Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Josefovská veselice aneb na jednom ve Zlatém rožni

Hospody, hospody a restaurace ...


verze pro tisk

Josefovská veselice aneb na jednom ve Zlatém rožni

Josefovská veselice aneb na jednom ve Zlatém rožni [p261]

S kolegy z práce na pivo zas tak často nechodíme, ale když už, stojí to většinou za to. A nejinak tomu bylo i 19. března, na svátek všech Pepíků a tedy i jednoho z nás.

Jsme všichni nekuřáci, pro naši sešlost jsme tedy hledali nějakou nekuřáckou hospůdku, příp. alespoň hospůdku s nekuřáckým salonkem. A protože jsme chtěli zajít někam poblíž práce a hlavně někam s kvalitnějším pivem – má pivní osvěta mezi kolegy už přeci jen trochu zafungovala, nějaká eurobřečka už je naštěstí jen tak neosloví – výběr se zúžil pouze na dvě možnosti: „Svijanského rytíře“ na Letné a „Zlatý rožeň“ nedaleko ministerstva obrany, tedy na rozhraní Bubenče a Dejvic.

Svijany hlásí: plno, což velmi vítám, neb toto pivo už mi poslední dobou nic neříká, v úvahu tedy přicházela pouze druhá možnost. O místě konání oslavy Pepova svátku je rozhodnuto – bude se konat ve Zlatém rožni.

Zlatý rožeň
Zlatý rožeň

Zlatý rožeň – někdejší vinárna – je ryze nekuřáckou restaurací a navíc jedním z mála míst – ne-li jediným – kde si v Praze můžete pochutnat na téměř komplet produkci Černé Hory. (Nabízí se sice jakési srovnání s žižkovským „Královstvím “ nebo desítkami pražských kulečníkových klubů, v nichž je Černá Hora také zastoupena – já osobně chodíval jen do dnes už možná někdejšího „Billiard klubu Akcent“ u autobusového nádraží Na Knížecí, kde jsem se vlastně s černohorským pivem poprvé seznámil – žel malebnosti Zlatého rožně – troufám si říci – nedosahuje žádný z nich.)

Výzdoba u vstupu
Výzdoba u vstupu

Ještě než přejdu k samotnému hodnocení piva, které je ode mě zajisté očekáváno, zastavím se krátce u interiéru restaurace.

Hned u vstupu do objektu nás několik plakátů na zdech seznamuje se stručnou historií černohorského pivovaru a také s technologií výroby jejich piva. To je však standardní výbava většiny podobně laděných pivovarských hospod, překvapen je tedy málokdo.

Jsme v Černé Hoře?
Jsme v Černé Hoře?

Ta pravá atmosféra na nás dýchne teprve poté, co popojdeme dále – v tomto případě vlastně níže, neb samotná restaurace se nachází v suterénu. Celý interiér restaurace je vytvořen tak, aby si host připadal jako v hospůdce před pivovarem: z jednoho okna – samozřejmě fiktivního – přitom jakoby koukáte na sladovnu, z druhého na pivovar a ze třetího třeba na varnu. Vskutku nevšední zážitek, kterým se jakoby mávnutím kouzelného proutku přesouváme z Prahy do malého moravského městečka či spíše městyse. Já byl při své zdejší první návštěvě doslova unešen, což se vážně nestává zas tak často... :-)

Sedíme před Sladovnou?
Sedíme před Sladovnou?

Ale dost bylo rozplývání se nad malebností interiéru. Přejděme raději k pivům.

V točené podobě můžete ve Zlatém rožni ochutnat hned 6 druhů černohorských piv – od desítek Tase a Sklepní, přes jedenáctky Pátera a Modrou lunu až po dvanáctku Granáta či čtrnáctku Kvasara. Kromě toho je zde k mání též Prazdroj a nově (cca od loňského listopadu) i dvanáctka z Velkého Března, jejíž přítomnost je zde pro mě tak nějak nepochopitelná, ale z obsluhy jsem nic nedostal a provozovatel nebyl přítomen, takže to, bohužel, zůstane tajemstvím a tím i důvodem k zamyšlení...

Výčep Černé Hory
Výčep Černé Hory

Komu by nabídka točených piv nestačila, může si zde v lahvové podobě dopřát např. i nealkoholického Formana, případně i některou z černohorských limonád.

Nebyl bych to já, abych nechtěl vyzkoušet vše, co je tu k mání – tím mám samozřejmě na mysli piva, neb limonády z Černé Hory jsou na mě moc sladké. Pouštím se tedy do koštování prvních vzorků. Abych to ale všechno bez problémů zvládl, musel jsem pít po třetinkách a hlavně postupovat od nejslabšího piva k tomu nejsilnějšímu. Nerad se odrovnávám hned na začátku něčím silným a hlavně po silných pivech mi obyčejné desítky přestávají chutnat a přitom mohou být samy o sobě velmi dobrými.

Půllitr moravského piva
Půllitr moravského piva

A zde je můj ryze neodborný pohled na věc (podtóny mě vážně nezajímaly, podstatné pro mě byly chuť a vůně):

bližší popiscena za třetinku (v Kč)konečné hodnocení
Tassvětlá 10ka16velmi dobré
Sklepnínefiltrovaná světlá 10ka16velmi dobré
Pátersvětlá 11ka17velmi sladké pivo a tudíž nic moc
Granáttmavá 12ka18pitelné, ale jinak ničím nenadchne
Modrá lunasvětlá 11ka s přídavkem extraktu z borůvek19téměř nepitelné, stejně jako kdekoliv jinde
Kvasarsvětlá 14ka s přídavkem medu19po medu ani stopy a hlavně nebylo dostatečně vychlazené, takže nespokojenost

Závěr černohorské „smrště“ patřil ještě Formanovi (0,33 l / 26,-). Ten ovšem natolik zklamal (nejen mě, ale všechny, co jej z naší skupinky ochutnali), že ho musím prohlásit za nejhorší „pivo“ dnešního večera.

Nealkoholický Forman
Nealkoholický Forman

Před odchodem o dům dále – zavírají tady už o půl dvanácté, pokračovat v našem „slavení“ jsme museli tedy jinde – mi to nedalo a objednal jsem si ještě malou 12ku z Velkého Března (18,-). Jen tak pro zajímavost. V lahvové podobě už mi příliš nechutná, chtěl jsem tedy vědět, jak tomu bude s jeho točenou podobou. A světe div se! Točený Březňák byl špičkový jako kdykoliv předtím. Žádný náznak nicneříkajícího europiva, žádný náznak nepitelnosti. Prostě lahůdka.

Třetinka Březňáka
Třetinka Březňáka

Nakonec bych se snad zmínil velmi stručně o obsluze a jídle.

Ad obsluha – chvílemi pomalejší, ale restaurace byla jako obvykle (chodím sem asi 3x za rok, jistý úsudek už si mohu udělat) narvaná k prasknutí, není se tedy čemu divit

Ad jídlo – hodnotit příliš nemohu, neb dnešního večera jsem zde nepozřel ani sousta, ale kolegům chutnalo a co si pamatuji, tak mně vždycky také, tak snad je stále vše při starém a jídlo je zde pořád bez chybičky

A co na úplný závěr? Snad jen to, že návštěvu tohoto podniku vřele doporučuji. Ať už kvůli neopakovatelné atmosféře, tak kvůli pestré nabídce točených černohorských piv, z nichž si zajisté vybere to své i ten nejnáročnější konzument. Ceny jsou zde navíc taky velmi příjemné a hlavně se zde nekouří, což v nekrušovických a ne-PU restauracích v Praze skutečně nebývá zvykem.

Tak zase někdy
Tak zase někdy

Tak třeba někdy na viděnou ve Zlatém rožni. Já se sem určitě zase brzy podívám a věřím tomu, že až to zde poznáte i vy, bude vás to sem táhnout znovu a znovu, stejně jako mě.

P. S.: Bez rezervace do podniku tohoto typu raději nechoďte. Bývá zde skutečně plno, a to i ve všední dny, kdy zde nebývají oslavy narozenin či jiných významnějších událostí. Jedno dvě místečka zde sice najdete skoro vždycky – na stojáka vám zde také natočí – ale stůl pro čtyři už těžko.



[Marek Kamlar] [Zobrazeno 8054x] [9. duben 2009]
[Restaurace] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Kozel

pondělí, 13. duben 2009
19:02

Kozel

Z mých návštěv v únoru a dubnu 2008 naprosto totožné dojmy,pouze tenkrát ještě neměli Březňák.Jeho čepování taky nerozumím,obzvláště když kamarádům tamější personál sděloval,že světlou 12 (jediné pivo ze sortimentu,které se zde netočí) nemají kvůli nějaké dohodě s managementem PU,aby si v rámci dvanáctek ČH a PU nekonkurovaly..


napsal(a): Kozel [Odpovědět]

emu

pátek, 10. duben 2009
23:37

emu

Když si to tak čtu, vychází mi z článku závěr, že nejlepším pivem v této černohorské restauraci je dle tvého hodnocení Březňák 12° !?
Tak tady máš možná odpověď na svou otázku, proč se tam točí... zároveň je trochu smutné, že v pivovarské hospodě Černé Hory je nejchutnější pivo od Heinekenu. Za Březňákem pak dle tvých poznámek následují desítky, to taky není asi ideální stav....


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Adsense

28. březen 2024
14:03


posted by: Inzerce

Malakin

pátek, 10. duben 2009
23:53

Malakin

to emu: Březňák byl špičkovej, to je pravda, ale ty černohorský desítky se mu docela rovnaly. Jinak taky nechápu, jak může být desítka lepší než 11ka a 12ka, ale na to by ti jistě odpověděl Rosťa Kloubek, kterej nedá na desítky dopustit.

Co se týče lahvového, o kterém se vlastně vyjma nealka ani nezmiňuji, tak jsem pil nedávno černohorskou 11ku v lahvi (v bufetu u Ombudsmanna v Brně) a měl jsem co dělat, abych to dopil. Nabízí se srovnání se svijanským Mázem, kterej šel taky do kytek, ale může to být ryze subjektivní názor, tak to raději moc komentovat nebudu. :-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.04.2009 ve 23:55:05


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Henri

pátek, 10. duben 2009
08:35

Henri

Plně souhlasím s hodnocením Zlatého rožně v tomto článku. Nefiltrovaná Sklepní 10° je velice dobrá a rád si ji, ač jinak ostatní 10°moc nemusím, dávám. Obsazenost této nekuřácké restaurace ukazuje, že o podniky s dobrým pivem a čistým vzduchem je zájem a na trhu by jich obstálo jistě více.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Elf

pátek, 10. duben 2009
13:13

Elf

to Malakin: Mám jen dvě takové krátké poznámečky.

Postupovat při ochutnávání od nejslabšího k nejsilnějšímu z hlediska obsahu alkoholu je snad pochopitelné a jen těžko se to dá dělat jinak.

A (pod)tóny by měly zajímat každého, protože jsou součástí chuti i vůně.

(Sakra, nějak se mi to dostalo do komentářů jako odpověď Henrimu...?)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.04.2009 ve 13:16:11


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Malakin

pátek, 10. duben 2009
15:09

Malakin

to Elf: Pokud ochutnávám různé druhy téže značky, postupuji skutečně od nejslabšího k nejsilnějšímu, ale jsem- li např. ve "Zlých časech", tak tam je mi to jedno a klidně začnu 14kou z Dobřan, proložím to 12kou Lotrem a završím to 14kou z Jilavy...

Jinak pokud jsem v hospodě či restauraci, tak u piva hodnotím pouze vůni (příjemná vs. nepříjemná) a pak chuť ve smyslu chutná nebo nechutná. Barva a (pod)tóny jsou pro mě charakteristikami tak nějak nepodstatnými. Výjimky se samozřejmě najdou, ale v obecném měřítku je mi to vážně jedno. :-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.04.2009 ve 15:09:56


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

swooper

pátek, 10. duben 2009
00:26

swooper

Nevím jestli je tomu tak stále, ale Zlatý Rožeň byl výhradní distributor ČH piva po Středních čechách možná i Praze (alespoň tak to psali na webu)
Podobná hospůdka se nachází i ve Slaném (U Přemysla) Kde mají ČH 10nefiltr, 12Sv i Tm + Kvasar a točenou kombajnérku. Bouhžel stále zde točí i G9 + 11 a PU. Lidé zde pijou černohorká piva tak na půl s africkými....Prostředí a kuchyně nejsou asi tak top jako v Rožni ale je to jediná hospoda ve Slanym kam se dá jít na slušný pívo;)


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Malakin

pátek, 10. duben 2009
14:55

Malakin

to swooper: O Zlatém rožni coby velkoobchodu se zmiňují i webové stránky černohorského pivovaru
http://www.pivovarcernahora.cz/default.asp?nDepartmentID=25&nLanguageID=1

a také Chody v tomto článečku
http://pivni.info/udalosti/113-dvakrat-z-jiznich-cech.html

Na webu Zlatého rožně je však zmínka o tom, že koncem loňského roku došlo ke změně provozovatele = VO Zlatý rožeň zřejmě tuto restauraci pronajímá firmě Euroresta s tím, že tam ta černohorská piva musí chtě nechtě točit. Ale možná je to úplně jinak.

Jo, zapomněl jsem zmínit, že tam mají na čepu i Heineken. Sice jsem ho tam nepostřehl, ale když to píšou na svém webu, tak to asi bude pravda...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI