Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní.info

Letošní druhý ročník pivního festivalu představil návštěvníkům téměř sto druhů piv od 25 velkých i malých rodinných pivovarů. Takovou bilancí se nemůže pochlubit žádná jiná pivní akce na jižní Moravě.

Ve vinařském kraji je pivní festival, který se konal 10. a 11. srpna v mikulovském amfiteátru, spíše raritou. Podle organizátorů je to však počátek nové tradice, která potěší zejména ty, kteří před vínem dávají přednost zlatavému moku s pěnou.

Pivní festival osobně zahájil starosta města Mikulov, pan Rostislav Koštial, spolu s obchodním radou velvyslanectví Ruské federace, Alexandrem Turovem, který si také připravil úvodní slovo v češtině. Oba pánové se této důležité funkce ujali namísto ministra zemědělství Petra Bendla, pod jehož záštitou byl festival pořádán. Mezi další významné hosty patřil i reprezentant Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, pan Ing. Vlastimil Vlček spolu s manželkou, kteří jsou velkými milovníky kvalitního piva.

I přesto, že počasí příliš nepřálo, akce přilákala na tři tisícovky pivních fanoušků, kteří mohli vybírat z široké škály různých piv i pivních speciálů. Že návštěvníkům chutnalo, o tom svědčí 150 vytočených beček piva. Pivní fanoušci mohli okusit takové chmelové dobroty, jako je Poutník, Svatovar, Kvasar, Stout, Pacovský Golem, Konrad, Bělečská Carevna, Hubertus, Kvasslav, Kryštof, Kumburák a mnohé další.

Na letošním ročníku předvedli vynikající vystoupení Mňága a Žďorp, Xindl X, nejlepší český Roxette revival – The RockSet, talentované kapely Gate Crasher, Nebe, blázniví Ukulele Troublemakers a originální Medicimbal. Organizátoři nezapomněli ani na rodiny s dětmi, pro které byl připraven dětský koutek s dílničkami a klaunem. Velký úspěch sklidil také bazén z hasičské pěny.

Průběh festivalu byl zpestřen pivním turnajem s různými soutěžemi, do kterých se fanoušci piva zapojovali v hojném počtu. Jedním z vrcholů sobotního programu byla MISS mokré tričko. Z devíti adeptek si sami návštěvníci svým potleskem zvolili výherkyni, která obdržela mnoho hodnotných cen.

Celé dva dny čekali návštěvníci i organizátoři na nejdůležitější okamžik, kdy se dozví, které z piv na letošním Mikulovském Pivobraní bude oceněno titulem "Pivo jižní Moravy". Každý návštěvník měl možnost vžít se do role degustátorů a hlasovat pro pivo, které mu nejvíce chutná. Na druhé příčce se v netradiční soutěži a obrovské konkurenci umístil kvasnicový Pardál Echt, následovaný třetím Kvasslavem z rodinného minipivovaru Bravůr. Titul „Pivo jižní Moravy“ nakonec vybojoval mikulovský minipivovar Mamut se svým dvanáctistupňovým pivem. Jak uvádí ředitelka festivalu, Veronika Žuravlova, sama dává přednost spíše lehčím pivům. Jejím favoritem je Dalešická 11°, která na festivalu samozřejmě nemohla chybět.

Součástí Mikulovského Pivobraní je i fotosoutěž, která nese název „Nejlepší okamžik z Mikulovského Pivobraní 2012“. Návštěvníci mohou své fotografie zasílat až do 14. září. Pravidla soutěže jsou uvedeny na www.mikulovskepivobrani.cz. Výherce soutěže získá fotoaparát značky Olympus.

Jak prozrazují organizátoři, v dalších ročnících se chtějí zaměřit především na propagaci českého a moravského výrobku mezi zahraničními partnery. Cílem je reprezentovat pivovarnické technologie, české suroviny pro výrobu piva i samotné pivovary a pomoci jim tak v navázání nových obchodních kontaktů.


Největším lákadlem na tradiční Litovelský Otvírák, bylo dobré pivo i možnost podívat se do výroby, kde se pivo vaří podle tradičních receptur už 119 let. Na Otvírák letos přišlo celkem 10 500 lidí a zatímco loni se exkurzí zúčastnilo 2053 lidí, letos to bylo dokonce o 500 více.

Největší obdiv patřil varně s již tradičně obdivovanými měděnými varnými káděmi, otevřené spilce a také minipivovaru, který je v provozu od loňského roku.

Právě v něm pivovarníci vaří speciály, z nichž některé nabídli právě na Otvíráku. Kromě Gustáva fajnšměkři s uznáním degustovali WITbier a někteří vůbec poprvé v životě také speciální pivo ALE, charakteristické svým ovocným aroma, O tom, že skvěle chutnaly nejen speciály, přesvědčilo i množství celkově vypitého piva značky. Celkem se vypilo 222 hl a tedy celých 44 400 piv, takže na každého návštěvníka to byla více než 4 piva.

Kromě rychlého a kvalitního pivního servisu, návštěvníci ocenili dobrou organizaci, hudební program i zajištění dopravy. Akci ukončil slavnostní ohňostroj.


Další úspěšný rok oslaví Pivovar Chotěboř na již tradiční letní pivovarské slavnosti. Čtvrtý ročník se uskuteční na chotěbořském náměstí v sobotu 18. srpna od 14 hodin. Vstupné je stejně jako v předchozích ročnících zdarma. Celé odpoledne bude vyhrazeno zábavě a chotěbořskému pivu.

Bude se tu točit světlá dvanáctka Premium a velice oblíbená polotmavá jedenáctka Polo. Obě piva budou za jednotnou cenu 20 korun,“ uvedl Petr Štěpánek z Pivovaru Chotěboř.

Pivovar v Chotěboři se za poslední rok rozrostl o nové výrobní a skladovací prostory, díky čemuž se jeho kapacita zvýšila až na 25 tisíc hektolitrů ročně. Přestože je stále spíše regionálním pivovarem, se svými pivy slaví úspěchy po celé republice, například v Praze či Brně. „Nejúspěšnější je dvanáctistupňové Premium, oblíbené je rovněž jedenáctistupňové Polo,“ upřesnil Štěpánek.

Vystoupí Vilém Čok i místní legenda

Doplnil, že úspěšný uplynulý rok chce Pivovar Chotěboř oslavit s fanoušky a pivaři právě na srpnových slavnostech. Program je sestaven tak, aby si akci užily celé rodiny. Vše odstartuje ve 14 hodin dechová kapela Veselá sedma, představí se i Dance Team Chotěboř. Vpodvečer zahraje Peter Nagy revival, Defragment a místní legenda Titan. Na závěr vystoupí Vilém Čok s kapelou.

Chybět nebudou ani nejrůznější pivní soutěže a akce pro děti. Odpoledne mohou návštěvníci navíc přispět na dobrou věc, okolo 17. hodiny totiž proběhne charitativní dražba ve prospěch občanského sdružení Benediktus. Dražit se bude originální keramická socha z dílny sdružení, které podporuje lidi s postižením.



Zájem turistů o pivovar ve Velkých Popovicích výrazně narůstá, za posledních sedm let se počty příchozích zčtyřnásobily. Také díky novinkám atraktivní trasy přivítal pivovar letos 20 000. návštěvníka již 8. srpna. Češi představují 57 % zájemců o prohlídku a nejčastější zahraniční návštěvou jsou Rusové, kteří tvoří takřka třetinu dosavadního celkového počtu návštěvníků.

I při celkově vyšší návštěvnosti se rozložení příchozích hostů z pohledu národností v posledních letech téměř nemění. Českých návštěvníků je 57 %, více než 40% lidí tedy přijíždí ze zahraničí. Nejvíce cizinců pochází z Ruské federace, kde je Velkopopovický Kozel velice populární,“ vysvětluje Karel Kraus, marketingový manažer Plzeňského Prazdroje. Pivovar pravidelně vítá také turisty z Německa, Velké Británie, Maďarska, severských zemí nebo i exotických krajin, jako např. Austrálie či Nový Zéland.

Domácí návštěvníci přijíždějí nejčastěji ze středních Čech a využívají zejména individuální návštěvy. Další kategorií jsou pražští cyklisté, pro které Velké Popovice představují ideální a oblíbený tip na výlet. Přes 83 % zájemců o prohlídky přijíždí do pivovaru organizovaně.

Jubilejním návštěvníkem se stal Martin Kussior, který tráví letní dovolenou v okolí Popovic a do pivovaru přijel na prohlídku s rodinou. „Při prohlídce pivovaru mě zaujala technicky dokonalá stáčírna a hlavně informace o surovinách a samotné výrobě velkopopovického piva. Musím přiznat, že jsem si doplnil vzdělání a že při dalším setkání s Kozlem k němu budu už přistupovat trochu jinak,“ podělil se o své dojmy z pivovaru jubilejní návštěvník, kterému předali zástupci pivovaru malou pozornost.

Foto

Velkopopovický pivovar na zatraktivnění své prohlídkové trasy komplexně pracuje, i proto se daří nabízet návštěvníkům zajímavé novinky. Letos v květnu pivovar rozšířil prohlídku Po stopách Kozla o unikátní 40 metrů dlouhý tunel vedoucí z ležáckých sklepů přímo do stáčírny a nabídl novou expozici v historické varně z roku 1928. Přímo v autentickém prostředí ležáckých sklepů si pak mohou návštěvníci vychutnat velkopopovická piva z nového jedinečného výčepu.

Raritou a duší pivovaru je živý maskot kozel Olda, který je přirozenou součástí pivovarského parku, ale i řady ceremonií a významných akcí pivovaru. Prvního maskota získal popovický pivovar až z Užhorodu v roce 1939. Jméno Olda získal po svém původním ošetřovateli a všichni jeho následovníci dostávají své první jméno po něm.

Suvenýry s kozlími motivy si mohou zájemci zakoupit v Návštěvnickém centru v Kozlím obchůdku nebo prostřednictvím e-shopu, dalším lákadlem pro návštěvníky pivovaru je Kozlíkův konferenční prostor, venkovní areál pro zážitkové akce a Kozlovna, která byla vedle pivovaru otevřena v roce 2010.

Pro věrné příznivce piva Velkopopovický Kozel neustále připravujeme zajímavé a zábavné akce, díky kterým se mohou dozvědět maximum informací o oblíbené značce, ale především mohou v pivovaru strávit příjemný den. Například už tuto sobotu se milovníci velkopopovického piva a dobrého jídla mohou těšit na grilování v pivovaru,“ uvedl Tomáš Raboch, vedoucí Turistických služeb.

Grilování v pivovaru se uskuteční 11. srpna od 11 do 18 hodin. Chybět nebude Velkopopovický Kozel 11° a odpoledne návštěvníkům zpříjemní i živá hudba s kozlími soutěžemi. Kdo se chystá navštívit novou trasu místního pivovaru, může se na jejím konci těšit na ochutnávku poctivého piva Velkopopovický Kozel přímo v ležáckých sklepích a v nefiltrované podobě.

Foto


Letošní 8. ročník tradičního ZUBRFESTU promění 8. září přerovské výstaviště v největší hospodu na Moravě. Hlavním lákadlem se stane nepasterovaný ZUBR Gold, který tady poprvé poteče přímo z tanku. Jím i desítkou dalších druhů piv z produkce moravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel se budou zapíjet desítky gulášů.

Ochutnat dobré pivo do Přerova přijedou i Support Lesbiens. Nejen pro své fanoušky se stanou hlavním programovým tahákem, podobně jako Mňága a Žďorp nebo Fleret. Na hlavním pódiu předvedou svoji premiéru i nezkrotní Leopardi z Hudební umělecké školy z Lipníku nad Bečvou. Nezávislou scénu obsadí místní skupiny, na které naváže moderátor akce a DJ Mirek Karásek svým večerním diskotékovým koktejlem. Každý návštěvník letos navíc dostane pivní novinku Escape Free Energy v 0.33 l lahvi jako dárek.

Loni akci navštívilo 7500 lidí a pokud bude přát počasí, mohl by jejich počet ještě narůst.

Na akci pivovar nasadí na 50 výčepních zařízení, ze kterých potečou nejen tradiční piva.

Nebude chybět ani náš skokan roku, ochucený Zubr YUZU. Je tím správným festivalovým pivem a patří mu stále větší popularita. Příznivci dobrého piva se mohou těšit také na nepasterovaný Zubr Gold, čepovaný přímo z tanku,“ říká Petr Hermély z pivovaru ZUBR. K dispozici bude na 1500 míst k sezení v párty stanech a venku. V rámci gulášového klání se do Přerova sjedou kuchařští mistři z celé republiky a přidají se i zahraniční. Zhruba ve 30 polních kuchyních to bude pěkně vřít už od rána, aby mohli návštěvníci hned po poledni ochutnávat desítky gulášů a zapíjet je nejoblíbenějšími pivy na Moravě. Zubr do soutěže postaví vlastní kuchařský tým, jehož pivní guláš se stal favoritem návštěvníků v předchozím ročníku. Vstupenky v hodnotě 90 Kč budou v prodeji přímo na akci.


Plzeňský Prazdroj spustil do plného provozu nové zařízení na částečné odvodnění mláta, které připravuje pro Plzeňskou teplárenskou, a. s. palivo k výrobě zelené elektřiny. Výhřevnost mláta při 40% obsahu sušiny přitom činí 6,6 GJ/t. Spálením 500 tun mláta tak teplárna ušetří 244 tun hnědého uhlí nebo jiného fosilního paliva.

Varny plzeňského pivovaru vyprodukují cca 80 000 tun mláta ročně. Pivovarské mláto vzniká jako vedlejší produkt při výrobě piva, v surovém stavu obsahuje přibližně 80 % vody a v současnosti se používá především jako krmivo v zemědělství. V souladu s cíli v oblasti trvale udržitelného rozvoje se Plzeňský Prazdroj rozhodl instalovat novou technologii na odvodnění mláta odstředivým lisováním a dopravovat do blízké teplárny surovinu připravenou k výrobě energie a páry. K výrobě zelené energie bude určena přibližně polovina ročního objemu mláta.

Lisování a spalování mláta přispěje k dalšímu snižování uhlíkové stopy, kterou se nám podařilo za posledních 5 let snížit o 20 %. Příznivý vliv na životní prostředí má také fakt, že se mláto už nepřepravuje na velké vzdálenosti, ale využívá se v zařízeních Plzeňské teplárenské, která je v přímém sousedství pivovaru. Nová technologie na lisování mláta je další z investic do oblasti trvale udržitelného rozvoje, které se řídí přesně definovanou strategií. Ta definuje deset priorit, z nichž jedna je právě snižování uhlíkové stopy,“ říká Drahomíra Mandíková, ředitelka firemních vztahů a komunikace v Plzeňském Prazdroji.

Upravené mláto má téměř srovnatelnou výhřevnost jako například lesní biomasa z probírek a prořezávek. Plzeňská teplárenská, a.s. tak vyrobí více páry a následně elektřiny s úsporou fosilních paliv. To má pozitivní dopad na snížení produkce CO2, takzvané uhlíkové stopy. Využívání pivovarského mláta tak přispívá ke snížení emisí skleníkových plynů.

Jak informoval Jiří Holoubek, obchodně–technický ředitel Plzeňské teplárenské,“během několikaměsíčního zkušebního provozu dodal Plzeňský Prazdroj do Plzeňské teplárenské, a.s. více než 500 tun vylisovaného odvodněného mláta. S náběhem plného provozu počítáme začátkem srpna. Vedle dřevní štěpky, triticale, tuhých alternativních paliv a připravovaného miscanthusu opět pokračujeme v mnohaletém trendu Plzeňské teplárny – rozšiřování palivového mixu.


Stačí zapojit se do ankety Euroregionu Praděd a při svých cestách po Jeseníkách vyplnit anketní lístek. Ty budou po celou dobu prázdnin k dispozici u řidičů cyklobusů a turistbusů, které pravidelně křižují Jeseníky. Vyplněný lístek pak řidiči při výstupu odevzdáte a budete automaticky zařazeni do slosování. Anketa poběží do konce srpna a nabízí skvělou příležitost poznat jedinečný kraj Jeseníků a současně možnost získat zajímavou výhru.

Anketní lístky budou slosovány 7. září v sídle Euroregionu Praděd a vylosovaní výherci budou uvedeni on line na www.europraded.cz, www. holba.cz nebo na www.jeseniky.net.

Na vítěze čekají lákavé odměny, mezi kterými nebude chybět Holba Šerák, zlatý poklad Jeseníků.

1. místo: soudek piva Holba Šerák + batoh Euroregionu Praděd plný překvapení + kniha "Chuť Jeseníků"

2. místo: 5x multipack Holba Šerák + batoh Euroregionu Praděd plný překvapení + turistický průvodce Jeseníky - nejkrásnější trasy

3. místo: 3x multipack Holba Šerák + batoh Euroregionu Praděd plný překvapení + cykloprůvodce Jeseníky

4. - 40. místo: zajímavé ceny, které věnovali partneři ankety.

Navštívit Jeseníky se nyní skutečně vyplatí! Proto přijeďte, poznejte kraj ryzího piva z hor a vychutnejte si jeho krásy.


Sázíte na kvalitu a jedinečnou chuť piva? Pak sáhněte po světlém výčepním pivu ZUBR Gold. Patří mu nejen vítězství v prestižní degustační soutěži Zlatý pohár PIVEX a titul pivo roku 2012 ale nyní se stal také Regionální potravinou. Po slavnostním udělení certifikátu ministra zemědělství Petra Bendla se může pyšnit dalším puncem kvality.

Navazuje tak na sérii vítězství v degustačních soutěžích, kde se pravidelně stává favoritem. „Jsme rádi, že můžeme v regionu nabídnout kvalitní značku, která je populární především na Přerovsku a Prostějovsku, ale také na Kroměřížsku či v Uherském Hradišti. Při jednání se zákazníky bude značka Regionální potravina dalším argumentem pro to, jak je pivo kvalitní,“ uvedl ředitel pivovaru Zubr Tomáš Pluháček. Zubr se vyznačuje plností a chmelovostí a je příjemně hořké.

K významným letošním trumfům pivovaru dále patří ocenění Pivovar dvacetiletí, udělené v rámci soutěže Zlatý pohár PIVEX- Pivo roku 2012.


Novinky z Vyškova

[sobota, 4. srpen 2012]

1) Znovuzavedení výroby pšeničného piva s podílem živých kvasnic

Další, tentokrát letní speciál Vyškovského pivovaru se představí pod novou značkou CROSS THE WORLD

Konečně je to tady – 2 měsíce slíbený speciál bude konečně k dostání. Navazujeme na nyní již populární a očekávanou tradici výroby piv ze světové studnice pivních stylů, kterou jsme zavedli v loňském roce a v občasných várkách představujeme na české poměry méně obvyklá piva.

Úspěch těchto piv je velký a zaslouží si vlastní novou řadu. Rozhodli jsme se, že značka JUBILER i do budoucna bude věnována dlouholetému oblíbenému speciálu JUBILER 16,80. Nové speciální piva ponesou nově vybudovanou značku CROSS THE WORLD, která navazuje na nedávno pokřtěnou značku CROSS MIX, pod kterou jsme představili první „radlery“ z našeho pivovaru.

Značka CROSS THE WORLD

Pod touto značkou se od nynějška budou objevovat piva, která, tak jak český překlad „křížem světem“ naznačuje, postupně vybereme z klenotnice piv z celého světa a budou v občasných várkách nabízena.

Hefe Weissbier

První pivo v této nové řadě je známo především v Bavorsku, ale co je již méně známo, jde o pivo, které před průmyslovou revolucí převládalo v českých zemích. Dá se tedy říci, že jde o návrat staročeského „bílého piva“, jak se také kdysi u nás nazývalo.

A jelikož je léto, není nad osvěžující variantu tohoto pšeničného piva s obsahem živých kvasnic, tedy o variantu mající 11,2 % epm. a 4,7 % obj. alkoholu. Jak je již u nás zvykem, používáme originální kvasničný kmen svrchních kvasinek a originální německé chmely, které do pšeničného piva patří.

Použité suroviny: pitná voda, pšeničný slad, ječné slady (český, barvící), upravené chmely (Perle, Saphir, Hallertau Mittelfrüh), kvasnice svrchního kvašení pro pšeničná piva, neředěno vodou!

Nepasterováno s obsahem živých kvasnic

Náš Weissbier jako jediný z českých průmyslových pivovarů obsahuje velké množství živých kvasnic, které jsme neznehodnotili pasterací. A to jak v sudech, tak i v lahvích!

V prodeji bude k dispozici v lahvích i sudech ve vybraných provozovnách a v pivovarské pivnici i prodejně ve Vyškově a to od 11. 8. 2012! Premiéra proběhne 11. 8. 2012 na nádvoří pivovaru při konání Farmářských pivovarských trhů.

2) Farmářské trhy v pivovaru

Již v sobotu 11. 8. 2012 se uskuteční Farmářské trhy v pivovaru. Toho času jde ve Vyškově o jediné místo s tradičními farmářskými trhy s domácími produkty. Více v příloze.

3) Předpouťová rocková zábava

Ve Vyškově se koná každoročně pouť druhou srpnovou neděli. A stalo se již tradicí, že večer před poutí je v pivovaru předpouťová zábava. Více v příloze.

4) Den otevřených dveří pivovaru – hlavní pivovarská akce v roce

V neděli 12. 8. 2012 od rána až do noci..

Exkurze po pivovaru zdarma, pivní soutěže, zábava, poučení, kompletní sortiment piv, beermixů, limonád, včetně nefiltrovaných piv a novinek, pivo RAFUN a pšeničné pivo Weissbier.

Malým příspěvkem k ekologii je i možnost zapůjčení sklenic a čepování nápojů do nich. Navíc i toto přispěje ke zkulturnění ochutnávání našich výrobků.

Každým vypitým nápojem přispějí návštěvníci i místní Oblastní charitě Vyškov. Přispět budou moci i při vstupu do pokladničky, nebo zakoupením výrobků klientů Oblastní charity ve Vyškově.

5) Letní kino v pivovaru

6. 8. 2012 - 10. 8. 2012. Ve spolupráci s MKS Vyškov. Slíbené jsou atraktivní filmy: Líbáš jako ďábel, Doba ledová 4, Polski film a další. Více na stránkách MKS Vyškov.

Vyškovské pivo a limo na čepu. Slosovatelné vstupenky o nápoj zdarma.

… okoštujte výjimečnou várku piva


Zíraj na auto, a když jim holky vrazí pivo, na chvíli znehybní,“ popisuje zážitek ze Samson Tour její náčelník Kryštof Kostroun.

Skoro dvacet let starý, ale kompletně zrenovovaný Chevrolet Chevy, rok výroby 93, od podlahy až ke střeše našlapaný pivem, aparaturou, projektorem a dalšíma vychytávkama. Do zbylého prostoru „zlatého obříka“ se vmáčknou ještě dvě sexy holky a řidič, DJ a šéf kabiny v jedné osobě. A může se vyrazit za lidmi. „To je ta nejkrutější kára, jakou jsem kdy v životě viděl,“ i tak reagují někteří mládežníci.

Samson Van má za sebou měsíční tour po Česku a už si začíná užívat slávy. Důvodů pár je. Třeba vzhled a funkčnost. Zlatavý veterán zaujme jen tím, že proburácí kolem vás. Když navíc ještě zastaví a za zvuků taneční muziky vyskáčou Samson holky s vychlazeným radlerem, pivem nebo Pitem, většinou jen zíráte a pak pijete a pijete a…

Po pěti minutách dojezdu na místo jsme schopný fungovat, což znamená, že hraje hudba, je postavený bar a stůl na Beer Pong. Moderátor má zapojený majk, hraje komp a holky mají naplněný tašky s pivem,“ to je stručný popis Kryštofa Kostrouna, který má Samson Van na povel.

A kde všude se o téhle parádní souhře povídá? Van už byl ve vybraných pražských pneuservisech a na benzinkách na D1 ochutnali řidiči kamionů z jeho zásob nealkoholické pivo Pito. Tu čest ale měla třeba i Štvanice, Riegrovy sady, Letná, desítky jihočeských kempů kolem Vltavy a Lužnice, parky, náměstí, hrad Křivoklát a drink dostal i cyklista, kterého Van v kopci předjížděl.

Velkou radost udělá, když tahle brumlající královna zastaví třeba na tenisových kurtech, holky otevřou twisty, popřejou hezkou hru a jedeme dál,“ říká Kryštof Kostroun.

Radlery s twist uzávěry jsou ostatně hitem léta. Právě třetinky tohoto lahodného nápoje jdou na dračku. A teď se navíc výběr Samsonu rozšířil o další dvě příchutě. „Černý rybíz už jsme zkusili testovat v provozu, to znamená, že ho pár dní vozíme ve vanu a hlavně ženám podle prvních ohlasů chutná,“ vysvětluje obchodní ředitel pivovaru Samson David Posekaný.

Samson Tour je ale hlavně o akci, která osvěží nejen tělo, ale i ducha. Takže na závěr ještě jedna příhoda „z natáčení“. V Českém Krumlově posádka Samson Vanu naskákala přímo na řidiče ve stojící zácpě. „Brali to, pili a divili se, kde jsme se tam vzali. Sampling jsme utnuli až potom, co jsme zpozorovali, že Krumlov je průjezdnej a kolonu aut vlastně vytváříme my,“ hlásí z terénu Kryštof Kostroun.


Samson představuje jako první u nás radler s rybízovou příchutí!

Pivovar Samson se rozhodl uprostřed léta vyslyšet volání svých fanoušků. Na facebooku a webových stránkách se množily dotazy na další příchuť. Po úspěšném Grepu a Lemonu bylo jasné, že to chce osvěžující a říznou chuť, kterou na českém trhu zatím nikdo nenabízí. „Z jednoduché komunikace nám vyšlo, že by většina ráda ochutnala černý rybíz. A i já můžu potvrdit, že ta chuť je exkluzivní a nezaměnitelná,“ představuje Černý rybíz obchodní ředitel pivovaru Samson David Posekaný.

Tajemná chuť černého rybízu s jemně hořkým pivem vytváří zdánlivě nesourodý pár, který ale dohromady zapojí snad všechny vaše chuťové receptory. „Baví nás, že vlastně nevíme, jestli jsou tyhle černé bobule sladké nebo trpké. Z našich zkušeností proto po každém napití muselo přijít další,“ říká s úsměvem David Posekaný, který spojení piva a limonády s příchutí černého rybízu doporučuje hlavně v boji proti srpnovým pařákům. „Jen málokterý nápoj tak spolehlivě osvěží,“ dodává zkušeně.

I v Černém rybízu je jen 2,5 % alkoholu a Samson ho nabízí v třetinkových lahvích s twist uzávěrem. Určitě se tak opět dočkáme toho, že ho uvidíme v piknikových koších, na párty, návštěvách, restauračních zahrádkách, u vody, ale třeba i v rukou rekreačních in-line bruslařů, kteří budou chtít spláchnout žízeň. Prostě proto, že s touhle lahvičkou v ruce budete krom jiného vypadat i dobře.

Černý rybíz budeme stejně jako naše první dvě příchutě nabízet i v půllitrových plechovkách, aby větší žíznivci netrpěli,“ dodává obchodní ředitel pivovaru Samson.

Samson tak má v současnosti na trhu celkem čtyři příchutě radlerů, z nichž první dvě – Lemon a Grep – už mají mezi konzumenty i odborníky zvučné jméno. Bodovaly ve spotřebitelských testech velkých deníků, ale také u pivních fajnšmekrů. Muži z Pivní extraligy udělili Grepu titul „Nejlepší radler“ a celkově třetí místo mu patří i v prestižním Testu deníku MF Dnes. „Nejvíc si ale stejně ceníme pozitivních reakcí od běžných lidí,“ dodává David Posekaný.


V novém jablečném radleru Samson je i konopí!

Z mnoha testů radlerů, které proběhly v průběhu letošního léta, vyplynul jednoznačný závěr. Chutnají ty, které nejsou vlezle sladké a v kombinaci s ovocnou šťávou si zachovávají osvěžující hořkost. „Roli hrálo to, že jsme chtěli přijít s něčím chuťově nezaměnitelným, ale i novým a trochu odvážným. Proto jsme smíchali jablečnou limonádu s pivem a přidali špetku aroma z květu konopí,“ říká obchodní ředitel pivovaru Samson David Posekaný.

Při zemi se ale pánové nedrželi, ani i když vymýšleli název pro své nové pivo a bez okolků ho nazvali Špeck. Výslovnost je stejná jako u synonyma pro marihuanový joint. „Radlery jsou piva hlavně pro mladé lidi a my jsme si řekli, že jim uděláme uprostřed léta radost. Uvidíme, jak jim zachutná. Špeck je zatím příchuť pro letošní rok. Taková limitovaná edice,“ prozrazuje David Posekaný.

Špeck je ale tak trochu jiný ve více směrech. Například se vůbec nebude prodávat v plechu a koupíte ho jen v třetinkovém skle s twist uzávěrem. Lahev si tak každý snadno otevře pouhým pootočením zátky. A když k tomu přidáte i nápadnou etiketu, může tohle pivo okázale mířit mezi nejvíc trendy záležitosti letošního léta.

Samson by zároveň rád navázal na své úspěšné radlery, které představil před letošním létem. Citron nezklamal, je to ale hlavně Grep, který sbírá vavříny v mnoha spotřebitelských testech. Muži z Pivní extraligy mu udělili titul „Nejlepší radler“ a celkově třetí místo mu patří i v prestižním Testu deníku MF Dnes.

Musím přiznat, že poslední vývoj našich radlerů je pro nás velice příjemným překvapením. Tak rychlý vzestup jsme sami nečekali. I tohle nám dodalo chuť připravit další novinky,“ prohlašuje obchodní ředitel pivovaru Samson.

Jasným důkazem má být i nový Samson Špeck. Pivo lahodné, chuťově zajímavé, osvěžující a možná i lehce provokativní. Ale není důvod k panice. Špeck samozřejmě splňuje všechny normy předepsané ministerstvem zdravotnictví. Konopí je tam opravdu v menším než malém množství.


Tradiční 8. Litovelský Otvírák letos otevře brány pivovaru 11. srpna. Letošní ročník festivalu dobrého piva a muziky láká na zvučná jména účinkujících i speciální piva. Poprvé na Otvíráku zazpívá jedna z našich nejlepších zpěvaček Bára Basiková nebo vynikající muzikanti kapely Robbie Williams revival se zajímavě aranžovanou muzikou světové hudební hvězdy.

Litovelský Otvírák potěší nejen příznivce dobré muziky, ale především dobrého piva. Speciálně pro tuto příležitost uvařili pivovarníci hned několik speciálů. Patří k nim například polotmavý Gustav, ale i další. Návštěvníci si budou moci připít i takovými pivními lahůdkami jako je ALE, charakteristické svou vůní po tropických plodech nebo osvěžujícím pšeničným pivem, běžně označovaným jako WIT bier.

Pivovar otevře své brány už v 9 hodin ráno, aby umožnil zájemcům podívat se do výroby. Až do odpoledne bude možné zúčastnit se organizovaných exkurzí pod vedením odborníků. Nádvoří pivovaru zaplní 2 pódia s programovým vystoupením po celý den. V poledne navíc od pivovaru odstartuje cyklopeloton Free Litovel Bobr Bike, podporovaný pivovarem, takže si na své přijdou i všichni příznivci cyklosportu. Odpolední program zahájí skupina No Name ve 13 hodin a hodinu poté se návštěvníci mohou těšit na slavnostní naražení soudku s jejich oblíbenou jedenáctkou Litovel Moravan. Pivo Litovel poteče z více 60 výčepních zařízení a nebudou chybět ani ochucená piva, především Escape.

Letošní Otvírák bude skutečným hudebním festivalem, na kterém zahraje celá řada dalších kapel jako např. Gentle Irony Trio, Mad Lovers, RoumBand nebo LUMENbend a v kontrastu s nimi zazní „hanácké bigbít“ oblíbené skupiny Stracené ráj.

O poznání tvrdší pojetí muziky představí AC/DC revival, připomínající své slavné heavy metalové předchůdce. Akci ukončí noční ohňostroj a skupina Bon Jovi revival. Litovelský Otvírák patří k největším akcím v regionu s návštěvností až 10 tisíc lidí. Na akci je bezplatný vstup a pivovar navíc zajišťuje i autobusovou dopravu z Olomouce a okolí. Doprava je zpoplatněna, zastávky busů jsou uvedeny na plakátech, letácích k akci nebo na www.litovel.cz.


Velká změna čeká návštěvníky 10. ročníku Radegast dne, který se uskuteční v sobotu 15. září v Nošovicích. Hlavní dění akce, kterou loni navštívilo přes 25 tis. lidí, proběhne na zpevněné ploše u pivovaru, přičemž hlavní scéna bude přímo v areálu pivovaru. Nový areál má podstatně vyšší kapacitu a nabídne návštěvníkům lepší komfort při pohybu areálem mezi jednotlivými scénami, při parkování, ale také lepší možnosti občerstvení a hlavně o čtvrtinu více výčepů.

Ihned po skončení 9. ročníku Radegast dne, který navštívilo přes 25 tis. lidí, jsme věděli, že se blížíme maximální kapacitě stávajícího areálu a začali jsme pracovat na zajištění větších prostor. Jsem rád, že můžeme příznivce Radegastu pozvat na náš den do prostornějšího areálu, a že všechny organizační záležitosti se nám podařilo zdárně vyřešit. Vzhledem k tomu, že v Nošovicích zahrají Chinaski, No Name, Mandrage a další, je dobře, že máme velký areál, ve kterém si akci všichni naplno užijí,“ řekl Karel Kraus, marketingový manažer Plzeňského Prazdroje.

Nový areál přináší návštěvníkům jedné z největších akcí v Moravskoslezském kraji hned několik výhod. Snadnější bude přesun mezi jednotlivými scénami, ale také přístup od vlaku či autobusu. Ve srovnání s minulým ročníkem přibude o čtvrtinu více výčepů. Karel Kraus ujišťuje, že přesun akce na nové místo ji ještě více přiblíží k pivovaru: „Hlavní scéna bude přímo v areálu pivovaru. Lidé za ní uvidí pivní tanky či degustační síň nad pivovarem, a za ní malebné vrcholky Beskyd. Myslím, že to ještě přidá na skvělé atmosféře, která tento svátek piva Radegast vždy doprovází.

Kromě hlavní scény s hudebními hvězdami čeká návštěvníky Radegast dne bohatý doprovodný program, ve kterém nebudou chybět chlapské výzvy a drsné soutěže. V dostatečném předstihu začnou nošovičtí sládci vařit tradiční hořký nefiltrovaný ležák. Připraveny budou i exkurze pivovarem.

Foto


Do konce srpna si návštěvníci pivovaru Holba mohou prohlédnout zajímavou expozici fotografií „Jak vidím Jeseníky“.

Výstava je instalovaná na galerii varny a její prohlídka bude po dobu prázdnin součástí oblíbených exkurzí. Jedná se o vítězné snímky soutěže Jak vidím Jeseníky, poutavě zachycující krásy horské přírody. Holbě se tak podařilo zajímavé spojení piva s uměním a ochranou přírody, které je navíc programových zpestřením pro všechny návštěvníky pivovaru. „Podnikáme v prostředí s jedinečným přírodním dědictvím, které chráníme pro další generace. Věříme, že výstava takto zapůsobí i na své návštěvníky,“ říká Vladimír Zíka, z pivovaru Holba, který se aktivně podílí na ochraně jesenické přírody.

Projekt „Jak vidím Jeseníky“ každoročně vyhlašuje CHKO Jeseníky ve spolupráci s jesenickým fotoklubem za sponzorské podpory hanušovického pivovaru. Jejím cílem je nejen přestavit krásy horské přírody široké veřejnosti, ale současně poukázat na celkovou výjimečnost Jeseníků. Po celý rok autoři dokumentují krajinu i její obyvatele a snaží se zachytit výjimečné okamžiky prostřednictvím objektivů svých fotoaparátů. Soutěžní snímky v tématických okruzích – krajina, rostliny, živočichové a jesenický les pak hodnotí odborná komise.


V sobotu 4. srpna 2012 se v Jeseníkách sjede na 300 nejlepších běžců z ČR i Polska, aby pokořili jeden z nejvyšších vrcholů Jeseníků Šerák. Poběží se Holba Běh na Šerák, závod kategorie „ SUPER“. Generálním sponzorem tohoto běhu do vrchu, je stejně jako loni Holba, ryzí pivo z hor.

Chceme tímto podpořit jednu z dalších sportovních akcí, vázaných na Jeseníky. Tento závod i jemu podobné zvyšují prestiž regionu a podporují i jeho návštěvnost,“ říká zástupce generálního sponzora Vladimír Zíka. Závod kategorie „SUPER“ se stal součástí seriálu Maratonstav Českého poháru v běhu do vrchu a je nominačním závodem na Mistrovství světa v běhu do vrchu 2.září, organizovaném v italském Temu-Ponte di Legno.

Holba běh na Šerák startuje od restaurace Koliba na Bobrovníku v nadmořské výšce 495 m.n.m. Nejkratší vzdálenost o délce 4 600 m a převýšením 330 m budou zdolávat juniorky a závodníci Jesenického kondičního běhu. Ženy a muži (D,E) vyběhnou až na Šerák a k překonání na ně bude čekat 9 500 m s převýšením 905 m. Obě dvě tyto tratě vedou po žluté turistické značce. Nejvyšší kategorie mužů (A,B,C) poběží nejtěžší trať přes Obří Skály, vedoucí především lesním terénem, s krásnými výhledy na okolní krajinu. Cílem této nejnáročnější tratě, dlouhé 12 500 m při převýšení 1 165m, je rovněž vrchol Šeráku u chaty Sv. Jiří.

Tady se mohou startující posílit Holbou Šerák nebo nealkoholickým pivem Holba, podle chuti. Obdrží upomínkové předměty pivovaru a pro první tři běžce v jednotlivých kategoriích jsou připraveny finanční a věcné ceny, které věnuje pivovar Holba, město Šumperk, město Jeseník a sponzoři, uvedení na stránkách závodu www.behnaserak.cz.


Plzeňskému Prazdroji se v jubilejním 170. roce existence daří zvyšovat prodeje prémiového piva Pilsner Urquell ve Velké Británii. Za letošní první pololetí sem vyvezl meziročně přibližně o čtvrtinu více. K posílení povědomí a obliby mezi britskými spotřebiteli letos může přispět partnerství Pilsner Urquell s Českým olympijským týmem a zajímavé marketingové aktivity vyprávějící příběh plzeňského piva

Během olympiády se v Českém olympijském domě*, který bude poprvé otevřen i pro veřejnost, vyčepuje symbolických 170 sudů plzeňského ležáku. Ten letos 5. října oslaví své 170. výročí od uvaření první várky piva Pilsner Urquell. Plzeňský ležák bude v olympijském domě k dispozici ze dvanácti výčepních kohoutů s dostatečným počtem personálu, tak aby se pokryla i maximální návštěva v olympijském domě při oslavách českých úspěchů, která činí přes 2 500 lidí.

Pilsner Urquell představuje Londýňanům také historii. Od března běží unikátní ochutnávky nefiltrovaného piva z 25litrových dubových soudků, které vyrobili bednáři v plzeňském pivovaru. Do Velké Británie jsou soudky zasílány ve speciálním chladicím voze přímo do vybraných londýnských restaurací, kde soudky narazí proškolený personál. Ambasador plzeňského piva pak hostům vypráví o vzniku a historii, receptuře, technologii vaření s trojím rmutováním v měděných varních pánvích, ale také o nenahraditelných českých surovinách. „Tyto ochutnávky jsou velmi populární, protože nefiltrované pivo z dřevěného soudku je výjimečné, má unikátní způsob doručení. Každý měsíc posíláme za kanál La Manche několik desítek soudků,“ říká Dalibor Vainer, marketingový manažer Plzeňského Prazdroje.

Obdobný příběh představil Pilsner Urquell i na červnovém gastronomickém festivalu Taste of London, kde desítky tisíc příznivců gurmánských zážitků v prostředí krásného Regent’s parku rozmazlují své chuťové buňky u stánků společností zabývajících se jídlem i nápoji té nejvyšší kvality, včetně restaurací s hvězdičkou Michelin. Prazdroj sem kromě piva v nerezových sudech dovezl z Plzně velký dubový sud (27 hl), který umístil do obří chlazené kostky ze skla, a čepoval z něho nefiltrovaný plzeňský ležák.

Vedle zmíněných ambasadorů příběhy plzeňského piva letos ve Velké Británii vypráví i známý britský herec a cestovatel Charley Boorman. Díky partnerství s časopisem The Times si přes milion konzumentů v UK mohlo přečíst jeho články o plzeňském pivovaru a postupně zhlédnout šest působivých filmových klipů, které v něm Charley Boorman natočil.

*Český olympijský dům se slavnostně odhalí 27. července a bude otevřen od pondělí do soboty od 10 do 24 hodin a v neděli od 10 do 23 hodin. Interiér českého domu působí dynamicky a sportovně, celkový prostor činí 2 000 m² s kapacitou 2 500 hostů. Špičková audiovizuální technika – dvacet velkoplošných obrazovek, projekce na více než 280 m2, prostorový zvuk, digitální tablety a atmosférické nasvícení celého prostoru – umožní divákovi maximální komfort při sledování olympijského programu. Na velkém pódiu se budou slavit české úspěchy. Cesta do Olympijského parku potrvá fanouškům sedm minut rychlovlakem z nedalekého nádraží Kings Cross.


Nadějný a velmi povzbudivý pro všechny talentované studenty je příběh Tomáše Cikána z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP). Z jednoduchého zadání vytvořit pro Pilsner Urquell sérii porcelánových podtácků s olympijskou tematikou se rovnou zrodila nová kolekce této značky.

Z malé interní soutěže v rámci ateliéru Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kterou iniciovala značka Pilsner Urquell, vzešel jako nejlepší právě Tomášův návrh keramických podtácků, který byl natolik zdařilý, že se Plzeňský Prazdroj rozhodl spolupracovat s tímto studentem VŠUP na celé olympijské kolekci pro značku Pilsner Urquell.

V zadání se propojilo několik osobních zájmů Tomáše Cikána. Má rád sport, dědeček byl sportovní novinář a velký fanoušek atletiky, v jeho knihovně samozřejmě nechybí knihy o uplynulých olympijských hrách. Otec vede polygrafickou školu, kde se Tomáš setkal se svým prvním vzorem Filipem Danešem a rozhodl se pro grafický design. „Těší mne, že si Pilsner Urquell vybral můj návrh. Mít svou práci na tolika obalech slavné české značky by bylo jistě příjemné i pro mnohem zkušenější designéry. Když se u nás řeklo Pilsner Urquell, viděl hned děda a táta hlavně pivo. Mne Pilsner Urquell zajímá jako jedna z mála světově úspěšných českých značek. I když musím přiznat, že si plzeňské pivo taky rád dávám,“ přiznává Tomáš Cikán.

Nová olympijská kolekce Pilsner Urquell zahrnuje lahve, plechovky, obalové fólie, papírové krabice i kartony na lahve, včetně pěti různých návrhů na keramické podtácky, jež autor kolekce prezentoval stylově v uskupení olympijských kruhů. Samotná práce na olympijské kolekci Pilsner Urquell si vyžádala téměř tři měsíce.

Stěžejní motiv designovaných výrobků Pilsner Urquell tvoří části olympijských kruhů různě silné a skládané přes sebe. „Práce s abstraktními motivy obecně je pro mě strašně zajímavá v tom, že nabízí svobodu výrazu. Design je umění, které hlavně slouží svému účelu, a já chci, aby lidé za kompozicí křivek ihned viděli všechen ten pohyb, napětí, vítězství, a třeba i přemýšleli i o samotné podstatě olympismu,“ přibližuje tvůrčí proces autor kolekce, který se grafickému designu profesně věnuje téměř deset let.

Značka Pilsner Urquell, generální partner Českého olympijského týmu, dlouhodobě vyznává olympijské hodnoty. Ty připomíná i symbolická olympijská smlouva, kterou nedávno Pilsner Urquell podepsal a zároveň vyzval své fanoušky aby se podpisem k podpoře dnes tolik důležitých hodnot připojili. Za každý podpis na této smlouvě věnuje značka jednu korunu do fondu Dany a Emila Zátopkových. Mezi správné hodnoty, ke kterým se můžete připojit i Vy na www.spravnehodnoty.cz, nepochybně patří i podpora mladých a talentovaných osobností.

Tomáš Cikán (1985)

Foto

Od roku 2004 byl tři roky učitelem odborného výcviku na Střední škole polygrafické v Praze. Poté pracoval jako grafický designer v Ogilvy CID, kde pronikl do problematiky corporate designu. Byl také artdirectorem magazínu Metropole, pracoval na vlastních projektech jako freelance designer a od roku 2007 je studentem Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.


Nová výstava Za Českým pivem, jejíž vernisáž proběhla dnes od 17 hodin v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje, mapuje fenomén Českého piva, prezentuje pivovary Gambrinus a Pilsner Urquell jako místa, kde se formovala historie českého pivovarnictví a které zároveň nabízejí návštěvníkům atraktivní prohlídkové okruhy.

České pivo má výborný zvuk, ale skutečná znalost, jak vzniká, jaká je jeho historie a původ, je poměrně nízká. Proto jsme se rozhodli fenomén našeho piva přiblížit prostřednictvím výstavy Za Českým pivem, která zároveň vyzývá k návštěvě turistických tras v našich pivovarech, kde se české pivo již desítky let vaří,“ sdělila Jindřiška Eliášková, manažerka rozvoje cestovního ruchu a péče o historické dědictví Plzeňského Prazdroje.

Z výzkumu* veřejného mínění vyplývá, že pro pivaře je důležitý jak český původ jak surovin, tak piva samotného. Téměř všichni (96 % dotázaných) dávají přednost pivu z Česka a pro 89 % lidí je důležité, že je české pivo vyrobeno z domácích surovin. Výstava představuje také Chráněné zeměpisné označení, které bylo registrované v EU a které prostřednictvím Státní zemědělské a potravinářské inspekce garantuje pivařům právě jeho českost**. Tuto známku zná už jen 23 % respondentů.

Myšlenkou celé výstavy je představit právě fenomén Českého piva a návštěvnické trasy Plzeňského Prazdroje jako moderní a interaktivní. Prostřednictvím informačních panelů doplní Plzeňský Prazdroj údaje pro návštěvníky a společně s prohlídkou pivovaru jim výstava nabídne ucelený obrázek o „Českém pivu“. Unikátní a citlivé spojení tradičního a nového činí z pivovarů Plzeňského Prazdroje vyhledávanou turistickou destinaci.

Informační panely jsou zpracované v české a anglické mutaci a návštěvníky detailně seznamují nejen s historií pivovarů Plzeňského Prazdroje, ale také s jejich současnou podobou. Samostatně se pak věnují fenoménu Českého piva.

Výstava Za Českým pivem poběží v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje celé léto až do 21. září 2012.

* Výzkum pro Plzeňský Prazdroj, listopad 2011, 736 respondentů – konzumentů piva.

** Piva, která chtějí označení České pivo používat, musí splňovat stanovená kritéria:

- místo výroby ve vymezené zeměpisné oblasti (ČR) Česko jako místo původu a složení základních surovin (chmel, slad, voda)

- použitá technologie typická pro výrobu českého piva kvalitativní ukazatele hotového piva, jako je extrakt v původní mladině, obsah alkoholu, barva, hořkost, pH, míra prokvašení


«« « Strana 34 z 41 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI