Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Rady a tipy zkušeného sládka, aby pivo chutnalo i v létě

Co se píše o pivovarech a pivu


Rady a tipy zkušeného sládka, aby pivo chutnalo i v létě

[pondělí, 7. červenec 2008]

V horkých letních dnech výrazně roste spotřeba piva oproti jiným měsícům. Příležitostí, kde se osvěžit dobrým chlazeným pivem, se nabízí spousta - na zahrádce restaurace, na letním hudebním festivalu, na soukromé zahradní party s přáteli nebo jen tak na terase u džbánku. „Bude se vám hodit několik tipů, které váš pivní zážitek ještě vylepší,“ říká Jan Hlaváček, vrchní sládek nejprodávanějšího českého piva Gambrinus.

Foto

Pivo v hospodě, na zahrádce či na festivalu

V letních měsících vystoupí rtuť teploměru často i nad tropických 30 °C. Ideální teplota piva pro konzumaci je však 7-8 °C, je proto zřejmé, že nároky na chlazení jsou vyšší než v chladnějším období. Sládek Gambrinusu Jan Hlaváček tomu čelí následovně:

V létě si objednávám raději třetinky, pak mám vždy pivo „čerstvé“ a správě vychlazené

V teplém období preferuji tlustostěnné sklenice, které déle udrží nižší teplotu – důležité však je před čepováním sklenice vypláchnout a zchladit studenou vodou.

Dobré pivo vám v létě spíše načepují v té hospodě, kde mají zachlazený prostor pro uskladnění sudů s pivem nebo tankovnu.

Pokud se čepuje do kelímků, radši jdu tam, kde mají kelímky průhledné. Vidím, kolik piva mi výčepní dopřál, a pivo se přece „pije“ i očima! Také proto dostanete pivo Gambrinus na největších letních hudebních festivalech převážně v průhledném stylovém kelímku.

Pro pivo se džbánkem

K letní atmosféře patří i podvečerní posezení na vyhřáté terase a popíjení řízného piva, které jste si přinesli ve džbánku z hospody. Jak si na pivu ze džbánu pochutnat, radí sládek Gambrinusu Jan Hlaváček:

Před načepováním piva džbán vždy vypláchnu a nechám v něm chvíli studenou vodu, aby se správně ochladil.

Pro čepování piva doporučuji džbány kameninové či porcelánové, chrání pivo před světlem a lépe udrží teplotu. Lepší je džbán s úzkým hrdlem, ideálně s kovovým víčkem, které zadrží CO2 přirozeně obsažené v pivu a znemožňuje přístupu vzduchu (zvětrávání).

Džbán by měl mít přesný obsah, aby ho mohl výčepní načepovat přímo z pípy.

Hlídám výčepního, aby do džbánu pivo čepoval šetrně (i zcela bez pěny). Neuniká tak předčasně CO2 a pěna vzniká až při nalévání piva do sklenice.

V létě, kdy vyžadujeme větší osvěžení, doporučuji šetrné nalévání piva do sklenice, zachová se tak v pivu přirozený obsah CO2, který dodává pivu správný říz.

Zahradní party u soudku

Letní období přímo vybízí k přípravě soukromé zahradní party, kde si užijete teplých večerů společně s přáteli. Většina lidí pak řeší, zda si na takovou akci koupit spíš sud, „basu“ piv či kartón plechovek. Jan Hlaváček, vrchní sládek Gambrinusu, doporučuje:

Sud si zajistěte den předem a dejte ho nejlépe do temného chladného sklepa vychladit.

Před čepováním sud šetrně přeneste, rozhodně ho nekutálejte!

Sud, výčep i vedení umístěte nejlépe do stínu a sud překryjte mokrým hadrem, aby se pivo zbytečně neohřívalo a chladič tak překonával co nejmenší tepelný rozdíl.

Výčepní zařízení zapněte alespoň 30 minut před samotným čepováním. Chladič se s předstihem ochladí na ideální provozní teplotu.

Osobně raději volím dva menší sudy než jeden velký. U piva zkrátka platí, že lepší jsou dvě „třicítky“ než jedna „padesátka“.

Čisté sklo je nezbytné. Pokud použijete na chalupě roky nepoužívané sklo či špatně umyté sklenice, rozhodně se netěšte na pořádnou pivní pěnu, ta totiž zmizí ihned po načepování.

Výčepní zařízení a případně i bombu s hnacím plynem vám rád zapůjčí distributor piva nebo přímo distribuční centrum pivovaru. Zde vám také poradí, jak přenosný výčep zapojit.

Jako hnací plyn při čepování piva se dnes používá především kombinace CO2 s dusíkem (tzv. BIOGON). Tlak nastavte tak, aby pivo volně vytékalo. Čím kratší je cesta mezi sudem a sklenicí, tím lépe.

Pokud dáte přednost plechovkám, stačí vám pro jejich nachlazení kratší čas než je tomu u lahví.

Pro setkání s menším počtem přátel se vyplatí zakoupit některé z kompaktních 5 litrových balení jako např. tzv. Gambrinus XXL plechovku.

Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje

[SABMiller] 14:46 [permalink] [reaguj]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Paja

úterý, 8. červenec 2008
07:24

Paja

..."prirozeny obsah CO2"... ma cenu tyhle kecy vubec komentovat?


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Milan

úterý, 8. červenec 2008
00:11

Milan

Nezbývá mi nic jiného, nežli se k vám přidat a odsoudit snahu pana J.H. udělat mediálně z "G"čka dobré pivo.Místům kde se tento nahnědlý sifon točí se zdaleka vyhýbám a jsem velice šťasten, že u nás ho vytlačilo z hospůdek pivo úplně jiné značky.Časem snad dojde většině konzumentů, že kvalita musí předčit kvantitu a že reklama desetkrát denně v televizi nemá s již zmíněnou kvalitou vůbec nic společného.Europivu říkám jasně své NE!!!


napsal(a): Milan [Odpovědět]

Kolda

pondělí, 7. červenec 2008
21:31

Souhlasím s vámi pánové. Na druhou stranu v časopisu žena a život by měl tento článek lepší odezvu než na tomto servru kde jsou o trochu zkušenější pivaři.


napsal(a): Kolda (kolarikova(a)spak.cz) [Odpovědět]

Moro

pondělí, 7. červenec 2008
19:36

Moro

Vážený pane vrchní sládku - děkujeme za vaše upřímně míněné rady, které jste jistě stejně upřímně mínil do velmi kvalitních pořadů stylu "Rady ptáka Hlaváčka". Upřímně vám mohu říci, že i kdyby jste předkládal vaše pivo na zlatých podnosech - pivem jej nikdy neučiníte. Dej i vám Bůh štěstí.


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Adsense

15. květen 2024
13:06


posted by: Inzerce

siki

pondělí, 7. červenec 2008
18:48

siki

Děkujeme panu Janu Hlaváčkovi, vrchnímu sládkovi nejprodávanějšího piva v čechách za praktické rady k vychutnání si piva v horkých měsících. Snad jen zapomněl dodat, že nejlépe si pivo vychutnáme tam, kde není Gambrinus:-)


napsal(a): siki [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI