že byla nucena do vaření všemožných specialit pro pivní fajnšmekry a na vypilování chuti ležáčku jí prostě nezbyl čas. Praxí se člověk naučí všechno, ale pokud vyjde ze školy a hned má vařit něco, s čím se nikdy pořádně nesetkal, aniž by se naučil vařit klasiku, je to prostě průser. Možná by měl Honza slevit ze svých požadavků a občas taky na výrobu dohlédnout. Nebo by měl ležáky občas i pít (G12, které je Honzovým nejčastěji pitým ležákem, skutečně za ukázkový ležák nepovažuju), aby věděl, o čem to české pivovarnictví vlastně je. Také by nebylo na škodu načerpat zkušenosti u odborníků z jiných minipivovarů. Dobrej ležák umí nejen v Dobřanech či Železné Rudě, ale třebas i v Chýni, na Strahově či U Medvídků. Tam byste se měli zajet podívat a něco se přiučit.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 14.08.2009 ve 11:39:19


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

umbob

pátek, 14. srpen 2009
12:05

umbob

to Malakin: "APA, EPA, IPA - jedinou vadou na kráse je ona nepřiměřená hořkost, nebýt jí, asi bych si na těchto pivech i pochutnal". Ale to už by pak asi nebyly ony pivní styly, které jsou svou hořkostí typické :) A právě s těmi "kdejakými ejly" ji tuším občas pomáhá sládek z Japonska.
Já si naopak tento týden pochutnávám v Netopýrovi v Brně na AIPA Samurai a musím říct, že je to pivo dle mého gusta. A pšenku jsem měl letos v lednu a dle mého názoru byla povedená.
Jinak i Pegasovská pšenice se změnila k lepšímu.Není to ještě typický weizen, ale určitě k němu má blíž než třeba před půl rokem


napsal(a): umbob [Odpovědět]

Malakin

pátek, 14. srpen 2009
12:38

Malakin

to umbob: U těch ejlů to nebude jenom o té hořkosti, jinak by mi třeba nemohla chutnat Vartáš DIPA, kterou mi dával loni koštovat Libor Hanzel a kterou jsem vypil bez problémů...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Felčar

sobota, 15. srpen 2009
23:24

Felčar

to Malakin: Víš, rodina piv typu ale je vůbec největší a nejheterogenější skupinou pivních stylů. Doporučoval bych Ti intenzivní studium o této problematice z nejaké nejlépe zahraniční literatury. Např. IPA má ke své vysoké hořkosti velice pádný historický důvod. Když Britové prosazovali své zájmy v Indii (a okolí), tak tam potřebovali dopravovat takové pivo, které se cestou nezkazí, proto je IPA hluboce prokvašený ale (aby tam bylo málo extraktu a bylo to tak nezajímavé pro bakterie a ostatní nečistoty) a hodně chmelené kvůli konzervačním účinkům. Kdyby typ piva IPA byl méně chmelený, bylo by to už jenom děsně prázdné pivo. Ty vůbec netušíš, o co všechno se tím svým ležákovským nacionalismem ochuzuješ. Ale já kdysi býval trochu podobný, myslím, že taky jednou dospěješ ke změně.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Honza Světpiva.cz

pátek, 14. srpen 2009
16:38

Honza Světpiva.cz

to Malakin: Ja z Tebe Marku fakt obcas nemuzu:)

Podle me by jsi se mel venovat analyze, byznysu, Tebe je pro etikety vylozene skoda:)

Ale vazne - mozna by jsi se mel priste zeptat na nejake veci, nez tu zacnes delat unahlene zavery. Nevim, z ceho jsi vychazel, dle Tvych usudku to ale vypada, ze jsi varil z vody...

Pro Tve info:
- G12 mam na Beerborcovi jako nejcastejsi pivo kvuli tomu, ze jsem byl na srazu tridy ze zakladni skoly. A jine pivo tam nemeli. Ale pokud se nepletu, tak mym nejpocetnejsim pivem by ted mela byt egyptska Sakara, kterou jsem si dopraval na nedavne dovolene v Hurgade

- jestli tedy dovolis, mohli bychom uvarit MSPA- Malakin's Sweet Pale Ale. Myslim, ze tim muzeme prekvapit cely pivni svet:) zadna horkost,nybrz sladkost atd...
Mluvil jsem i s Liborem o jeho DIPe. A mozna Te to prekvapi, ale on si mysli, ze to jeho pivo melo byt horci. Mozna az vypijes par horkych, ale opravdu horkych ales, budes schopen posoudit, jak to ma chutnat.

- ano, rauchbier bez uzenosti je tez zajimavy pohled na dany pivni styl...
- jestli Ti ales vadi, klidne pij jen lezak. Kazdej jsme nejakej. Me holt chutnaji stouty, ales, belgicke specialy...
- Nikol varila hlavne a zejmena lezak. Specialy varil vloni Martin Vavra, obcas i ja. Letos vari Vlasta Castka, nas novy podsladek. Doplnuje ho opet MArtin Vavra, Nikol je zaneprazdena kvuli studijnim povinostem na VSCHT. Recepty nam dela bud Pivo Praha, eventualne zahranicni sladci....

Vazne by jsi se mel priste zeptat, pokud nevis, co za cim je. Jako hlavni(a vlastne jediny) prodejce etiket Kocoura mas kontakt nejen na me, ale i na jine lidi.

Mej se
Honza


Petr Ž.

sobota, 15. srpen 2009
21:39

to Honza Světpiva.cz: Tak to je hodně dobrá hláška : MSPA - Malakin's Sweet Pale Ale :) Dobrá inspirace na nový styl piva. Tuším 99 druh? - co tak udvařit IPU zcela bez chmele s tímto názvem a přihlásit na další USA beer fest? Myslím, že bys bodoval.:)
Nebo Rauchbier bez kouřového sladu - Absent Rauch-Malt Beer, ARMB?
Mimochodem máme ted na Flede Samurai IPU a APU a jsme moc rádi, mnamky. V té české jednotvárné šedé šovinistické chuti, skvělý ostrov lahůdek. Jen tak dál!


napsal(a): Petr Ž. [Odpovědět]

LiborP

úterý, 18. srpen 2009
09:25

LiborP

to Felčar:
Malakin mi připomína Trautenberka, kdy říkal:
To kyselo je moc kyselý a bramborák je moc bramborovej!


napsal(a): LiborP [Odpovědět]

Petr Vácha

pátek, 14. srpen 2009
09:47

Kocour se ve Varnsdorfu nečepuje jenom v Noprosu, ale taky v odstaveném kamionovém návěsu suplujícím zatím neotevřenou hospodu (otevřeno počínaje čtvrtou hodinou odpolední) na dvoře bývalé keramičky, kde je vlastní pivovar. Byl jsem tam minulý týden a na čepu byl světlý a tmavý ležák a právě naráželi Samuraje IPA. Na rozdíl od Noprosu jsem právě tady dostal vynikající suchý Stout (škoda, že jsou už všechny 4 lahve vypitý). (Když mi ho výčepní nesla, tak se jeden z vedle sedících zeptal, co je to za pivo. Řekla mu: "to je jako kafe, který si zapomeneš vosladit, Karle".)
S hodnocením Chodyho nesouhlasím. Dal jsem si oba ležáky a pak z lahve pale ale, nakuřovaný, pšeničný, stout a IPA. Všechny piva mi chutnaly, jen IPA by si zasluhovala s ohledem na výtečnou intensivní hořkost vyšší stupňovitost a tělnatost (uvedeno 5,1% alk., pokud se pamatuju dobře).
Na závěr - nerozumím tomu, proč PET lahve z pivovaru Kocour (s docela slušnou dobou trvanlivosti) nejsou v nabídce v nějaký z pražskejch hospod !!


napsal(a): Petr Vácha [Odpovědět]

Sekal

pátek, 14. srpen 2009
09:44

Sekal

Chm, Permon ve Varnsdorfu. Měl jste to někdy někdo točené? To by mě zajímal váš názor. Já ochutnal jen petflaškovou podobu o teplotě asi 20° na vodáckém tábořišti v Lokti a jednu pet jsem si vzal domů, kde jsem ji vychladil. Přišlo mi, že to pivo má potenciál.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

pátek, 14. srpen 2009
10:33

Tomáš Kroupa

to Sekal: Měl jsem Permona přímo v Lomnici a nemůžu si ho vynachválit... Na tábořišti v Lokti také došlo na petečku Permona. To jsem rád, že jsme vybudovali tradici. :)


Henri

pátek, 14. srpen 2009
09:01

Henri

S restaurací Noprosu ve Varnsdorfu nemám žádnou negativní zkušenost, obsluha příjemná, jídlo dobré, krásné posezení u řeky a to nejdůležitější - pivo - také výborné. Jen pokud si dobře vzpomínám, tak tmavé pivo v době mé návštěvy byla 13°, takže ne ležák, ale speciál, a ten má už právo na specifickou chuť, dle mého názoru výbornou. I piva nakoupená v láhvích (některé i skleněné!)s rauchbierem V3, Abbeyem (belgičan), a obvzláště IPA (já hořká piva mohu, a to moc) byla výborná. S pšeničnými pivy je to (hlavně pro toho, kdo je zvyklý na bavorské) u nás složitější a opravdu o kterém můžu říci, že se bavorským vyrovnává, je pšenice od p. Matušky. A když je perfektně natočená, jako např. v Chýši v Čimicích do předem vychlazeného skla vyndaného těsně před čepováním z lednice, tak už skoro žádný rozdíl nevidím. A stím posledním odstavcem v Chodyho článku nemohu úplně souhlasit. Ne že by se pivovar neměl snažit o dobrý ležák, ale i kdyby ho nevařil vůbec tak určitě takový pivovar, který se zaměřuje i na jiná piva a alespoň maličko narušuje ležákovou jednotvárnost, má u nás místo.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Roman Holoubek

pátek, 14. srpen 2009
07:12

Roman Holoubek

Chody potvrzuji Tvé zkušenosti s pivní nudou v této turistické destinaci. Ale ono je to podobné skoro na všech atraktivních místech. Výjimku doposud tvoří domácí Velkobřezeňské, kterého jsem si na dovolené před 2 roky užil dosytosti, včetně návštěvy kouzelného historického pivovaru se sladovnou.

Letošní kolovandr pojatý trochu více kopcovitě (Jeseníky, Krkonoše, Jizerky) jsme ukončili právě ve Vanďáku u Kocoura v Noprosu. Jak píšeš, velmi příjemné posezení u řeky, obsluha byla příjemná, i moderně pojaté prostory restaurace také můžu. A v ledničce jsem mimo Kocourů objevil pár perel a tak v mém báglu skončilo i něco z Norska a Skotska - skvělé.
Vrátím se ke kocouřím pivům. V točené podobě světlý a tmavý ležák. Obé jsme svorně zařadili k tomu nejlepšímu co jsme za celých 8 dní na kole pili. Nenašel jsem žádnou chybu na světlém (s příjemnou výraznější hořkostí). Tmavé bylo rovněž vynikající, jen jsem měl problém se stylem - chuťově bych jej přiřadil spíše ke Stoutu, ale obsluha tvrdila, že je na čepu ležák.
V PET byla ještě IPA a Samuraj IPA. To už jsme popíjeli doma - výrazně, ale výrazně hořké a výrazně skvělé se širokou chuťovou škálou. To jsou pro změnu mé dojmy z poloviny června letošního roku.
Asi jsi měl smůlu, nebo nevím...
Tož tak.


píra

čtvrtek, 13. srpen 2009
23:25

píra

Já byl ve Warnsdorfu před měsícem. V pivovaru jsem se seznámil s panem sládkem, bohužel jsem se nezeptal na jméno, ale říkal, že piva vaří on. Byl moc milý a provedl mne provozem. V areálu se upravují interiéry, dle jeho informací se plánuje pivovarská restaurace. Zatím se Kocour opravdu točí jen v Noprosu-černý ležák byl na můj vkus vynikající. Koupil jsem si i lahvový a dopíjel je ještě po týdnu. Super. Pale ale taky dobrý. Na pšenici nejsem, ale ženě chutnala.
Kocour se dle slov pana sládka točí i někde v Rumburku. V jinak pivně nezajímavém koutě země příjemné rozptýlení.


napsal(a): píra [Odpovědět]

Honza Světpiva.cz

pátek, 14. srpen 2009
07:39

Honza Světpiva.cz

to píra: V soucasne dobe v Kocourovi vari Vlasta Castka, vypomaha Martin Vavra z Pivovarskeho domu. Nikol kvuli zanep[razdneni se studiem na VSCHT letos varila jen parkrat...



PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI