Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

De Prael Brouwerij (Amsterdam, Holandsko)


verze pro tisk

De Prael Brouwerij (Amsterdam, Holandsko)

De Prael Brouwerij (Amsterdam, Holandsko)

Zpráva č. 6 – o stavu pivovarnictví u našich sousedů

Vážení čtenáři, milí pivní přátelé,

Vítejte v Amsterdamu. Vítejte v "placce" okolo řeky Amstel. Vítejte v kraji tolerantních lidí, kde jen málo je zakázáno. Vydáme se teď spolu do minipivovaru De Prael, který leží přímo uprostřed oné vykřičené čtvrti červených lamp. Je to zajímavé. Kurvy se zde také lacině vystavují za okny, ale vypadá to tu 10x kultivovaněji než u nás v Čechách, v Dubí, kde sice ty děvky jsou za okny také, i když by tam být, dle zákona, vůbec neměly. A navíc nemají žádnou úroveň.

De Prael Brouwerij zvenku
De Prael Brouwerij zvenku

Ptám se, jak je to možné? Prostituce je v ČR prý navíc nelegální… Aha… Takže nezbývá než nevzpomenout na Švejka. Ale co, každý má stát takový, jaký si zaslouží. My prostě máme rádi džungli… No tak ji máme, že?! Zase máme lepší pivo. A to taky není k zahození… Oni sice mají lepší sýry a větší úsměv na rtech, ale to přejděme. Přišli jsme na pivo!

Minipivovar De Prael je velice zvláštní podnik. Není to čistě komerční a tudíž dravý pivovar orientovaný jen na výrobu a profit. V Holandsku se takováto právní společnost nazývá "Stichting" a také oficiální název je Stichting Brouwerij de Prael. Je to něco jako "instituce všeobecného prospěchu", která má jisté daňové úlevy a výhody.

Logo pivovaru
Logo pivovaru

A je tomu skutečně tak. Představte si, že je zde 60 zaměstnanců! Pravda, těch s pracovními smlouvami na dobu neurčitou je jen 10 - 12, ale i tak je to na pováženou. A ten zbytek je zde zaměstnán hlavně proto, aby byl zaměstnán! Aby se nějak začlenil do společnosti a necítil se z ní totálně vyřazen… Jsou to hlavně mentálně postižení lidé a také mnoho přistěhovalců. Hlavně ze Surinamu. Něco to do sebe má, cítil jsem tam uvnitř jistou pospolitost a vzájemnost. Nakonec, podívejte se na logo pivovaru… Znázorňuje slzu. A říká nám, že ne každý se narodí zdravý a s podnikatelskými schopnostmi Billa Gatese.

Recepce pivovaru
Recepce pivovaru

A jeden takový, mladík ze Surimanu hrubě připomínající fotbalistu Ruuda Gullita, právě sedí na recepci pivovaru ve vstupní hale, když přicházíme. A ta hala je vskutku reprezentativní. Omrkávám ho a jakoby bokem se ho ptám, jak mu chutná pivo Djogo, které se vaří na Surinamu. Pozoruji jeho reakci. Je pěkné sledovat, co s lidmi dělá dobře načasovaná zmínka na jejich domovinu. Hned ožívá a hned mě bere jinak. Dáváme se do řeči. A taky tak trochu chci, aby věděl, že nepřichází japonský nezainteresovaný turista, kterému se nejnovější Minolta houpe před poklopcem a který o pivu ví jen to, že má pěnu, ale že je zde člověk ze země, kde je pivo doma a jejíž obyvatelé pivo milují nade vše!

Recepce pivovaru podruhé
Recepce pivovaru podruhé

Koupit si zde v recepci je možno nejen láhvové pivo (2,3 - 25 EUR za 0,5 litrovou láhev), ale i trika s logy pivovaru, sklenice, pohlednice, otvíráky… Ale to už přichází pan John Agricola, manažér pivovaru, který nás vítá. Prý ať si odložíme kabáty a že se projdeme po pivovaru. Tak jdeme na to!

Varna
Varna

Samotný pivovar je v zadním traktu budovy. Na dvoře. Nerezová varna dominuje celému objektu. Ještě voní novotou. Okolo varny je jakási pavlač, jejíž stěny jsou vyzdobeny fotografiemi portrétů dělníků a manažérů, kteří v pivovaru již dříve pracovali nebo ještě pracují. Nemyslím si, že je naplno využitá - ta varna. Vaří se 3x týdně, vždy jen po deseti hektolitrech. Tedy 3000 litrů týdně.

Piva z Brouwerij De Prael
Piva z Brouwerij De Prael

Sládek Bart (32let) vaří sedm různých piv a všechna jsou svrchně kvašená. Všechna jsou také relativně silná, od 5,4 do 9 % alkoholu, a nesou názvy jako Johnny, Mary, Andre, Nelis, Heintje, Willy… Samá jména. Nejoblíbenější, nejlepší a nejvíce konzumovaný je prý ten Heintje. No tak sem s ním. John mi jednoho natočil.

Heintje, John a CzechBeerMan
Heintje, John a CzechBeerMan

Bohužel jen z láhve. Jelikož je už dávno pryč doba, co jsem opravdu hloupě opovrhoval svrchními pivy, musím uznat, že by toto pivo nemuselo být špatné. Mně chutnalo. Dozvídám se, že občas, velmi zřídka, je uvařen i nějaký ten speciál jako májový bock, podzimní bock a dva druhy zimních piv. Piva jsou určena pro soutoč do několika restaurací a pro láhvový prodej ho odebírá několik velkoobchodníků s pivy.

Tuším, že holandský stát v tom má také nějaké prsty a pivovaru pomáhá. Finančně nebo morálně. Minimálně je zde velký zájem, aby jel dál a aby několik lidí mělo práci a dobrý pocit z jejího vykonání.

Odbočím ještě k historii. Myšlenka zakladatelů tu byla dlouho, již od roku 2000 - 2002. Ale až v roce 2008 se vše rozjelo naplno. A jelikož nejen piva nesou názvy jmen, ale i všichni se oslovují jen křestními jmény, tak se stroze dozvídám, že majitelé jsou pánové Arno a Fer. Zřejmě starší pánové, co mají rádi pivo a něco pro něj dělají. John zde jen šéfuje, denně je přítomen osobně v pivovaru a dohlíží na celý běh.

Výčep v pivovarské kantýnce
Výčep v pivovarské kantýnce

Z varny, tedy přímo z oné pavlače, vstupujeme do malé místnůstky, která se jeví jako místnost pro odpočinek a přestávku. Okolo stolu sedí několik žen a mužů a cosi si povídají. Mají přestávku. Něco jako kantýna. Je zde i výčep, za který posílám zapózovat Johna. Že by si ale někdo další ze zaměstnanců sám natočil pivo, nepřichází prý v úvahu. Přísně zakázáno! Je to pochopitelné, ti lidé jsou přeci hlavně v práci. A také zrovna nevypadají, že by byli milovníci piva. Já si osobně myslím, že je jim úplně ukradené. Jsou rádi, že mohou 3x v týdnu přijít na 5 hodin do roboty a dostat pár euro.

Slad
Slad

Slad je dovezen z Německa a chmel také. Pan Agricola skuhrá, jak je "Žatec" prý hodně drahý a jak moc oni musí šetřit. To rád slyším. Říkám mu, že BMW je přeci také drahé jen proto, že je to luxusní a dobré auto. Proces produkce piva je zde o poznání rychlejší a jednodušší než v našich minipivovarech. Také tu nedělají ležáky.

Tanky
Tanky

Pivo kvasí a zraje v malých nerezových uzavřených cylindrokonických tancích a za 20 dní od uvaření je hotové. Zpasterují ho, vymyjí láhve, naplní ho do nich, oetiketují jej a je to. A můžete si ho koupit. Každičký kousek technologie zde nese hrdý název "Made in Germany". To pro doplnění a ucelenost.

Vymývačka
Vymývačka

A protože jsme již viděli vše, náš "průvodce" nás zase doprovází až do oné recepce a třeseme si rukou na rozloučenou. Dává nám pár etiket a jedno pivo s sebou a mizí v "pracovním procesu" jako pára nad hrncem. Loučím se naivně, pokynutím hlavou, i s tím mladíkem na recepci a otevírám dveře k odchodu, když tu se ke mně hrne a že zde je prý účtenka na 6,50 EUR pro dvě osoby za prohlídku pivovaru.

Plnička
Plnička

No nevím. Možná jsem spáchal mezinárodní ostudu, ale něco se tam ve mně vzepřelo a vůbec nešlo o ty peníze. Říkám mu "hochu milej", za prvé mě John pozval a za pozvání se neplatí, za druhé že jedu 520 km tam a 520 km zpět, abych o jejich pivovaru a i o něm samotném něco pěkného napsal… a za třetí že ho zvu gratis na pivo Zlatopramen, tolik kolik vypije, k nám do Teplic, do "mojí" hospody na "Nádraží Zámecká zahrada" … a dávám mu vizitku!

To že v podstatě bude pít, když pozvání někdy přijme, zase jejich domácí "holandské" (pozn.: Zlatopramen patří skupině Heineken) mně došlo až později a není to chyba toho holandsko-surinamského kluka, ale ostuda nás, Čechů! Za mrzký peníz prodáme i sebe sami. A pivo to jsme přece my sami! Že?

Hotové pivo
Hotové pivo

Shrnuto do kupy. Byla to pěkná návštěva. Do Amsterdamu se od nás docela jezdí. Zkuste se tam taky podívat. V samotném městě jsou, mám ten pocit, ještě další dva minipivovary (o jednom z nich zde později). Zřejmě nejznámější a taky nejprofláklejší je ten TJ´ s Brouwerij s větrným mlýnem. Tam jsem nebyl. Všechny jsou v podstatě v centru města.

Heintje (wheat)
Heintje (wheat)

Takže připijme si nyní skleničkou Heintje na zdraví tohoto pivovaru, jeho zaměstnanců… A ať mu to dlouho šlape. Více se dozvíte i na www.deprael.nl (pouze v holandštině) a já vyrážím do ulic Amsterdamu "lovit" pivo Djogo a Balashi. Obě jsou ze států bývalých holandských kolonií. A tak věřím, že nějaké ty komunitky Arubánců a Surinamců se svými krámky zde snad najdu… Tohle město je neskutečně pestrobarevné! Uvidíme.


Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní reportér a sběratel
Teplice


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 7925x] [10. srpen 2009]
[Pivo ve světě] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Weetek

pondělí, 24. srpen 2009
10:19

Weetek

Pokud se chcete dovědět o všech třech amsterdamských pivovárcích něco v češtině, publikoval jsem vloni na to téma u Honzy Kočky: http://www.pivnidenik.cz/clanek/3163-Amsterdam-neni-jen-Heineken/index.htm
Mimochodem, za veškerou konzumaci jsem řádně platil :-)


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

phrabina

úterý, 11. srpen 2009
10:47

phrabina

Pokud se chcete o pivovaru De Prael dovědět něco více, doporučuji http://www.europeanbeerguide.net/deprael.htm. Autor žije v Amsterdamu a jeho Amsterdam pub guide je naprosto vyčerpávající.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Adsense

28. březen 2024
22:22


posted by: Inzerce

CzechBeerMan

úterý, 11. srpen 2009
10:09

CzechBeerMan

Máš pravdu Luďku, ..... nechci to házet na Richarda, ale já mu poslal fotku s tímto popisem : obr.12 - vymývačka , te´d jsem si to pro jistotu kontroloval ... mýt flašku je něco jiného než mít čtyřku z češtiny , že ? Ale jsem si jist že to byla chyba ze "zbrklosti", nikoliv hrubka. Haha.



PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI