Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

4 dny ve Švýcarech II


verze pro tisk

4 dny ve Švýcarech II

4 dny ve Švýcarech II
Pivovar Felsenau

Logo

Když vane vítr přes střechy Felsenau je cítit známá vůně chmelu a sladu.“ Vlastnictví: Rodinný Hemmann - Thierstein a Simon Hemmann; Režie: Stefan Simon (VR), Martin Thierstein (VR); Pivo výstav: 8.000 hl; Sládek: Josef Meier; Piva: světlé, speciální světlý, speciální tmavé nefiltrované alk. red. Pivo názvy: Squire pivo, Bärni, SPEC, Barner Müntschi, Schümli, swaf –pivní pálenka; Základní kapitál: CHF 0,45 milionu; Zaměstnanci: 9 lidí. Cílem pivovaru je zachování nezávislosti. Inovace spíše než stagnace, vynikající produkty a služby na nejvyšší úrovni.

Další poněkud větší pivovar Felsenau, leží ve stejnojmenné čtvrti na severu Bernu (Strandweg 34) hned u řeky Aare. Historie pivovaru začíná již roku 1881, kdy Johann Gustav Hemmann začal vařit Hemme-bier a pro jeho chlazení dovážel led z ledovců v Berner Oberland. Dnes už těžkou práci v pivovaru odvádějí stroje, ovšem umění vaření piva je stále potřeba. Pivovar Felsenau AG je dnes jediným nezávislým pivovarem ve městě Bernu. Pivovar je rodinný a od dob Gustava Hemmanna se zde vystřídalo pět generací.

Pivovar Felsenau
Pivovar Felsenau

Na návštěvu pivovárku jsem si našel čas v pátek dopoledne (před Altes Tramdepotem) a rozhodl se jít pěšky. Není to úplně blízko, ale dá se to zvládnout. Beru to přes místní autobusové nádraží a parkoviště Bollwerk - ráj místních anarchistů, technařů a smažek. Všude samé graffity a odpadky -ostuda města. Scházím k řece a dávám se ulicí Engehaldenstrasse. Ta vás dovede až k obrovskému dálničnímu mostu (E-25, E-27). Zde vyjedete výtahem do 3. patra a dáte se ulicí Falsenaustrasse až na zastávku Felsanau, Bern (Bus). Napravo se nachází restaurace Felsenau, kde můžete ochutnat pivo v točené podobě (malé okolo 4FR). V ulici Fährstrasse najdete nenápadné schodiště vedoucí dolů k řece. Vydejte se po něm a za chvíli uvidíte komín a cihlovou stavbu, krásného pivovaru ve Felsenau.

Podniková prodejna
Podniková prodejna

V areálu pivovaru najdete podnikovou prodejnu. Otevřeno má od pondělí do pátku v čase 8:00-12:00 a 14:00-17:00. Sympatický prodejce mluví plynně anglicky a samozřejmě německy. Koupit si zde můžete veškerý sortiment. Nejčastěji je nabízen pack po 10 lahvích, jehož obsah si můžete libovolně namixovat. Já však kvůli tíze omítám a kupuji si jen 2 láhve. Doporučeno mi bylo pivo Berner Müntschi - místní jedenáctka je nejoblíbenější a dále volím tmavou 12ku Bärni. Kupuji sklo (stojí opět okolo 4CHF, keramický korbel pak kolem 12CHF), tácky vám dají za pěkné oči, a že je mají krásné… Pivo je zde levné, 0,33l s keramickým uzávěrem stojí okolo 1,5CHF+0,5CHF záloha.

Suvenýry pivovaru Felsenau
Suvenýry pivovaru Felsenau

Trošku mě štve absence pivovarské hospody, ale co se dá dělat. Nezbývá než navštívit hospodu nad pivovarem. V hospůdce jsem ochutnal točený Junker (nebo to byl Lager?), který mě ale příliš nezaujal. Jako kdybych pil naše Plzeňské … Vracím se zpět do hostelu (mimo jiné vychladit lahvové Bärner Müntschi).

Lahvové bernské
Lahvové bernské

Bärner Müntschi. Světlá, nefiltrovaná a nepasterovaná jedenáctka je hitem pivovaru Felsenau a zároveň je to pivo neprodávanější. Trhu lze v tomto případě věřit. Pivo mi skutečně chutnalo, vonělo zvláštně opojně po chmelu a kopru, těžko to popsat, jsem laik. Pivo mělo výrazně chmelenou chuť plus onu zvláštní příchuť způsobenou nejspíš vynecháním filtrace. Pivo Bärni mělo typickou sladší vůni běžnou pro piva polotmavé barvy - hořké napití, dejme tomu se znaky karamelu a čokolády. Rozhodně neuráželo a nemusel jsem ho vylévat nebo tak…


Pivovar Egger A.G (Worb Dorf)

Logo

Další velmi rozšířenou a oblíbenou značkou piva je Egger Bier, cca 10km od Bernu se nachází městečko Worb, které možné ho dosáhnout pomocí modré tramvaje z centra Bernu. Lístek stojí okolo 5CHF, Worb Dorf je konečná stanice. Město má zhruba 11 000 obyvatel, 1,68% nezaměstnanost a více jak 90% místních mluví německy.

Dominantou města je Hrad z 12. století, který ovšem v roce 1535 vyhořel a byl upraven v 17. a 18. století. V 17. století hrad přešel do držení rodu von Graffenried, jehož členové založili město New Bern v USA.

Pivovar a nynější situace

Nynější sládek Max Egger je zástupce páté generace rodu Eggerů a vede v dnešních dobách pivovar, nutno podotknout, velmi dobře. Pivovar založil jeho prapradědeček Gottfried v roce 1863 v budovách farmy svého otce. Max Egger je hrdý, že je pivovar rodinný a tudíž také úplně nezávislý. Technologie a nové poznatky se prolínají s tradicí, ale pivo prý kvalitu neztrácí, vaří se srdcem, svoje řemeslo berou Švýcaři velmi vážně. Prapradědeček Gottfried by byl jistě spokojený.

Hned u pivovaru se nachází pivovarská restaurace. Ve Worbu se také pyšní pivovarskými koňmi, kteří tahají pivovarské povozy. Tato koňská spřežení zde mají velkou tradici a jsou chovány ve veliké úctě. Pivovar vaří zhruba devět druhů piva: Galopper - ležák 12, Maximus 12,5, Albertus 12,5, Soleil - lehké pivo vyráběné za pomoci solární energie 12,5, Eggerli 10, Příležitostně Bock bier 14 (velikonoce, vánoce), Fleur d 'Abeilles 12,5 (honigwein - něco jako medové), Zwickel -nefiltrované 12,5 a nealko. Většina piv je nepasterizovaná. Vlastně jediné pasterované je medové.

Pivovar jsem navštívil též v pátek – později odpoledne, nachází se v ulici Brauereiweg 2, kousíček od vlakového nádraží a zastávky tramvaje. Kdybyste zavítaly na místní hrádek, což můžu doporučit, věřte, že je nepřístupný (osobní vlastnictví), ale prohlídnout si ho můžete alespoň zvenčí. Je pátek takže v pivovaru je živo (nebo spíš venku na rampě je živo…). V pátek se zde totiž točí ZwickelBier - místní nefiltrovaná specialita za zvýhodněné ceny (nutno říci, že opět nejlepší pivo ze sortimentu, alespoň mnou ochutnaného).

Páteční odpoledne před pivovarem
Páteční odpoledne před pivovarem

Přes venkovní radovánky je pivovarský výčep téměř prázdný. Přichází příjemná obsluha, rychle vybírám z bierkarte. Mají tu veškerý sortiment. Co netočí, mají v láhvích, vychlazené a připravené ke konzumaci. Dávám si místní klasiku Galopper dvanáctku ležák. Je to klasický zástupce sladkých bavorských Hells. Neurazí, ale ani příliš nenadchne. Při druhém kole je mi omylem natočen místní Dunkel, říkám obsluze, že je škoda to vylít a že to vypiju a tak jsem měl alespoň pivo zadarmo. Dunkel už mě zaujal o trochu více, ale nejlepší byl rozhodně Zwickel Bier příjemně chutnající po kvasnicích. Ceny piva okolo 3-5.60CHF za kousek. Když jsem se zeptal na cenu skla, dostal jsem ho zadarmo, no návštěvu z Čech tam každý den nemají, i když si zprvu mysleli, že jsem Anglán.

Pivovarský výčep je stylově jednoduchý převážně ve dřevě, je nekuřácký (kuřácký nebyl ani jeden z předchozích podniků) s preclíky na stole. Restaurace má ještě zahrádku a jezdecký salónek. Za pivovarem jsou k vidění koně. Varny lze zahlédnout skrz skleněné výlohy pivovaru. Ve Worbu jsem byl spokojen.

Galopper a omylem natočený Albertus Dunkel
Galopper a omylem natočený Albertus Dunkel

Sobota

V Sobotu se vydávám vlakem na výlet do krásného městečka Thun a k jezeru pod Alpami Thuner See. Vlaky jsou na minutu přesné a cesta tam a zpět vyjde na 30CHF. Vlak jezdí z hlavního nádraží v Bernu několikrát do hodiny. V marketu se mi ještě daří sehnat piva z horského a nejvýše položeného pivovaru v Evropě.

Velmi sympatický pivovárek, který by stál jistě za osobní návštěvu. A to pivo… Lehká kvasnicová pšenice Mungga Bier a Stein Bock (6,5% alk.), obě v Bio kvalitě a chuťově nevšední. Ten tmavší kozel mi ležel na jazyku ještě dlouho.

Z výletu k městečku Thun
Z výletu k městečku Thun

Neděle

Vše uteklo jako voda a nezbývá než si sbalit a opustit toto sympatické město. Bohužel už nestíhám další Bernský pivovar, který jsem měl v plánu (otvíračka od 16:00, bus jede v 16:30) Tak tedy snad příště. Kontakt tu rád zveřejním. Jedná se o mikropivovárek Wabräu , který naleznete na adrese: Dorfstrasse 50, Gurtenareal Nr. 30, 3084 Wabern, Schweiz, Web -

Výslužka ze Švýcar
Výslužka ze Švýcar

Trochu infantilním závěrem

Švýcaři nemají vůbec špatné pivo (je hodně podobné tomu německému) a hlavně mají krásnou krajinu plnou alp, kraviček, průzračných jezer a hradů.

Krásné pozdravy ze Švýcarska a pivu zdar.



[Milan Mauler] [Zobrazeno 6557x] [28. říjen 2010]
[Pivo ve světě] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

CzechBeerMan

čtvrtek, 28. říjen 2010
21:43

CzechBeerMan

Přeji Ti více takových cest ... díky za zprávu. Také jsem nehodnotil švýcarské pivo zle. Až pojedeš na Svatý Vincent , přivez mi jedno jejich pivo Hairoun ...... haha.



PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI