Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Kterak jsem uvařil své první pivo

Jak si doma uvařit pivo


verze pro tisk

Kterak jsem uvařil své první pivo

Kterak jsem uvařil své první pivo

Ještě zhruba před pěti lety jsem pivo nepil vůbec a ani začátky mé obliby k tomuto lahodnému moku, které se topily převážně v komerčním Gambrinusu, nebyly příliš intenzivní. Postupem času jsem ovšem nacházel v pivu čím dál větší zalíbení a také procházel mnohými jinými pivními zkušenostmi, než jen pití G. A svoji chuť tím pádem vytříbil jiným směrem, především k oblibě středních a malých pivovarů a snad právě touha ochutnávat nejrozmanitější značky mě dovedla i na myšlenku, jak by asi chutnalo mnou uvařené pivo. S tímto nápadem jsem si pohrával poměrně dlouho, ale nikdy jsem k tomu nenašel odvahu, poněvadž moje teoretické znalosti o vaření piva nebyly moc velké. Nicméně po určité době, kdy jsem studoval postupy vaření a pročítal vesměs pozitivní ohlasy začínajících sládků, jsem si řekl, že za zkoušku nic nedám.

Domácí mikropivovar
Domácí mikropivovar

A začal jsem hledat na internetu firmy, které se specializují na prodej potřeb pro domácí vaření. Nakonec jsem si vybral firmu Eurobach a objednal si pivovar s názvem Exklusive v hodnotě 2100 Kč, který obsahoval 28l fermentační nádobu, 46 PET lahví, hustoměr, odměrný válec, instruktážní příručku + DVD a další věci, které potřebujete k tomu, aby jste mohli vařit. K tomu si ještě vyberete, jaké pivo chcete vlastně uvařit. Já jsem si vybral koncentrát typu Prémiový ležák v hodnotě 410 Kč. Jediné, co jsem si dokupoval zvlášť, byl teploměr k určení správné teploty, ve které mělo pivo kvasit a kojenecká voda. To bylo zhruba v polovině října. Když mi bylo vše v pořádku poštou zasláno, začal jsem se připravovat na samotnou výrobu. A to tak, že jsem si pročítal instruktážní příručku, nebo se koukal na instruktážní DVD.

Mladinový koncentrát (foto: domacimikropivovary.cz)
Mladinový koncentrát (foto: domacimikropivovary.cz)

Den D přišel 22. října, kdy jsem s kamarádem Honzou začal psát historii mého prvního vaření. Tomu všemu nejdříve předcházela důkladná dezinfekce jednotlivých komponentů a příprava všech potřeb v kuchyni. Samotná výroba začala zpracováváním 1 kg maltózy (zjednodušeně cukr), kterou jsem nasypal do fermentační nádoby, ve které bylo prozatím jen 3,5 l horké vody. Důležité bylo ji pořádně promíchat, aby v ní nezůstaly hrudky. Mezitím, co Honza promíchával maltózu ve vodě, já zahříval plechovku s pivním koncentrátem v horké vodě, aby se plechovka snáze vyprázdnila. Po pěti minutách jsme obsah plechovky vylili do již připravené maltózy. Směs jsme ještě dochmelili dvěmi polévkovými lžícemi žateckého chmele, který jsme mezitím přibližně 50 minut vařili asi v 1 litru vody. Poté jsme dolili vodu do výsledných 23 litrů. Už zbývalo jen přidat kvasinky, které se ovšem měli přidat a promíchat až v okamžiku, kdy teplota ve fermentační nádobě dosáhne 18-20 °C, což se stalo až za několik hodin. Pak jsme už celou fermentační nádobu uzavřeli víkem s kvasnou zátkou a těsněním. Do kvasné zátky bylo ještě třeba nalít převařenou, ale studenou vodu, abychom mohli sledovat průběh a stav kvašení. Tímto jsme samotnou výrobu měli zdárně za sebou a nyní za nás většinu práce odvedlo kvašení, které probíhalo ve sklepě, poněvadž bylo potřeba dosáhnout stálé teploty, nejlépe kolem 18°C. Z toho si nejspíše většina z vás uvědomí, že jsme použili svrchně kvašený koncentrát. A to jednak proto, že kvašení probíhá rychleji, ale hlavně nebyl problém s teplotou, jelikož u spodně kvašených piv, je třeba daleko nižší teplota. Celou fermentační nádobu jsme také zabalili do deky, aby kvašení probíhalo v temnu.




Ingredience potřebné k vaření (foto: domacimikropivovary.cz)
Ingredience potřebné k vaření (foto: domacimikropivovary.cz)

Nyní se tedy v nádobě odehrávalo primární kvašení, které mělo podle návodu trvat cca 4-10 dnů. To jak probíhá kvašení bylo možné sledovat v kvasné zátce, ve které velmi silně bublala voda, což byl znak toho, že kvašení probíhá jak má. V mém případě trvalo bublání v zátce asi 6 dní a další 2 dny trvalo, než se hladiny vody v zátce vyrovnaly, což byl znak toho, že pivo je připraveno k sekundární fermentaci. Po celých 8 dní jsem i několikrát denně chodil do sklepa a pozoroval, jak se mi plní mé dávné přání :) V těchto chvílích jsem byl skutečně rád, že jsem do toho šel a uvařil své první pivo, i když jsem v tu chvíli vůbec netušil jakou bude mít chuť.

Podskalák v lahvích
Podskalák v lahvích

První a značně neúplný názor jsem si utvořil až když jsme s Honzou stáčeli pivo do již zmíněných 0.5l PET lahví. Předtím jsme odtočili z nádoby zhruba 2 dl, abychom se zbavili kalu usazeného ve ventilu. Stáčení probíhalo bez větších problémů. Avšak zaujala nás vůně tak trochu po burčáku a to že pivo bylo opravdu velmi zakalené, nicméně i když se to Honzovi moc nezdálo a měl spíše negativní řeči ohledně výsledné chuti, věděl jsem podle zkušeností jiných domácích sládků že takto to má být a nenechal se tím moc rozhodit, i když samozřejmě že nějaké myšlenky typu ,,co když mi to nebude vůbec chutnat‘‘ jsem měl také. Při stáčení jsem také do každé lahve vhodil fermentační drops, jehož působením bude pivo pěnit. Všechny lahve jsme následně umístili do špajzu na 6 dní, aby se nastartovala sekundární fermentace. Poté jsem opět všechny láhve odnesl do sklepa a uložil na temné místo do police, i když je bylo možné ponechat ve špajzu, což mi ovšem nebylo dovoleno. Je třeba, aby lahve byly vždy ve vertikální poloze, aby se kvasinky usadily na dně. Od této doby už pivo jen leželo a dozrávalo. Podle návodu stačí, aby leželo alespoň tři týdny, nicméně bývá většinou lepší nechat pivo zrát ještě déle a tak jsem ho nechal zrát přibližně 6 týdnů. V průběhu této doby stoupala naše zvědavost ohledně chuti, barvy a vůně výsledného piva, opravdu jsme si vůbec nedokázali představit jaké pivo jsme vlastně uvařili a jestli to bude vůbec chutnat jako pivo.

Ochutnávka
Ochutnávka

Ta příležitost nastala dne 18.12. kdy jsme se s Honzou rozhodli, že je čas naše pivo konečně ochutnat. Co vám budu povídat, oba jsme byli velmi nervózní z výsledku, protože poprvé je prostě poprvé. Ovšem výsledek byl velmi uspokojivý a oba jsme byli překvapeni pitelností našeho piva. Mělo příjemnou sladovou vůni, chmelovou příchuť a opravdu jsme byli spokojeni. Ale abych jen nebásnil, tak přeci jeden malý kaz toto pivo má a to ten, že bylo trošku víc vodové, postrádá více plnosti, takže to chtělo asi méně vody, což je ale zase zkušenost do budoucna. Pivo dostalo název nakonec Podskalák (neplést s rohozeckou desítkou – pozn. Chody), podle jedné oblasti Strakonic, která se nazývá Podskalí a u které bydlíme.

Domácí pohoda s domácím pivem
Domácí pohoda s domácím pivem

A co říci na závěr? Rozhodně ve vaření piva chci nadále pokračovat, zkusím třeba tmavé pivo, použiji jiné koncentráty, atd. Způsobů, jak uvařit různé pivo, je opravdu mnoho. Už teď se těším na moje další vaření, které by mohlo začít zhruba za měsíc. A úplně nakonec chci poděkovat za možnost napsat tento článek a podělit se s Vámi o mé první zkušenosti s domácím vařením piva, které snad někomu pomůžou odhodlat se k vaření, poněvadž si myslím že to opravdu stojí minimálně za zkoušku.



[Roman Mráz] [Zobrazeno 31493x] [4. leden 2007]
[Homebrewing] [comments: 23] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

swooper

sobota, 27. prosinec 2008
17:10

swooper

Uplně jsem zapomněl napsat jak ta první várka dopadla.
udělal jsem Bitter od Muntons s kilem maltozy a rozmíchal na 20 l. Ani po sedmi a deseti dnech se mi hladiny v zátce nezdáli vyrovnány, tak jsme to stočil (do NRW a patant lahví) až 11. den, přidal bombonky a nechal ležet. Celý nedočkavý jsem po 21 dnech na Mikuláše první vlaštovku otevřel - Pěna i barva byla parádní, na muj vkus trochu moc CO2, vůně prapodivná moc mi to nevonělo, chuť nejprve přehlušena prapodivnou vůni ale následně převládá vcelku dobrá i když ne moc plná chuť piva zato dosti hořká a i po dlouhé době je na patře tak hořko že mušim jít do lednice pro nějakou laskominu :D V rodině, kámošum i panu Energetikovi to chutnalo tak to byl úspěch nečekal sem to tak pitelný.
Dnes jsem zadělal na další várku ze stejné plechovky jako autor článku (ke kilu maltózy jsme přidal ještě 0,5kg dextrozy abych to pívo trochu zhutnil), tak se za měsíc nechám opět překvapit DBŠ


napsal(a): swooper [Odpovědět]

hroch

úterý, 28. říjen 2008
15:04

hroch

Jen ten minipivovar je zbytečně předražený. Barel v domácích potřebách stojí cca 300Kč, plastový kohout cca 50Kč, kvasná zátka v Tetě 30Kč, k tomu gumová průchodka za 6 Kč, míchat můžeš novou dřevěnou vařečkou cca za 30Kč, pakliže chceš používat skleněné lahve má cenu pouze zátkovačka, doporučuji podle té nejlevnější si nechat vytočit zátkovací hlavu do stojanu na vrtačku. Drops lze nahradit kostkovým cukrem- kostka se nerozpustí rychle a mladé pivo se při stáčení nerozpění. Po zkušenostech z koncentráty, nejlepší bylo vyrábět pivo ze sladového koncentrátu z bydžovské sladovny a granulovaného chmele. Hodně štěstí.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

siki

sobota, 25. říjen 2008
11:31

siki

A stáčím výhradně do skla, postupně, jak je sháním, přecházím na lahve s keramickým uzávěrem, zatím mám várku vždy tak půl zátky a půl ker. uz. . Také sem si pořídil jednu dvoulitrovou skleněnou s keramickým špuntem a i s ní sem spokojen, těch bych chtěl víc, bohožel jejich pořizovací cena je celkem vysoká, kolem 200,- :-(


napsal(a): siki [Odpovědět]

siki

sobota, 25. říjen 2008
11:28

siki

I já si dělám pivo z koncentrátů, mám za sebou 6 várek, poslední sem udělal pšenici a je to poprvně, co sem tak trochu zklamaný, jelikož chuťově mi to pšenici připomíná jen velice málo. Na druhou stranu sem byl velice spokojen s Bitterem, ani Stout nebyl špatný. A zítra jdu dělat Ale....


napsal(a): siki [Odpovědět]

Adsense

19. březen 2024
11:57


posted by: Inzerce

Libor

sobota, 25. říjen 2008
08:41

Libor

to swooper: cez plast to bohužial nevysublimuje.... Ono strašne záleží na tom, kedy to stočíš do tých PET-iek...
Streliť to môže vtedy, keď stočíš moc skoro (keď ešte neskončilo primárne kvasenie).
Pokiaľ to stočíš v správnu chvíľu, tak sa nič nestane aj bez upúšťania tlaku.
Ja som už pár hl uvaril a ešte nikdy mi žiadny obal (PET, sklo, súdok) nestrelil.
Ideálne je to skúšať na PET-ke tak, že je tvrdá asi ako keď kupuješ minerálku, keď je mäkšia ešte je to málo, a keď sa už začínajú vyrovnávať záhyby je ten najvyšší čas.
Ale toto všetko vyzistíš časom sám, (metóda pokusu a omylu) tak len hor sa do toho!


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

swooper

pátek, 24. říjen 2008
23:21

swooper

snad se zadaří až to koupim a něco vyrobim tak napíšu....ono pro mý panelákový podmínky spodní kvašení nepřichází v úvahu to bych musel mít extra lednici, tak se zatim spokojim s koncetrátovejma polotovarama.....nechci se ptát na blbý otázky předtim než si přečtu a uvidim přiručku a tak, ale to fakt budu muset po čase ty PETky odfouknout aby mi při "ležení" nebouchly nebo se to přez ten plast nějak vysublimuje:) ? díky víc už zasírat nebudu :-8


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Moro

pátek, 24. říjen 2008
17:38

Moro

Začínat na mladinových koncentrátech není vůbec špatné,já už mám za sebou taky pár várek a tu první jsem celou rozdal a nikomu nepověděl, že je to pivo mnou vyrobené. Reakce byly více než pozitivní. Každý homebrewer má vychytaný svůj postup a je spousta možností, jak pivo vylepšovat a zdokonalovat. Jinak - s PETkami mám dobré zkušenosti, většina produkce skončí ve skle a taky se mi podařilo odstřelit jeden soudek 5l, protožě mě nenapadlo upustit CO2 z druhotného kvašení. Chybami se člověk učí :D


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Njorloj

pátek, 24. říjen 2008
15:15

Njorloj

Drzim palce, ja sem taky zacal koncentratem a ted uz mam plany na vybudovani klasickyho varnyho zarizeni doma ve sklepe (jen jak budou nejaky penize navic), clovek si i to kvaseni uzije a jeste vic ochutnavku. Doporucuju treba i zkusit michat koncentraty a hlavne nedat na lidi co budou pohrdat pivem z prasku :-). Moje postrehy: nepouzivat maltozu, ale sladove vytazky, jak pise nize Lukas - pokud chces "tucnejsi" pivo uber vodu, ke staceni: ja sam stacim do sklenenejch lahvi (zatkuju rucne kladivem) a do 5l soudku. Z varek co jsem uvaril mi jen jedna plastova 1,5l "nestandardni" petka rupla, jinak drzi.


napsal(a): Njorloj [Odpovědět]

Libor

čtvrtek, 23. říjen 2008
19:14

Libor

to swooper: neostáva mi nič len ti držať palce a "Daj Boh šťastia!"


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

swooper

čtvrtek, 23. říjen 2008
16:46

swooper

Libor: super dik, teď už jen si vybrat ten správnej set pivovárku, aby tam nebyli zbytečnosti + plechovku a hyjé na to :)


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Libor

čtvrtek, 23. říjen 2008
16:08

Libor

to swooper: klasické PET-ky sú v pohode, bez problémov to vydržia. Vôbec nie je podmienkou použiť ich originálne ( v princípe sú také isté)
Jediné čo je naozaj dôležité je čistota, resp. dezinfekcia!
Pokiaľ sa tomu chceš venovať dlhšie sú dobré aj sklenené fľašky, ale na skúšku, či ťa to vôbec chytí, sú tie PETky ideálne.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

swooper

čtvrtek, 23. říjen 2008
15:39

swooper

Zdravim a žádám o radu nějaký vařiče.
Chci si k Vánocum udělat radost a koupit nějaké toto zařízení, ale mam jednu otázku na kterou jsem nenašel nikde odpověď. Po primárním kvašení je jedno zda mladé pivo stočím do klasických 0,5 nebo 1,5l PETek od minerálky nebo to musí být ty co se dostanou k tomu střednímu setu k piivovárku (á za 7Kč)? Já aby mi ty petky nebouhly nebo tak něco zda nejsou ty zelený 0,5l něčim zvláštní. Asi nejideálnější je to nalahvovat do Lahví s patentním uzávěrem(viz Bernard)nebo zazátkovat zátkovačkou klasický NRW co myslíte? díky za odpověď


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 24. duben 2008
15:37

Chody

to chcibejtsladek:
Tak se zkus podívat sem do odkazů Homebrewing


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

chcibejtsladek

čtvrtek, 24. duben 2008
15:20

Ahoj, pívo jsem ještě nevařil ale neustále mě to láká! Ale nemůžu najít žádnej ten domaci pivovar. Prosím dejte sem nějaké ty odkazy na ty obchodi. Moc děkuji!


napsal(a): chcibejtsladek (goril4(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Lukas

pátek, 2. březen 2007
20:54

Lukas

varim od minulyho roku...jestli dobre pocitam tak jsem udelal 6 varek...neni to moc, ale snaha se ceni http://domacipivo.wz.cz/ na tom webu zatim nic moc nemam...jenom odkazy a diskuzi. Ted maji u mistra sladka dobrou akci 6 koncentratu za cenu 5 ... sice jenom zalkadni radu, ale uz se chystam, ze si koupim 6 kusu LAGERU a udelam husty pivo - 2 koncentraty naraz - celkem udelam 26-27 litru piva


napsal(a): Lukas [Odpovědět]

Roman Mráz

čtvrtek, 1. březen 2007
19:49

to Lukas: A jak dlouho už vaříš? Ted v březnu se chystam na druhý vaření a plánuju dát tý vody taky míň, ale ještě nevím o kolik. Kdyžtak mi napiš adresu webu, rád se kouknu.


napsal(a): Roman Mráz [Odpovědět]

Lukas

středa, 28. únor 2007
11:40

Lukas

Zdar, kasli na to a rikej si svemu procesu jak chces :) ...
Taky delam pivo z koncentratu a je to super...cim dyl to delam tim vic me to bavi... Hlavne se clovek zdokonaluje varku od varky a pridava vice invence...Mam taky web, ale jsem shnilej tam nacpat fotky z prubehu pripravy, ale az se budu nudit urcite je tam dam.

Rozhodne davam min vody o 3-5 litru min....abych se vyhnul vodove chuti piva (a taky zvysil hustotu, zvyraznil chut a pivo melo vyssi objem alkoholu).


napsal(a): Lukas [Odpovědět]

honza

úterý, 16. leden 2007
12:07

honza

ja bych taky nebyl tak "prisny" s tim oznacovanim "vyrobniho procesu". Jinak zavidm, ja se jeste ani nedostal k pouziti koncentratu:(. Treba tu kluci budou za rok psat, jak si doma uchovavaji kvasnice svrchniho kvaseni na svuj ovesny stout:)))


napsal(a): honza [Odpovědět]

Roman Mráz

pátek, 5. leden 2007
22:26

Uznávám, že by byl vhodnější název vyrobil...nicméně i tak jsem na svůj výrobek vcelku hrdej :)Odpověď - Chody (5. 1. 2007 23:18)


napsal(a): Roman Mráz (Mraz.Roman(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Chody

pátek, 5. leden 2007
22:14

Chody

Přesně tak, tady nejsme na odborném webu o homebrewingu


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Martin Povýšil

pátek, 5. leden 2007
19:44

Pan Palvas má pravdu. Toto rozmíchání "piva v prášku"
nemá s vařením nic společného, ale zase se musí uznat, ža začátečník si alespoň vyzkouší proces kvašení. A člověka potěší, že vyrobil něco, co se dá pít a chutná jako pivo.Odpověď - Chody (5. 1. 2007 22:14)


napsal(a): Martin Povýšil (sptjihlava(a)quick.cz) [Odpovědět]

Chody

pátek, 5. leden 2007
09:33

Chody

Já bych nebyl tak přísný a v tomhle kontextu bych slovu "uvařil" ponechal význam jako obecné označení celkové výroby piva.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Petr Pavlas

čtvrtek, 4. leden 2007
21:01

Bylo by vhodné poopravit název článku: Jak jsem (vy)kvasil ... nebo vyrobil... Rozhodně ale nikoli uvařil, neboť při práci s mladinovým koncetrátem vaření už provedla výrobní firma a vy pokračujete hlavním kvašením a zráním.Odpověď - Chody (5. 1. 2007 09:33)


napsal(a): Petr Pavlas (petrpavlas(a)quick.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI