Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Rodinný pivovar Berounský medvěd

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Rodinný pivovar Berounský medvěd

Rodinný pivovar Berounský medvěd [p251]

Aby byl seriál Zpráv o stavu pivovarnictví někde uložen kompletně, rozhodli jsme se Vám předložit starší díly v novém čase. Jistě se mnoho věcí změnilo, ale gró zůstává. Retro článek poznáte také podle toho, že v logu má kromě pivovarského znaku i logo autora. Přenesme se tedy společně do roku 2006, kdy prý autor ještě neuměl psát. Nyní je prý o dost vyzrálejší, už tolik nekritizuje a nepomlouvá :)


Zpráva číslo 3 o stavu pivovarnictví v Čechách

Vážení čtenáři, milí milovníci piva,

Vítejte v královském městě Berouně. Tradice vaření piva je zde velmi dlouhá. Cca. 500 let a trvala, více méně plynule, až do roku 1978, kdy skončil tehdejší podnik Středočeské pivovary n.p., vedený jak jinak než v komunistickém duchu. Pak už se v pivovaru jen stáčelo pivo z Plzně a nemělo to onu potřebnou jiskru. V roce 1998 byl založen v objektu bývalého cukrovaru ve městě, a tudíž na zcela jiném místě než původní pivovar, soukromý podnik manželů Mayerových a byl pojmenován v návaznosti na berounskou tradici Rodinný pivovar Berounský medvěd . A tak se pivo v Berouně vaří dál. A je to dobře! Toto město si vlastní pivo zaslouží. Navíc se sem i velmi hodí! Je to krásné zpestření a „osvěžení“ trhu na trase mezi dvěmi veskrze pivními městy - Plzní a Prahou. Pivo to nejsou jen giganti. Víte, že i David přemohl Goliáše, že?

Berounský medvěd
Berounský medvěd

Přijedete-li do Berouna nevyzbrojeni mapou či znalostí místa, garantuji Vám, že pivovar nenajdete a nezbude Vám než se zeptat místních. Je totiž ukryt lépe než poklad na onom pověstném jezeře! Marně se budete pídit po neklamné a známé dominantě každého českého, trochu staršího, pivovaru, totiž komplexu budov, se dvorem a vysokým komínem. Nic takového tu není. Současný Rodinný pivovar Berounský medvěd totiž předtím pivovarem nikdy nebyl. V místě stál (a stále stojí) cukrovar, také kovošrot, a právě z jedné budovy patřící k cukrovaru se pivovar zrodil. Ano jdete dobrým směrem. Pokračujte! Pivovar je jediná budova zářící novotou. Ale než k ní trefíte, radím Vám dobře: zeptejte se na cestu.

O co nevlídnější prostředí pivovar obklopuje, o to vlídnější je atmosféra uvnitř a o to vlídnější lidé zde pracují! A vůbec, vlídnost a jakýsi punc originality a unikátnosti je to, co mě na tomto pivovárku zaujalo nejvíce. Ale povídka teprve začíná. Ještě jsme ani neviděli největší „tahák“ celého pivovaru. Pana sládka. Na každém kroku je vidět, že podnik je veden pivními nadšenci a ne chladnými bezduchými kalkulanty. A tak to má být. Skoro by se mi chtělo zvolat, že staré (a snad i dobré) časy jsou zpátky. Minimálně to tak vypadá. Ujímá se mě elegantní žena v podobě spolumajitelky pivovaru, paní Mayerová. Po krátkém příjemném rozhovoru mě odevzdává do péče hlavního a jediného sládka pivovaru. A jak říkám, pivní odysea začíná!

Sládek Petr Černý
Sládek Petr Černý

Takto nějak si představuji, že by měl vypadat sládek! Už jen kvůli němu stála návštěva za to. Ocitáme se ve středověku. V dobrém slova smyslu. Pan Petr Černý je velmi svérázná postava. Pozor však, nikdy nedejte na zdání a první dojem. Může klamat. Sládek je inteligentní, taktní a všeobecně vzdělaný muž se zajímavými koníčky. Bylo mým velkým potěšením se s ním setkat. Za sebou má čtrnáctiletou praxi v křivoklátské hospodě U Rozvědčíka, kterou všichni dobře známe z filmu Oty Pavla Smrt krásných srnců. Zde v pivovaru pracuje již 4 roky a kvalita piva je plně v jeho rukách. A nevede si špatně!

Varna
Varna

Bavíme se ve varně, které dominuje na stěně pověšený kříž. Topí se tradičně dřevem. Celý pivovar je vlastně postaven z vhodných částí z kovového šrotu. Je to vážně „dítě“ nadšenců. Ale výsledný dojem je krásný a povznášející. Je to něco zcela jiného než nablýskané, perfektní ale tolik sterilní varny, jaké známe třeba někde v Krušovicích. Toto je v prvé řadě hezčí a hlavně mnohem zajímavější! Zemitější a svéráznější. Vedle varny je menší místnůstka s otevřenými spilkami.

Otevřená spilka
Otevřená spilka

Nemohu se nabažit toho pohledu, který by normálního nezasvěceného smrtelníka, co o pivu ví jen to, že má pěnu a že je hnědé, nutil spíše utíkat na WC. Teplota je zde optimální. Na spilku navazuje další místnost, kde jsou ležácké tanky a sudy. Sládek se mě ptá, jaké že to pivo už chci konečně ochutnat…

Ležácký sklep
Ležácký sklep

Vybírám a rozhoduji se vždy stejně a rychle. Pro objektivní srovnání žádám světlou dvanáctku. Je to pro mě jakýsi prubířský kámen. Tu zde ovšem nedostanu. Ze zcela prozaického důvodu. Nedělá se. Dostávám tedy světlou jedenáctku. Pivo je dobré, pěna drží, velmi hořké, pro milovníky hořkých piv skoro optimální. Postupně ochutnávám i tmavou 13. Ta mi chutnala nejvíce i když dávám vcelku přednost pivům světlým. Příležitostně se vaří i tmavý speciál 14.

Pivní etikety
Pivní etikety

Bylo by nespravedlivé nevzpomenout v tomto bodě prvního sládka tohoto novodobého pivovaru. Byl jím pan Trč, bývalý zaměstnanec pivovaru v Rakovníku. Pivo se stáčí do PET lahví a sudů a je určeno k okamžité spotřebě, což jest neklamná známka živého piva nezatíženého žádnou „alchymií-chemií“. Neprodává se jinde než v pivovaru, ale zato hned nonstop. Valná část produkce je ovšem určena pro pivovarskou hospodu.

Pivovarská hospoda
Pivovarská hospoda

Rozhovor se sládkem plyne jako voda, a to nejen o pivu. Ovšem musíme se hnout dále. Čeká nás ještě prohlídka restaurace. Hned u vchodu Vás zdraví skleněná vitrína se všemi suvenýry pivovaru, které se zde dají koupit. Po pěti či sedmi schodech se ocitáme v hlavním sálu, který pohodlně pojme 100 hostů.

Pivovarská hospoda
Pivovarská hospoda

A kdyby snad i toto bylo málo, je v rezervě ještě tzv. šalanda v prvním patře, která pojme dalších 70 žíznících (ale i hladovějících). V době mé návštěvy se zde zrovna konala jakási podniková oslava, a myslím že nebyla jistě ojedinělá. Vše je tu ve dřevě, přirozené, nenásilné a nestrojené.

Šalanda v patře
Šalanda v patře

Mám-li tedy učinit něco na způsob epilogu, nemám příliš těžkou práci k přemýšlení. Zde je. Vstříční lidé a prostředí, dobré pivo, osobitý sládek. Dostane se Vám zde vše, co potřebujete k “životu“. Takže, vřele doporučuji odbočit, jedete-li z Prahy do Plzně nebo obráceně. Nebude to ztracený čas pro milovníky piva, ale ani pro ty druhé! Ptejte se po vlakovém nádraží a zaparkujte u něj. Pivovar je odsud pěšky 3-5 minut. Alespoň Vám trochu vytráví. A můžete se těšit na Medvěd! Má pořádně hustou srst! A čeká na Vás…

Pivní bratři
Pivní bratři

Navštivte také oficiální webové stránky pivovaru. A já za měsíc přijdu s další povídkou. Odjinud. Příště. Nashledanou.


Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní promotér, reportér a degustátor
Teplice
Album vypitých piv
Album pivních suvenýrů


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 8511x] [14. duben 2011]
[Minipivovary] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

CzechBeerMan

čtvrtek, 14. duben 2011
20:49

CzechBeerMan

To ty jsi tomu dal Richarde ... to je tedy "úvodník" .... haha. Ale nech to tak , to je dobrý , i když jsem to myslel trochu jinak. Já stále pořád věřím že většina čtenářů zde má dobrý smysl pro sarkasmus, nadsázku a trochu ironie ! Třeba Rash projevil že to vše má ! díky .....


Rash

čtvrtek, 14. duben 2011
20:13

Rash

Jsem se nejdříve lekl, že na té fotce u ležáckých tanků je sám autor a za těch pět let se nezměnila jen jeho úroveň psaní :D :D


napsal(a): Rash [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI