Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Vimperk, město plné paradoxů

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Vimperk, město plné paradoxů

Vimperk, město plné paradoxů [p798]

Po návštěvě Šumavského pivovaru Vimperk jsem zabrousil na tento web, abych se podíval, co o něm píší zdejší čtenáři a přispěvatelé, ale byl jsem překvapen tím, že názory by se daly spočítat hravě na prstech jedné ruky, samostatný článek pak není vůbec.

Město Vimperk je původně německá osada, která byla založena někdy v polovině 13. století na tzv. Zlaté stezce, respektive na její Vimperské větvi, jak se dnes často uvádí. Z této doby pochází i zdejší hrad, který byl vytvořen právě na ochranu této obchodní cesty a později byl přestavěn na zámek.

Panský pivovar
Panský pivovar

Práva várečného dosáhlo město v roce 1598, nicméně již tehdy tu patrně byl panský pivovar. Starobylá pivovarská tradice zde bohužel zanikla v době, kdy centrální plánování mělo patent na všechno. Menší měšťanský pivovar přestal vařit už v roce 1946, ten panský pak údajně prožil svůj život mezi roky 1547 – 1968. Měšťanský se nalézal na náměstí, panský nelze přehlédnout právě při cestě na zdejší zámek.

Měšťanský pivovar
Měšťanský pivovar

A teď k našim zkušenostem. Poslední červencový den byla relativně málo deštivá neděle, a tak padlo rozhodnutí, že z naší chalupy na Klatovsku vyrazíme omrknout vimperský pivovárek. To jsme ale ještě zdaleka netušili, že onen den bude převelice bohatý na nelogičnosti a někdy až paradoxy. První zvláštnost nás překvapila již při parkování. Jediné místo, kde ve středu Vimperka lze zdarma zaparkovat, je hlavní náměstí, všude v přilehlých ulicích jsou placená místa (byť za cenu více než symbolickou). Očekával bych přesný opak. Ostatně tohle nebyl poslední nelogický krok ze strany vedení města.

Šumavský pivovar
Šumavský pivovar

Bylo krátce po poledni, a tak jsme hned vyrazili do našeho hlavního cíle, tj. Šumavského pivovaru Vimperk, který byl loni otevřen. Nachází se hned pod náměstím. Po vstupu do lokálu mě poněkud zarazila jeho velikost, nějak podvědomě jsem si myslel, že je přece jen rozlehlejší, v žádném případě ale není malý. Bohužel všechny větší stoly byly obsazené, a tak jsem se s vrchním domluvil, že přijdeme za čtvrť hodiny, že se do té doby zajisté někdo zvedne. Tak se také stalo, byli jsme usazeni a to také byl asi na hodinu poslední kontakt s panem vrchním, který se věnoval už výhradně skupince zahraničních turistů; zejména je pak prováděl po pivovaru.

Výčep
Výčep

Obsluha ostatních hostů tak spadla na jeho možná o dvě generace mladšího kolegu, což se stát nemělo. Následovala posloupnost kixů nepravidelně po sobě jdoucích. V jeden okamžik objednané polévky k nám na stůl byly dopraveny v patnáctiminutovém intervalu, navíc později přinesená česnečka narozdíl od té v první várce byla prostá krutonů. Nebudu unavovat čtenáře negativními zkušenostmi, jen ještě dodám, že poslední objednané jídlo (hotovka) se na našem stole zjevilo asi hodinu po jeho objednání a nutno dodat, že pravděpodobně tak čtvrtinu této doby kdesi v kuchyni chladlo.

Varna
Varna

Korunu všemu nasadil onen mladší číšník. U vedlejšího stolu se zvedla rodinka, když hlava rodiny zavelela, že přece nebudou na jídlo čekat hodinu. Obsluhující kontroval slovy, že „třeba dvě“! Jistou náplastí nám pak měla být sleva 10 %; nicméně mnohem radši bychom zaplatili i o polovinu více a odcházeli spokojení.

Šumavské pivo
Šumavské pivo

Ale abych jenom nehaněl, tak se budu věnovat pivu. Tam byla situace naprosto odlišná. Holt Olda Koza a jeho mladší kolega pan Michael Neuwirth ukázali, že jsou opravdu mistři na svém místě. Snad jenom načervenalý ibiškový speciál mi přišel takový nijaký, ale já nepochybně nejsem cílovou skupinou pro tohle pivo. Zcela nejvíce bych ocenil zdejší pšeničné, které se může hrdě zařadit vedle Matuškovy pšenky či těch nejlepších bavorských pšenic. Co do kvality piva bych tento pivovar zařadil mezi pět nejlepších minipivovarů u nás, zbytek už raději hodnotit nebudu…

Sklep
Sklep

Krátce po druhé hodině jsme opustili tento paradoxní podnik a právě načerpaných kalorií jsme se hodlali zbavit výstupem na zdejší věž, která se nalézá přímo v dolní části náměstí. Máme zjištěno, že v infocentru, které je hned vedle věže, se kupují vstupenky a fasují se klíče od věže. Jaké ale je naše překvapení, že infocentrum v neděli v největší turistické sezóně zavírá ve dvě hodiny a tím pádem je tak nepřístupná i věž. Toto byl ale naštěstí už ten poslední negativní paradox.

V bývalém schwarzenberském pivovaru je vynikající cukrárna
V bývalém schwarzenberském pivovaru je vynikající cukrárna

Poslední, spíše pozitivní paradox, nastal, když jsme se ze zámku vraceli kolem bývalého schwarzenberského pivovaru. Dnes tam má v jedné části sklad Starobrno (či spíše Heineken) a v další části je naprosto špičková velká cukrárna. Tam by se měla obsluha ze stávajícího minipivovaru jít podívat. Stíhat a ještě mít na tváři úsměv tam nikomu z obsluhy nedělalo sebemenší problém.

Lahvové pivo
Lahvové pivo

Co dodat závěrem? Jako pivní turista jsem se poučil, že ani kvalitní pivo a špičkový sládek nezaručují dobrý restaurační minipivovar. Ale třeba jsem se ocitl ve špatnou dobu na špatném místě a sešlo se vše tak, jak se sejít nemělo. Myslím, že už kvůli pivu dám minipivovaru ještě jednu šanci, až pojedu kolem. Člověk prý má tendenci negativní zážitky vytěsňovat.

P.S.: Fotografie vesměs nejsou z doby autorova pobytu ve Vimperku...



[Felčar] [Zobrazeno 8424x] [8. září 2011]
[Minipivovary] [comments: 16] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Zdenek

pátek, 4. červenec 2014
19:52

zdenek

Byli jsme tam letos v červnu a bylo to tam o dost jiné, než co píše autor tohoto článku. Pivo vynikající a jídlo naprosto luxusní. Dali jsme si šumavské menu, pět hvězdiček z pěti! Myslím, že v tomto podniku udělal velké pokroky, možná by to stálo za nějakou novější recenzi na tomhle webu.


napsal(a): Zdenek [Odpovědět]

Chody

sobota, 5. červenec 2014
13:42

Chody

to Zdenek: To by šlo, nicméně to musí napsat někdo, kdo tam byl. Napadáte mě třeba Vy :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

29. březen 2024
02:42


posted by: Inzerce

mosht

pondělí, 12. září 2011
17:48

Ano, ano, tak to tam presne funguje, obsluha naprosto nezajem,jidlo predrazene, pivo super az na ibisek, ten bych asi zrusil uplne, protoze chutna jak komunisticka limca Bitter.


napsal(a): mosht (ciderhouse(a)seznam.cz) [Odpovědět]

karl2

pondělí, 12. září 2011
18:51

to mosht: je pravda, že při své návštěvě jednoho letního popoledne jsem na druhé pivo čekal od objednávky po donesení asi deset minut, sám v prázdné hospodě... ale mě ibišek chutnal :)


napsal(a): karl2 [Odpovědět]

Chody

neděle, 11. září 2011
20:58

Chody

Včera jsem se zúčastnil Farmářských trhů v Nepomuku a k mé radosti tam měl stánek také Šumavský pivovar z Vimperka. Na čepu světlá jedenáctka (30 Kč) a polotmavá dvanáctka (32 Kč). Koštnul jsem jedenáctku a musím říci, že byla velmi dobrá. Trošku mě mrzela cena PETkového, kdy se lahve plnili přímo z pípy a cena byla navýšena o lahev v hodnotě 15 Kč :(


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Sekal

neděle, 11. září 2011
21:02

Sekal

to Chody: S těmi petkami je to stejné i přímo ve Vimperku. Nebo patentní lahev za 40...


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

pan Nohava

pondělí, 12. září 2011
16:40

pan Nohava

to Chody: To samé měli na Beerketě... :(


napsal(a): pan Nohava [Odpovědět]

Rash

pátek, 9. září 2011
16:41

Rash

Pivovar jsem navštívil letos v březnu a nejlépe hodnotím černou 13°. Jinak nemohu moc srovnávat, byl jsem tam v neděli odpoledne, téměř sám, takže obsluha stíhala bez problému, nejedl jsem. Interiér se mi líbil velmi.

K článku snad jen doplním malou opravu: Vimperk vznikl jako česká, nikoliv německá osada, k poněmčení oblasti začalo docházet až po Třicetileté válce.


napsal(a): Rash [Odpovědět]

maxič

pátek, 9. září 2011
10:40

Maxič

S článkem/autorem souhlasím skoro ve všem. Pivovar jsem navštívil dvakrát a obsluha vždy byla slabší. Po první zkušenosti jsem si s kamarády sedl nahoru nad bar. Obsluha na nás stále viděla a počítal jsem, že pivo bude pravidelně doplňováno-nestalo se, tak jsme si raději chodili sami....Jídlo jsme ale měli včas-hospoda nebyla zaplněna....Pivo luxusní(u mě vede pltm12°a 13°černá), jídlo normal. Cukrárnu jsme taky navštívili a další návštěva Vimperka bude opět směrovat i tam. Maj tam samý mňaminy a obsluha vždy s úsměvem a s přehledem.
Určitě doporučuji navštívit jak pivovar, tak i cukrárnu.
V tom skladu už nemají Starobrno, ale PU a spol. Byl jsem tam na výzvědách...


napsal(a): maxič [Odpovědět]

moreli

pátek, 9. září 2011
08:56

moreli

Byl jsem ve Vimperku před čtrnácti dny a pivo i jídlo výborné, obluha rychlá. Chyba bude nejspíš onom číšníkovi, autor měl prostě smůlu na obsluhu. Zaparkovat zadarmo se dá třeba taky za parkem, odkud je to do centra 5 minut pěšky.


napsal(a): moreli [Odpovědět]

Sekal

čtvrtek, 8. září 2011
20:55

Sekal

Byl jsem tam v červenci v pátek v podvečer, ale už to byla spíš půlka července. Bylo skoro prázdno, pivo vynikající i jídlo bych označil jako slušné, obsluha v pořádku, pan majitel velmi sympatický a milý. Od té doby přemýšlím, jak nalákat manželku na nějaký vimperský penzion, abych se mohl pivu věnovat intenzivně celý večer.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

píra

čtvrtek, 8. září 2011
20:30

píra

Já pivovar navštívil s rodinou na začátku července v páteční podvečer. Naše dojmy byly úplně opačné. Obsluha perfektní, jídlo skvělé. Dokonale složený jídelní lístek nás láká k další návštěvě. Mohu tak souhlasit pouze s pozitivním hodnocením piva.
Autor tak měl patrně smolný den (i když by se to samozřejmě stávat nemělo).


napsal(a): píra [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 8. září 2011
19:21

Chody

Dotaz na autora: "mezi pět nejlepších minipivovarů u nás". Které máš na mysli?


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Felčar

pátek, 9. září 2011
16:06

Felčar

to Chody: Když jsem článek psal, tak jsem rozhodně neměl v hlavě další 4 minipivovary se špičkovým pivem. Ale určitě bych tam dal Strahov, Broumy, Chyši, dobře se jeví nový mini ve Slaném, možná Dobřany a Tambor. Ale tohle je fakt těžký, navíc jsem zdaleka nebyl ve všech, takže nemohu hodnotit. To se týká hlavně severní Moravy a Slezska.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

jiri.kana

sobota, 10. září 2011
23:32

jiri.kana

to Felčar:Vkus máš dobrej, ale Tambor už asi dávno není mini :)
Na druhou stranu, co ještě je a co už není minipivovar? Já bych to viděl tak, že hranice prochází někde kolem zásobování více výčepů a taky plnění piva do lahví, přičemž lahvové by mělo být aspoň malinko dostupnější než litoměřické pivo v Litoměřicích roku 1996.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Felčar

neděle, 11. září 2011
20:45

Felčar

to jiri.kana: Ve své disertačce jsem v českých podmínkách minipivovar definoval takhle:
- Výstav nepřesahuje 5 000 hl/rok
- Nemá vlastní distribuční síť (obchodní oddělení)
- Neexportuje
- Jeho produkce není dostupná v žádném běžném obchodě
- Nestáčí pivo do lahví s korunkovým uzávěrem
- Většina produkce je obvykle zkonzumována ve vlastní provozovně veřejného stravování
- Není ve vlastnictví žádné nadnárodní společnosti, vlastníkem obvykle bývá fyzická osoba, případně „málopočetná“ právnická osoba
- Majitelé mají k danému sektoru nejen ekonomický, ale i citový vztah
Respektive minipivovar by měl splňovat co nejvíce výše uvedených podmínek. Těžko třeba pivovar ve Vrchlabí či Žamberku, které stáčí do NRW, nezahrnovat z tohoto důvodu do kategorie mini. Jiné mini zase nemají vlastní provozovnu veřejného stravování (restauraci) apod.
V jiných zemích (např. v USA) by to bylo zase jiné, v některých zemích jsou i minipivovary vlastněné nadnárodními giganty.
Toho Tambora jsem tam dal jen tak ze setrvačnosti.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI