Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info

Každá městská čtvrť, každá křižovatka, každé frekventované místo má mít svoji restauraci. Od září tohoto roku ji má i frekventovaná pražská křižovatka ulic Vinohradská a Želivského v bezprostřední blízkosti stanice metra.

Do pozdních nočních hodin se protáhlo slavnostní otevření nové restaurace Želivárna, které se konalo ve čtvrtek 31. 10. Místo, kde se nová restaurace nachází, není třeba složitě popisovat. Název restaurace Želivárna napovídá, kam restaurace patří a ve které části Prahy je doma.

Rozsáhlé přízemní prostory (400 m2) kancelářské budovy se proměnily v atraktivní restauraci s jedinečnou atmosférou. Již první kladné ohlasy hostů naznačují, že volba jednoduchého interiéru, který využívá přírodní materiály, teplé barevné kombinace a členění rozlehlých prostor do několika částí byla správná. Účelné a atraktivní vertikální i horizontální členění prostoru vytváří zákoutí, jež nabízejí hostům jistý stupeň soukromí, ale zároveň zůstávají hosté stále součástí živoucího prostředí restaurace. Vždyť restaurace má být, dle slov majitelů, živým místem pro příjemná setkávání a pro přátelská posezení u dobrého jídla a pití. Celková kapacita restaurace Želivárna činí 199 míst. Restaurace je rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část, přičemž ta nekuřácká je větší. O celkovou pohodu hostů se stará výkonná vzduchotechnika, navíc v době oběda se nekouří vůbec. Otevřeno je sedm dní v týdnu od 11.00 do 24.00. Rozsáhlé prostory umožňují pořádat plesy, firemní akce či rodinné oslavy.

Srdcem restaurace je výčep s originální pípou, která je zavěšena ze stropních podhledů. Pivo se tak v Želivarně čepuje doslova ze stropu. Takto netradičně umístěná pípa vytváří jednu z dominant restaurace a láká zvědavé oči hostů. Nabídka piva je bohatá. Na čepu je plzeňský ležák Pilsner Urquell, čepovaný na hladinku přímo z pivních tanků, ale také Velkopopovický Kozel Premium, nefiltrovaný ležák Gambrinus nebo nealkoholické pivo Birell. Milovníci tmavého piva si mohou vychutnat i Černého Velkopopovického Kozla. Specialitou je stále oblíbenější tradiční britský nápoj cider. V Želivárně se čepuje prémiový cider Kingswood, který se vyrábí smícháním moštů z různých odrůd jablek v přesně stanovených poměrech.

Atmosféra restaurace, kvalita piva a jídla – to jsou faktory, které rozhodují o úspěchu či neúspěchu. Zkušenosti majitelů s podnikáním v gastronomii se zúročily právě v Želivárně. Hosté se mohou těšit na vysoce kvalitní služby za přijatelné ceny. Česká kuchyně v Želivárně nabízí osvědčená jídla, připravovaná odborně, s láskou a se vším, co vyžaduje moderní špičková gastronomie. Z jídelního lístku vybíráme a zároveň doporučujeme:silný vývar z hovězí oháňky podávaný se zeleninou restovanou na másle a vaječným svítkem s libečkem, lehce zapečený kozí sýr s pampeliškovým medem a ořechy, podávaný na plátcích pečené červené řepy, bylinková bageta akonfitované kachní stehno do křupava rozpečené, podávané s pečeným kaštanovým knedlíkem a červeným zelím s jablky

Nechybí ani polední nabídka, menu. Skládá se ze čtyř jídel a podává se od 11.00 do 15.00. Polední nabídka je připravována i o víkendových dnech. Na jídelním lístku je však vždy něco nového, protože se připravuje s ohledem na právě probíhající kulinářskou sezonu. Právě příprava jídel s ohledem na roční období či sezonnost surovin, to je hlavní specialita Želivárny. Navíc milovníci dobrého jídla si už mohou dělat chutě na vícechodové pokrmy, jakousi obdobu degustačních menu, kdy si host může vychutnat několik jídel v menších porcích.

A jaký je přístup majitelů k podnikání? „Strašně nám to chutná, nejen jídlo a pití, ale veškerá práce spojená s řízením restaurace. Snažíme se to dělat srdcem, s nadšením, se zájmem a láskou. Věnujeme se poctivě každému detailu. Jsme rádi, že se k nám hosté po první návštěvě vracejí. Želivárna již má i své štamgasty. Dřív byla tato lokalita prázdná, bez života, bez restaurace – a dnes je tady Želivárna. Přijďte i vy, srdečně vás zveme,“ vybízí k návštěvě majitel restaurace.

Restaurace Želivárna

Vinohradská 2396/184

Praha 3

tel.: 778 409 809

info()zelivarna.cz

www.zelivarna.cz

www.facebook.com/zelivarna


Příroda nám není lhostejná...

[pátek, 1. listopad 2013]

...vzkazují hanušovičtí pivovarníci a každý rok na podzim vyrážejí s krumpáči a motykami sadit stromky vysoko v horách. V rámci projektu Holba Jeseníkům zasadili jeho zaměstnanci pivovaru už 4250 stromků na horských hřebenech Jeseníků. Nejstarší sazenice dnes měří kolem metru a potvrzují známé rčení „Komu se nelení, tomu se zelení“.

Iniciativa pivovaru ve spolupráci s Lesní správou Loučná nad Desnou vznikla před 9 lety a každý rok se ji daří úspěšně rozvíjet. Jejím posláním je především omlazování lesních porostů v těžko přístupných oblastech a zachování ekologie horské krajiny Jeseníků.

"Až na samé hřebeny Jeseníků, do lokality mezi Červenohorským sedlem a Vřesovou studánkou vyjeli pivovarníci i letos. Tentokrát do pracně vyhloubených jam sázeli listnáče, konkrétně buk lesní. Ve výšce okolo 1200 m listnaté porosty buku a jeřábu vhodně doplňují smrkové porosty a vytvářejí potřebnou vrstvu humusu. O výsadbě nových porostů informuje značení na turistických stezkách, připomínající zásluhu místního pivovaru a odhodlání jeho zaměstnanců. Po devíti letech už můžeme hovořit o dobře založené tradici, která přináší ovoce také díky vzájemné spolupráci s našim partnerem Lesy ČR,“ vyjadřuje ředitel pivovaru Vladimír Zíka, který se každoročně akce zúčastní.

Pivovar se může pochlubit i dalšími ekologickými počiny. Patří k nim např. revitalizace pivovarských rybníků, vybudování moderní čistírny vod nebo podpora CHKO Jeseníky.



V Belgii uvařili pivo pro Putina

[pátek, 1. listopad 2013]


Ferdinand získal v kategorii pivo roku 2013 další ocenění České chuťovky

Celostátní soutěž Česká chuťovka má za úkol objevit nové české potraviny té nejlepší chuti. Tmavý ležák Ferdinand 11 % dokázal, že ač je z malého benešovského pivovaru, tak dokáže velké věci. Soutěž dbá zejména na vysoké chuťové parametry, které oceňuje dvanácti členná nezávislá odborná porota a ty Ferdinand splnil.

Projekt Česká chuťovka má za úkol napomáhat drobným výrobcům proniknout s výrobky, které jsou kvůli vysokým nákladům na reklamu a cenám potravinám ve velkoobchodech na trhu leckdy opomíjené. Spotřebitelé tak zase mohou odhalit, které české potraviny jsou kvalitní a chutné. Soutěže se mohou zúčastnit i velcí tuzemští výrobci, ale musí dokázat, že chuť jejich potravin si zaslouží ocenit.

Neméně důležitou součástí hodnocení je také design výrobku a jeho spotřebitelská využitelnost. Spojením těchto parametrů s českým původem potravin je značka Česká chuťovka zcela nezaměnitelná s jinými oceněními, která jsou v ČR udělována,“ uvádí oficiální webové stránky soutěže, která se 17. října konala pod záštitou pana Milana Štěcha, předsedy Senátu v Rytířském sále Senátu Parlamentu ČR.

Pivo Ferdinand je oceněno titulem Dobrý tuzemský potravinářský výrobek už potřetí v řadě a tak znovu dokazuje české pivařské kotlině, že přívlastek „skutečné pivo“ mu po právu patří.


Pivo ako od mamičky

[čtvrtek, 31. říjen 2013]



Pivovar Litovel je klasickou výrobou piva proslulý. Podle tradičních receptur se tady vaří pivo už 120 let a jeho chuťové vlastnosti a prvotřídní kvalitu oceňují nejen pivovarští odborníci, ale především konzumenti. Právě je láká nahlédnout pod pivovarskou pokličku svého favorita nejvíce. Letos se to podařilo také Zdeňkovi Vavrdovi z Olomouce, který na svoji oblíbenou značku piva nedá dopustit. Stal se v pořadí 10 tisícím návštěvníkem a kromě celé řady zajímavostí ho v litovelském pivovaru čekal originální dárek.

Pan Vavrda tady nebyl poprvé. Naposledy pivovar navštívil před 20 lety, a teď přišel vlastně „zkontrolovat“, jestli je všechno jak má být. Kromě nové spilky, stáčírny lahví ho zaujalo návštěvnické centrum s historickou pivovarskou expozicí a zkušební minipivovar, který je v provozu necelé 2 roky. Právě v něm si totiž bude moci uvařit své narozeninové pivo. Je to dárek pivovaru jubilejnímu návštěvníkovi a pan Vavrda neskrýval nadšení. “Pivo Litovel piji takřka celý život a toto je nejhezčí dárek, který jsem mohl k narozeninám dostat,“ vyjádřil bezprostředně po jeho přijetí. To jeho oblíbené si pravidelně dopřává v Pivnici Knihovna, kde k dobrému pivu servírují navíc i dobré počtení. Kromě toho, že pivnici zdobí police plné knih, jsou štamgastům k dispozici i pivovarské noviny s aktuálními informacemi přímo z pivovaru. Pan Vavrda tady patří k štamgastům, kteří mají nejen svůj stůl, ale i místo. Nejčastěji si s kamarády připíjejí Moravanem a také letos se těší na polotmavého nefiltrovaného Gustava, který v Litovli vaří pouze příležitostně a v omezeném množství.

Pivovar Litovel ročně přivítá na 12 tisíc návštěvníků. Jako jeden z posledních totiž umožňuje poznat klasickou výrobu piva podle tradičních receptur. Návštěvníky láká také historická expozice, kde k nejoblíbenějším exponátům patří např. pivovarská lavice pro „gradirování“ piva. Šlo o jednoduchý, osvědčený postup, který dnes baví návštěvníky. Dřevěná lavice se polila pivem, poté se na ni usedlo v kalhotách z kůže, ta byla podmínkou. A pokud jste po chvíli vstávali i s lavicí přilepenou na zadku, bylo pivo v pořádku. Okruh pivovarem trvá dvě hodiny. Začíná se prohlídkou areálu a poté, za dodržení přísných hygienických opatření, následuje návštěva varny, spilky, laboratoří, ležáckých sklepů a končí na stáčírnách sudů a lahví. Součástí bývá i oblíbená degustace, při níž mají zájemci možnost ochutnat všechny druhy litovelského piva. Dovědí se také zajímavosti o složení piva obecně, jeho chuti a co ji ovlivňuje i to, jak dobré pivo poznat.


Pivovar Litovel investuje do ekologie

[středa, 30. říjen 2013]

Výsledkem snažení je ocenění Podnikatelský projekt roku 2013

Projektem roku se stala rekonstrukce horkovodního hospodářství varny a výměna stávajícího zdroje tepla v pivovaru Litovel. V soutěži, kterou každoročně vyhlašuje CzechInvest, získala ocenění za 2. nejúspěšnější realizací. Jejím výsledkem je snížení spotřeby zemního plynu pivovaru a celkové energetické náročnosti výroby.

Ekonomicky jde o investici s dlouhodobou návratností, o to větší je ale její dopad ekologický. „Dříve jsme dokázali zpětně využít pouze malou část energie, dnes je toto množství podstatně vyšší. Současně se nám podařilo významně snížit množství emisí a to je výborná bilance z pohledu ekologie“ kometuje investici ředitel pivovaru Lumír Hyneček.

Díky efektivnímu využití odpadního tepla se pivovaru podařilo snížit nejen celkovou spotřebu tepelné energie, ale současně i vody, která pro výrobu piva klíčová. Pozitivní ekologický dopad má například i to, že se většina litovelského piva vypije tzv. „kolem komína“, tedy v olomouckém regionu.

Soutěž vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Jde o prestižní projekt, který hodnotí realizované projekty českých podnikatelů, podpořené ze strukturálních fondů EU v předchozím roce. Akce se již tradičně zúčastní řada významných zástupců z řad podnikatelů, státní správy a samosprávy






Podzimní běh Akademie gastronomických umění se v uplynulých dnech uskutečnil v Krušovicích, Brně a Velkém Březně. Jde o školení, pořádané společností HEINEKEN Česká republika, jehož cílem je předat majitelům restaurací informace a novinky z oboru a zvyšovat úroveň gastronomie.

Školení sestává ze tří semestrů, přičemž nejdůležitější je první z nich – učí všemu kolem správné péče o pivo. Absolvování prvního semestru AGU je jednou z deseti podmínek, které musí restaurační podniky splnit, aby získaly Certifikát kvality a staly se členy Ligy garantované kvality s řadou výhod.

Provozovny, jejichž majitelé by si zasloužili AGU absolvovat, vytipovávají obchodní zástupci a stav pak na místě kontrolují obchodní sládci příslušných regionů. Poté jsou pozváni na první semestr AGU, zaměřený na péči o pivo. Dozvědí se tam vše o závozu piva, skladování, výčepní technologii, péči o sklo i servírování, což je teoretická část školení. V té praktické pivo čepují či degustují a učí se rozpoznávat cizí chuti v pivu. Prvního semestru AGU se účastní majitelé či provozovatelé restaurací, obsluha a v některých případech i stálý host podniku.

„Do Krušovic teď na podzim přijelo 28 lidí ze 13 provozoven. Hodně z Prahy, ale třeba i z Knovíze u Kladna, Dobronic u Mladé Boleslavi a Plzně. Většina provozoven byla ze středních Čech,“ konstatoval obchodní sládek pro střední Čechy Vlastimil Ševčík. Účastníci podle něj odjížděli spokojení, kromě přednášek se jim líbila i soutěž v čepování piva na čepici i na hladinku, kdy nejlepší tři dostali příjemné ceny. Nechyběla ani exkurze v pivovaru a přednáška o zodpovědné konzumaci alkoholu.

Brněnského školení se účastnilo celkem 26 osob rovněž ze třinácti provozoven. Ze všech koutů Moravy, například Hodonína, Vracova, Zlatých Hor nebo Křižanova,“ uvedl obchodní sládek pro Moravu Svatopluk Vrzala.

AGU ve Velkém Březně hostila 26 majitelů a provozovatelů z celkem 13 restauračních zařízení – například Jevíčka, Čenkovic, Března u Chomutova, ale i Ústí nad Labem nebo Litvínova. „Se školením byla oboustranná spokojenost. Je toho hodně, co frekventanti kurzu od nás všechno vyslechnou a potřebují vstřebat. Náplň AGU se opět líbila, teoretická i praktická část. I tady bodovala soutěž,“ řekl obchodní sládek pro oblast severních Čech Petr Karlovský.

Vlastní péče o pivo se týká pouze první semestr AGU. Druhý a třetí semestr se organizuje pouze pro ty podniky, které už Certifikáty kvality mají. „Restauracím tak Heineken umožňuje bezplatné vzdělání i v oborech, které s pivem nesouvisí. Je to takový bonus pro členy Ligy garantované kvality,“ konstatoval Vlastimil Ševčík. Druhý semestr, který se teď na podzim konal v Krušovicích a Brně, tak nabídl přednášku Zdeňka Mlýnka z Vinařské akademie Valtice o víně a jídlech, která se k němu hodí. Další prezentace s ochutnávkami se týkala kávy a destilátů. Třetí semestr (Brno, Velké Březno) školil o bezpečnosti potravin, právní problematice včetně dodržování pravidel zodpovědné konzumace a marketingu v provozovnách. Školení jsou pro provozovatele zdarma.



Pro připravovaný větší minipivovar v Praze hledám obchodního zástupce/ředitele. Praxe s kompletním vedením a řízením minipivovaru, obchodem a reklamou, bude vítána. Předpokládaný nástup 1-3/2014 ( možno i dříve ), zahájení provozu 6-9/2014.

Další podrobnosti při osobním jednání.

Děkuji

Petr Hozák

603849743

hozakp@seznam.cz




«« « Strana 260 z 406 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI