Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Dění v pivovarech

Pivovary


Pivní.info

Svatováclavské slavnosti piva

[pondělí, 21. září 2009]

Pěkný den ze Zámku!

Vážení přátelé českého piva! Chceme Vás pozvat na naší akci - "Svatováclavské slavnosti PIVA 2009" v Ostravě.

Propagovat produkty a služby malých nezávislých pivovarů je složité, jak organizačně, tak i finančně - a bez "velkých" sponzorů to jde jedině s nadšením.

Ale i z nadšení věřím, může vzejít akce na profesionální úrovni, s bohatým programem a zajímavou paletou pivovarů a jejich skvělých piv, zvlášť zde na severní moravě, kde podobná akce zatím uspořádaná nebyla.

Věříme, že námi připravená degustační přehlídka 16ti, převážně moravskoslezských pivovarů se stane tradičním místem představení pivovarů našeho regionu, a to nejen jejich piv, ale také dalších služeb, které nabízejí a podpoří tak "pivní turistiku" v tomto regionu. To je nakonec hlavní důvod, proč záštitu nad touto akcí převzal starosta největšího ostravského obvodu Ostrava-Jih pan Karel Sibinský a bez jehož přispění bychom tuto akci určitě nemohli realizovat, nebo ne v takovém rozsahu.

Co jsme připravili:

Dvoudenní (27. a 28. Září) degustační přehlídku 16 malých a minipivovarů - myslím, že důležitá poznámka je, že se všechna piva budou ČEPOVAT DO SKLA!(zůčastněné pivovary neplatí žádné poplatky!)

Bohatý program - z hlavních vybírám - Ready Kirken, Ivan Hlas trio, ANNA K a další

Vstup zdarma

Prezentace zůčastněných pivovarů - jejich piv a dalších služeb

Předpokládaná návštěvnost - 8 - 10 tis. návštěvníků - při > příznivém počasí (vycházíme z předchozích ročníků, kdy na pouze našich slavnostech, bez dalších pivovarů, bylo v roce 2007 - 3,5 tis. návštěvníků, resp. v r.2008 4,5 tis. návštěvníků.

Srdečně Vás všechny zveme

Zdroj: Zámek Zábřeh | Autor: Radovan Koudelka

Svatováclavské slavnosti piva

Dva jedinečné druhy piva vařené za využití původních postupů a zařízení, příjemné posezení a výbornou českou kuchyni, to vše najdete pod jednou střechou v nejmenším pivovaru v Praze, v restauraci U Medvídků.

Více než pětisetletá pivovarnická tradice objektu „U Medvídků“ v ulici Na Perštýně před několika lety po rozsáhlé rekonstrukci vyústila ve vznik dobového středověkého pivovaru, který je zároveň i nejmenším pivovarem v Čechách.

Celý areál, nazývaný Dům piva, je tvořen hned několika částmi. Kromě restaurace, hotelu či pivnice je zde k nalezení také pivovarský obchod, muzeum původních, a navíc funkčních zařízení na výrobu piva a dobový kabaretní sál v barokním stylu. Nejzajímavějším prvkem objektu je ale nepochybně pivovar, najít ho ale není jednoduché.

Než se návštěvník dostane až k němu, musí projít celou budovou přes restauraci a pivnici, protáhnout se několika tunely a zdolat schodiště. Po této „dlouhé a namáhavé“ cestě ale člověk o to víc ocení možnost svlažit hrdlo jednou z unikátních pivních značek, které hospůdka nabízí.

Jedná se především o polotmavý ležák Old Gott, do kterého se přidává zvláštní karamelový slad, jenž dodává pivu jedinečnou nasládlou chuť. Pivovar si vaří tento mok sám a kromě hospůdky při samotném pivovaru se dá koupit v riginálních lahvích s keramickým uzávěrem.

Ještě unikátnější značkou, kterou pivovar U Medvídků produkuje, je X-BEER. Se svými více než třiceti stupni a zhruba jedenácti procenty alkoholu je nejsilnějším pivem v Čechách a jedním z nejsilnějších piv světa. Půl litru tohoto ležáku sice vyjde na více než stovku, ale podává se v menších sklenicích. Při tom, jak rychle stoupá do hlavy, jde jednoznačně o výhodné opatření. Doporučuje se pít opatrně, ale to nic nemění na tom, že je to výrazný a zajímavý kulinářský zážitek.

Kvašení obou druhů probíhá v původních otevřených dubových kádích v ěsné blízkosti popíjejících hostů, takže pokud se tam nachomýtnete v ten pravý okamžik, máte možnost sledovat sládka v akci takřka rovnou od stolu. Kromě dobových kvasných kádí jsou zde k vidění i další původní součásti pivovaru, například zařízení na stáčení piva do lahví. Zdejší sládek vám také na požádání rád ukáže a vysvětlí celý proces výroby piva a možná přidá i nějakou historku z doby, kdy vařil pivo v Japonsku.

Kromě „tekutého chleba“ nabízí hospůdka i vydatnější stravu, aby bylo k pití co zakousnout. Kromě různých obložených mís a zabijačkových prkének mají návštěvníci možnost ochutnat i něco z tradiční české kuchyně, zvěřinu nebo vepřové koleno i další dobroty. Jídelníček je navržený tak, aby korespondoval s celkovou středověkou atmosférou a zároveň se dobře hodil k pivu.

Celkového dobového ducha dokresluje příjemný útulný interiér s nízkými klenutými stropy, nástěnnými malbami a masivním dřevěným nábytkem. To spolu s výtečnou kuchyní, dobrým pitím a jedinečnou nasládlou vůní kvasícího piva vytváří nebývale příjemné místo k posezení s rodinou či přáteli.

Ceny piva a některých jídel Old Gott 0,5l – 48 korun X-BEER 0,5l – 111 korun Svíčková – 129 korun Bramborové knedlíky plněné uzeným masem, zelí – 99 korun Lepenice (šťouchané brambory s cibulkou a zelím) – 99 korun

Zdroj: iList.cz | Autorka: Kateřina Šedivá


Pivovar STEIGER, a.s., Vyhne dokončil v týchto dňoch výmenu obalov v hodnote 267 tis. € (8 mil Sk). Celý sortiment fľašového piva sa tak distribuuje výhradne vo vlastných fľašiach s tvarovaným nápisom STEIGER priamo v skle. Nové fľaše STEIGER postupne nahradzovali typizované NRW fľaše od polovice minulého roka. Výmena fliaš je súčasťou novej marketingovej stratégie, ktorá sa začala predvlani zmenou pečate a loga pivovaru, kde motív templárov nahradil motív dvoch jašteričiek. Pivovar tiež zaviedol označenia classic pre 10-stupňové, premium pre 11-stupňové a gold pre 12-stupňové pivá, aké sa používajú v Česku. Inovoval aj obaly plechovkových pív. Nasledovala aj hromadná výmena všetkých druhov pohárov, na ktorých je teraz plastické logo a po naliatí svetlého piva vystúpia zreteľne zlaté jašteričky. Informoval o tom vedúci marketingu STEIGRA Emil Mihálik.

,,Výmena NRW fliaš za vlastné s nápisom STEIGER je v súlade so všeobecným trendom všetkých pivovarov, ktoré smerujú k čo najväčšiemu počtu vonkajších znakov, odlišujúcich ich od konkurencie. Fľaše majú dizajn riešený tak, aby sa skĺbila elegancia s praktickosťou. Všetky zmeny sú súčasťou našej filozofie komplexnej starostlivosti o zákazníka a všestrannej podpory značky STEIGER. Snažíme sa o to, aby u našich zákazníkov značka STEIGER evokovala históriu a kvalitu“, konštatoval E.Mihálik.

Dodal, že práve história a kvalita sú dvomi neoddeliteľnými piliermi, na ktorých stojí pivovar STEIGER, a.s., Vyhne. Pivovar je najstarší na Slovensku, s tradíciou varenia od roku 1473. Bohatí mešťanostovia Banskej Štiavnice, ktorá pivovar stáročia vlastnila, si vyhnianskom pive pochutnávali ešte skôr než bola objavená Amerika. Dúšky tohto lahodného nápoja pomáhali obrancom mesta odrážať útoky Turkov, ktorí si robili zálusk na zlato a striebro, ktoré sa v štiavnických horách ťažili. O bohatú históriu sa opiera aj profilácia značky STEIGER, založená na príslušnosti k regiónu - legende o jašteričkách a nájdení zlata v Banskej Štiavnici.

,,Pivá z produkcie vyhnianskeho pivovaru - STEIGER, SITŇAN a KACHELMANN, sú výsledkom poctivej práce a zachovania tradícií. Spolu sa vo Vyhniach varí 6 druhov fľaškového, 2 druhy v plechovkách a 5 druhov sudového piva. Pivo sa v STEIGRI varí klasickým postupom varenia každej stupňovitosti osobitne. Proces pokračuje otvoreným kvasením a dlhodobým zrením – ležaním. Dvojstupňové kvasenie v spilkách a ležiackych tankoch, s dlhodobým ležaním, dáva pivu jedinečnú, vyvážene horkastú chuť. STEIGER je čisto prírodný produkt, uvarený z pramenitej vody zo Štiavnických vrchov, kvalitného moravského jačmenného pivovarníckeho sladu a najlepšieho chmeľu zo žateckej oblasti. Vo vyhnianskom pivovare sme hrdí na to, že varíme pivo tradičným spôsobom a že doba dozrievania piva je u nás až 60 dní! Vyhýbame sa praktikám veľkovýroby, ktoré používajú niektoré pivovary a ktoré spočívajú v urýchľovaní dozrievania, používaní enzýmov, CK tankov, či riedení uvareného piva vodou na nižšie stupňovitosti“, vysvetlil E.Mihálik.

Poukázal aj na to, že portfólio značiek pivovaru STEIGER patrí medzi cenovo najprijateľnejšie pivá na trhu. Zákazník dostane za ľudovú cenu kvalitu tradične vyrobeného piva. Kríza mení spotrebiteľské návyky a štruktúru spotreby nápojov. Pivo patrí k tým, ktoré utrpeli menej. A tak je dnes pivo najlacnejším a najobľúbenejším nápojom v reštauračných zariadeniach. Ľudia uvedomili, že za svoje peniaze dostanú ďaleko viacej tohto ušľachtilého nápoja, než akéhokoľvek iného. Pivovarníci dúfajú, že dôjde k presunu od predražených a prechemizovaných nápojov, smerom k tradičnému pivu.

Zdroj: Tisková zpráva pivovaru Steiger


Novinku související s vývozem na Dálný východ začal testovat černohorský pivovar. Klasické kovové sudy chtějí výrobci pivního moku nahradit nádobami z plastu, které jsou výrazně lehčí. Dálkovou přepravu na vzdálenosti mnoha tisíc kilometrů, která se hradí v závislosti na hmotnosti zboží, by to mohlo výrazně zlevnit.

Klasické sudy bychom navíc neměli dlouhodobě blokované v zahraničí,“ popsal další výhodu majitel černohorského pivovaru Jiří Fusek.

Pivovar už poslal zkušební dodávku do Vietnamu a do Číny. Úspěch ale slavil zatím jen částečný. „Zásilka do Vietnamu dorazila naprosto v pořádku, v té do Číny ale devatenáct z dvaceti zkušebních sudů prasklo. Dopravce zřejmě nedodržel přepravní podmínky. Aby sud praskl, tlak musel stoupnout nad osm barů, teplota se zřejmě zvýšila nad 30 stupňů Celsia,“ uvedl Fusek.

Tragédie to podle pivovarníků není. Černá Hora chce pivo v plastových sudech exportovat i do budoucna. „Nebyl to problém piva, ale obalu a přepravy, na takovou vzdálenost zatím nikdo pivo v plastu posílat nezkoušel, museli jsme otestovat, co je možné,“ vysvětlil Fusek.

Řešení je podle něho jednoduché, plastové sudy z Černé Hory napříště poputují v temperovaných kontejnerech, které zajistí, že teplota nepřekročí dvacet stupňů Celsia.

Zdroj: iDNES.cz


Pivu zdar, EU zmar!

[středa, 16. září 2009]

Nedělám si patent na tento euroskeptický pozdrav, ale jestliže bychom heslo obrátili, tak zdar integračního šílenství povede ke zmaru více než jen českých pivních tradic. Pivem to začíná a Benešovými dekrety končí.

Uvedu příklad, jak Evropský soudní dvůr škodí českému rodinnému zlatu. Zpochybnil práva Budvaru v Rakousku. A to způsobem velice příznačným pro důsledky, které jsme si nadřazením unijního práva naší legislativě vykoledovali.

Jak známo, Budvar se od roku 2000 soudí s americkým pivovarem Anheuser-Busch o ochranu svých známek po celém světě. Skóre je zatím 82 : 26 ve prospěch Budvaru, 7 sporů skončilo nerozhodně nebo smírem. Dokud se tedy do celé věci nezamotala Evropská unie, český Budvar nad svým mocným a mnohem bohatším soupeřem vyhrával.

Teď jde o spor v Rakousku o značku „Bud". Nedávno v obdobném sporu v Lucembursku v první instanci Budvar vyhrál. Rakouský soud však požádal o radu Evropský soudní dvůr. A došlo k nečekanému zvratu, ačkoliv označení „American Bud", o nějž ve sporu jde, je pro pivo pocházející z jiného státu než Česká republika v rozporu s ustanoveními dvoustranné smlouvy uzavřené mezi Rakouskem a bývalou Československou socialistickou republikou v roce 1976! Přitom označení „Bud" je v souladu s touto smlouvou chráněným označením, které je vyhrazeno výlučně pro české produkty.

Evropský soudní dvůr však konstatoval, že značka "Bud" nemůže být v EU chráněna na základě dvoustranných smluv mezi státy, protože jí je nadřazeno unijní právo. Budějovický Budvar však tuto značku v celounijním seznamu chráněných výrobků zaregistrovanou nemá. Česká republika během svého vstupu do EU v roce 2004 požádala jen o ochranu názvů "Budějovické pivo", "Českobudějovické pivo" a "Budějovický měšťanský var".

K tomu soud uvedl: "Nařízení o ochraně zeměpisných označení a označení původu má vyčerpávající charakter, takže brání použití režimu ochrany stanoveného v takových smlouvách mezi dvěma členskými státy, jako jsou dotčené dvoustranné smlouvy." Soud se drží teze, že pokud jsou ve dvoustranné smlouvě i specifická ustanovení o způsobu vaření, přísadách či chuti, nemá Budvar na ochranu své značky právo, protože ji smí poskytovat jen unijní právo.

Jedná se o předběžné rozhodnutí, jímž se v EU dociluje jednotného výkladu práva. Národní soudy by pak měly rozhodovat v souladu s těmito judikáty. A tento princip může zvrátit nejen dosud očekávaný úspěch v Lucembursku a v Rakousku, ale může to mít nedozírné následky i v dalších zemích EU.

Právní jistoty se rozsypaly, ačkoliv Budějovice jsou nepochybně v Česku a lze také s úspěchem pochybovat, zda Anheuser-Busch vaří vůbec pivo (jak je my chápeme). Avšak pomněme také, že americký pivovar loni koupila skupina InBev, tedy belgická skupina, která u nás vlastní i Staropramen a Ostravar. Tento silný hráč v rámci EU je nebezpečnějším soupeřem než původně externí americký pivovar. A nic si nenamlouvejme o rovnosti velkých a malých hráčů v EU.

Budvar má celkem registrováno na 380 známek ve více než 100 zemích celého světa. Jeho postavení v Evropě je však vážně ohroženo naším vstupem do EU.

Co mi nejvíce na celé věci vadí? Raději jsem měl napsat „děsí". Ta zpupně, nemravně a proti všem právním zásadám uplatněná retroaktivita. Platná bilaterární smlouva v inkriminovaném případě byla uzavřena dávno před naším vstupem do EU. Přesto ji Evropský soudní dvůr z hlediska unijního práva považuje za neplatnou.

Ještě si můžete myslet, že jsou Benešovy dekrety nezpochybnitelné a nemohou podlehat v EU revanši?

Autor: Dušan Streit | Zdroj: EU Portál.cz


V sobotu 19. září se v Benešově uskuteční tradiční Pivovarské slavnosti. Akci pořádá pivovar Ferdinand. Zábavný program, jídlo a různé druhy piva jsou zajištěny.

České pivo se zdá býti národním fenoménem. Pivo u nás patří k přátelským setkáváním, inspirovalo mnohé kuchaře k originálním receptům a dostalo se do literatury i hudby.

Chcete-li přijít na to, v čem vězí kouzlo tohoto zlatavého nápoje s bílou čepicí, přijeďte se podívat na letošní slavnosti piva Ferdinand do Benešova. Ochutnávka přitom není jediným lákadlem – chybět nebude dobré jídlo, hudební program, netradiční prohlídky pivovaru nebo veselé soutěže.

Pivovarské slavnosti

Jako každý rok pořádá Pivovar Ferdinand v Benešově vyhlášené pivovarské slavnosti. Tento rok zároveň pivovar slaví i nově získaná ocenění pro svá piva vařená tradičním způsobem.

Je připraven program jak pro dospělé, tak i pro děti. Vystoupí skupiny Keks, Argema, Ivan Hlas trio, Ruce nohy Matyas, Josef Vágner, La Sklerosa. Jídlo a výtečné pivo zajištěno v neomezeném množství, nově i točené kvasnicové pivo! Všichni jsou srdečně zváni!

Historie benešovského piva

Historie benešovského piva jako takového sahá hluboko do středověku. Budeme-li ovšem hovořit o pivu z tohoto pivovaru, musíme se odrazit od roku 1897, kdy byl pivovar založen. Benešovské pivo je specifické tím, že způsob jeho výroby se po dobu jeho existence v zásadě neměnil.

Stále se jedná o stejnou klasickou výrobu, ať již se jedná o sladovnu, varnu, spilku nebo ležácký sklep. Pivo se vyznačuje vysokým stupněm prokvašení, vyrovnanou světlejší barvou, jemnou hořkostí a plnou chutí.

Pivovar Benešov v současné době vyrábí pět druhů lahvového a kegového piva – Ležák světlý Premium 5%, Ležák tmavý 4,5%, speciální polotmavé pivo Sedm Kulí 5,5%, výčepní pivo světlé 4% a nealkoholické pivo.

Kdy se akce koná: 19. 9. 2009, od 13:00

Vstupné: 100,- (děti do 150 cm zdarma)

Bezbariérový přístup: ano

Zdroj: Benešovsko.info | Autor: Kateřina Davidová


Novým pšeničným pivem Velen naplnili v Pivovaru Černá Hora první sudy a lahve.

Toto lahodné dvanáctistupňové pivo začínáme prodávat v sobotu. Slavnostně je pokřtíme příští sobotu na Pivní pouti,“ uvedl šéf pivovaru Jiří Fusek. Půllitrová lahev bude stát dvanáct korun.

Jiří Fusek zdůraznil, že i když hlavní novinka letošního roku Velen volně navazuje na tradici a chuť bavorských piv typu weizenbier, pšeničné pivo se v Černé Hoře vařilo už v šestnáctém století. „O našem pšeničném pivu se pochvalně vyjadřoval už lékař Kopp v roce 1535, tedy pět let poté, co máme první písemnou zmínku o pivovaru,“ doplnil Hubert Adámek z pivovaru. Název Velen, jenž vychází z pověsti o vzniku Boskovic a vztahuje se i k Černé Hoře, kterou vlastnili páni z Boskovic, vybrali lidé v anketě.

Černohorské pivo je stále známější v různých zemích světa. Pivovar se totiž stále více zaměřuje na export. Nyní vyváží už kolem dvaadvaceti procent výrobků. „Největší trh máme na Slovensku, za které se v poslední době dostala Čína,“ dodal Fusek.

Zdroj: Deník.cz | Autor: Leona Paroulková


Najneskôr do dvoch rokov chce spoločnosť Pilsberg, s. r. o., Poprad začať s výstavbou multifunkčného komplexu na mieste súčasného pivovaru. Predpokladaná výška investície vzhľadom na rozsah územia je do 100 mil. eur.

"Termín realizácie je závislý od rýchlosti prípravných projekčných prác a aktuálnej finančnej situácie na trhu s nehnuteľnosťami, a dnes sa nedá presne určiť," informoval obchodný riaditeľ Pilsberg, s. r. o., Peter Sabol.

Plánujú aj hotel a byty

Už v týchto dňoch začala spoločnosť s odstraňovaním nepoužívanej technológie a s jej využitím spoločnosť neuvažuje ani v budúcnosti. V novom komplexe, ktorý vyrastie v priestore súčasného pivovaru v centre Popradu, bude obchodno-spoločenské centrum, hotel a byty. V budúcnosti v rámci prestavby areálu na multifunkčný komplex uvažuje spoločnosť so zachovaním výroby piva v podobe minipivovaru, ako súčasti architektonického a funkčného riešenia územia.

Výstavba novej sladovne

V popradskom závode spoločnosti Pilsberg v súčasnosti pracuje 50 zamestnancov, ktorí zabezpečujú výrobu nealkoholických nápojov a sladu plzenského typu. V Poprade zabezpečuje spoločnosť aj distribúciu piva, ktoré vyrába z vlastného sladu v partnerskom závode. Spoločnosť Pilsberg plánuje presťahovať výrobu sladu do obce Mlynica. Výstavba novej sladovne v Mlynici je podľa P. Sabola v štádiu rokovania s bankami o spôsobe financovania investície. Projektované náklady na výstavbu novej sladovne predstavujú 12 mil. eur. Okrem vlastných zdrojov chce spoločnosť získať financie na výstavbu sladovne z fondov Európskej EÚ a bankového úveru.

Zdroj: Korzár Sme.sk | Autor: SITA


Pivovar v Kostelci nad Černými lesy pořádal v sobotu Vykulení ležáckých sudů. Tradiční akce se konala již pošesté. Lidé ochutnali piva a grilované prasátko.

Foto

A nechybělo množství piv z minipivovarů (Dobřany, Varnsdorf, Chýně, Qásek, Velké Meziříčí, Vojkovice, Dobruška, Kácov aj.), grilovaný býk, grilované prasátko či grilované jehně.

Tradiční řemesla, muzika a vystoupení mažoretek

Návštěvníci viděli i práci bednářů, kovářů, hrnčířů nebo barokních zedníků. K poslechu zahráli dudáci, harmonikáři a v podvečer vystoupila legendární AGAPEPE, Bayer a Naši Furianti.

Foto

Po celý den probíhal i program pro děti, přítomné pány jistě potěšilo vystoupení mažoretek. Hlavním lákadlem však zřejmě byla výjimečná prohlídka pivovaru, která se nesla v duchu divadelního představení, jehož součástí se stali i samotní návštěvníci.

Pivovarská fraška anóbrž divadelní prohlídky pivováru

V rámci programu šestého ročníku bylo připravené nové pojetí prohlídek útrob černokosteleckého pivováru. Na čtyřech scénách se tu v průběhu věků odehrával příběh poctivého piva.

Foto

Zájemci se mohli podívat, jak se vidrovalo či jak se osazovaly hromady, uslyšeli, jak se zkoušela kvalita piva a krom množství piva a medoviny okusili různé staročeské pokrmy.

Zdroj: Říčansko.info | Autorka: Kateřina Davidová


Prohlídka pivovaru jako divadlo

[pondělí, 14. září 2009]

Šestý ročník Vykulení černokosteleckých ležáckých sudů přilákal v sobotu do pivovaru v Kostelci nad Černými lesy v okrese Praha-východ asi dva tisíce lidí.

Podle spolumajitele pivovaru Milana Starce lidé ochutnávali speciality jako grilovaného býka, jehně nebo prase a mohli vybírat z 30 druhů regionálních piv z několika minipivovarů. Hlavním tahákem byla prohlídka pivovaru v duchu divadelního představení. „Měli jsme čtyři scény, třeba sladovnu nebo ležácký sklep. Návštěvníci se stali součástí představení, ochutnávali pivo či medovinu,“ uvedl Starec.

Zdroj: Zprávy iDnes.cz


Nová prohlídková trasa láká do velkopopovického pivovaru více návštěvníků

Velkopopovický pivovar slaví úspěchy s novou prohlídkovou trasou s rozšířenými expozicemi historie a výrobního procesu.

Od jejího otevření na jaře 2009 přilákala větší množství návštěvníků než loni, a tak desetitisící návštěvník zavítal do pivovaru již v pátek 11. září, o mnoho týdnů dříve než v uplynulých letech. Návštěvnost pivovaru meziročně vzrostla o více než 30 %. Za celý rok 2009 se tedy opět očekává rekordní počet návštěvníků.

Foto

Od jara se tradiční česká značka Velkopopovický Kozel představuje ve svém rodišti neotřelou formou, návštěvníci procházejí novou prohlídkovou trasu bohatší o bezbariérové návštěvnické centrum a prodejnu suvenýrů. Součástí nové trasy je současná varna s expozicí dějin pivovaru i další části výroby, kde se hosté seznámí se současnými varními a výrobními postupy piva. Nová trasa tedy spojuje historii se současnou výrobou a tím už od svého otevření výrazně zvyšuje návštěvnost pivovaru. V roce 2007 přišel desetitisící návštěvník v prosinci, loni v listopadu a letos tato hranice padla už na začátku září.

V pátek 11. září 2009 prošel branou pivovaru letošní desetitisící návštěvník. Stal se jím Tibor Keresztesy, který přijel se skupinou z Maďarska. „Kozla piji rád i doma v Budapešti. Rozhodně ale zodpovědně, protože pracuji jako řidič autobusu MHD,“ usmíval se nadšeně oceněný. „Prohlídka pivovaru se nám všem moc líbila, jsem rád, že jsem se dostal do rodiště svého oblíbeného piva. Večer to ještě v Praze určitě zapijeme s ostatními. Samozřejmě Kozlem!“ dodal čestný host pivovaru, který má od pátku doživotní vstup do pivovaru ve Velkých Popovicích zdarma.

Oproti předchozím obdobím se výrazně zvýšil počet hostů z právě z Maďarska, Ruska a Velké Británie. „Zatímco v roce 2008 k nám přijelo 11 132 hostů, letos věříme v překonání hranice 13 000 návštěvníků. Pochvaly v návštěvní knize nás v tom jen utvrzují,“ říká Eva Kršňáková, vedoucí návštěvnického centra pivovaru Velké Popovice. Byl by to hezký dárek k blížícímu se 135. výročí první várky piva, kterou v Popovicích uvařili 15. prosince 1874.

Sezóna přitom ještě nekončí a v sobotu 19. září 2009 od 12:00 do 17:00 hodin proběhne v pivovaru tradiční DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ. Letos zavede exkurzní trasa návštěvníky do nově otevřených prostor, které netradičním a interaktivním způsobem představí klíčové etapy ve vývoji pivovaru a značky Velkopopovický Kozel. Zasloužená pozornost je také věnována podnikatelskému příběhu barona Ringhoffera a jeho rodiny, která výrazným způsobem tvořila a měnila příběh pivovaru i celého kraje. Dárek či suvenýr s pivní tématikou lze nyní pořídit v novém Kozlího obchodu.

Program Dne otevřených dveří 19. 9. 2009

12:00 - 17:00 Prohlídky pivovaru s odborným výkladem

9:00 - 15:00 Hokejový turnaj KOZEL CUP (zimní stadion Velké Popovice) s týmy:

Velké Popovice: Kozel tým, Premium tým, dále ODC Jihlava a Mars ČR

Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje


Prezident si pivo naléval z tupláku

[pondělí, 14. září 2009]

V prostorách Měšťanského pivovaru v Poličce přivítali ve středu zastupitelé města a předseda představenstva pivovaru Karel Witz prezidenta republiky Václava Klause s chotí.

Foto

Místní pivo nesmělo k pečenému hovězímu masu chybět. „Naléval si ze stejného tupláku jako prezidenti Václav Havel a Roman Herzog,“ potvrdil Karel Witz. Jestliže Václav Klaus v budoucnu využije doživotní vstupenky na jazzový festival, nebude se muset rozmýšlet nad výběrem kravaty. Od zastupitelů totiž jednu dostal. Hedvábnou a ručně malovanou od malířky Dity Dostálové. Stejně jako na šátek pro první dámu vyobrazila akademička poličskou radnici. V knihovně na Hradě přibylo i letošní vydání Otvírání studánek.


Oslav 114. výročí založení Budějovického Budvaru se včera zúčastnilo kolem 10 tisíc lidí. Kvůli obrovskému zájmu organizátoři museli zvýšit počet prohlídek z plánovaných 24 na uskutečněných 39.

"Tradičně se velkému zájmu veřejnosti těšily prohlídky výrobních prostor pivovaru s odborným výkladem profesionálních průvodců. Lidé se mohli poučit o historii pivovaru i o technologii výroby piva. Zájem o prohlídky pivovaru byl mnohem větší, než organizátoři předpokládali. Proto byl počet prohlídek zvýšen z původně plánovaných 24 na 39 exkurzí. Výrobní prostory pivovaru tak během dne vidělo 1950 návštěvníků a dalších 1050 lidí si prohlédlo multimediální expozici Příběh budějovického piva," řekl manažer Budějovického Budvaru Petr Samec.

Doprovodný program tvořily koncerty, při kterých se postupně střídali interpreti všech žánrů. „Již krátce po 10. hodině zaplnili téměř 800 míst k sezení posluchači dechové hudby v prostoru hlavní Budvar scény. Další stovky lidí zaplnily prostor Pardál scény, na které vystupovaly hudební formace s nabídkou tvrdší hudby. Během dne se hudební žánry postupně měnily. Vyvrcholením sobotní akce byl koncert Petra Koláře a závěrečný ohňostroj. Zájem veřejnosti nás příjemně překvapil, areál pivovaru byl po celý den zaplněn," dodal Samec.

Zdroj: Jižní Čechy Regiony.cz | Autor: Mediafax


Rakovnický pivovar začal vyrábět nealkoholické pivo. Zatím je v lahvové podobě k dostání jen v podnikové prodejně. Do celostátní distribuce by se mělo dostat během dvou měsíců.

Bakalář alcohol free je nealkoholické světlé pivo vyráběné tradičním výrobním postupem. Jeho jemná hořkost, zlatavá barva, vůně mladiny a stabilní, bohatá pěna jistě potěší každého, kdo ochutná,“ uvedl vedoucí tuzemského trhu společnosti Bakalář Jan Fábry.

K dostání je v provedení 0,3litrových a 0,5litrových lahví a v 30litrových sudech pro výčep. Podle Fábryho je nealkoholické pivo současným trendem, který chce i rakovnický pivovar sledovat.

I nealkoholický Bakalář však není zcela bez alkoholu. Jeho hladina se však pohybuje pod půl procenta.

Zdroj: Zprávy iDnes.cz


Pivovar Radegast slaví

[pátek, 11. září 2009]

Okolo dvaceti tisíc lidí očekávají tuto sobotu pořadatelé slavností nošovického pivovaru Radegastův den. Návštěvníky slavnosti chtějí manažeři nošovického pivovaru nalákat hlavně na kvasnicový ležák Radhost, který pivovar připravuje právě pro tyto slavnosti.

Na své si ale přijdou i milovníci sportu. „Letošním mottem Radegastova dne jsou hory,“ řekl manažer značky Radegast Pavel Kmínek. „Dominantou celého areálu bude devítimetrová hora, na níž budou muset soutěžící vystoupat stylově, s prázdným pivním sudem,“ představil hlavní atrakci soutěžního programu oslav pivovaru Pavel Kmínek.

Lidi doveze parní lokomotiva

Pro návštěvníky pivní slavnosti je připravena i historická lahůdka. Z Frýdku-Místku přímo do areálu nošovického pivovaru bude v sobotu jezdit každou hodinu vlak tažený historickou parní lokomotivou. Vlak pojede třikrát v průběhu dne i z ostravského Hlavního nádraží.

Pro milovníky hudby je připraveno hned několik pódií, na nichž budou vystupovat například David Koller nebo skupina Turbo. Na své si přijdou i horolezci, pro něž pořadatelé připravili také cvičnou horolezeckou stěnu.

Zdroj: Zprávy iDnes.cz


Stížnosti obyvatel Jihlavy předčasně ukončily Jihlavské kulturní léto v místním pivovaru. Tam se měly až do konce září konat každý čtvrtek zdarma koncerty regionálních kapel.

Koncerty se na pivovarském dvoře konaly od začátku července a pro velký zájem se měly pokračovat až do konce září.

"Bohužel je pivovar blízko bytové zástavby. Obyvatelé to přes prázdniny tolerovali, ale s příchodem nového školního roku začalo na radnici chodit víc stížností. Jeden člověk poukazoval na to, že jeho dítě začalo chodit první rok do školy a nemůže kvůli hluku spát. Budeme to respektovat kvůli zachování dobrých vztahů, abychom příští léto mohli v koncertech pokračovat," uvedla Eva Vařejčková z jihlavského pivovaru Ježek.

Podotkla, že koncerty se konaly od 18 do 22 hodin, noční klid je přitom do konce září městem stanoven až do půlnoci. "Stanovený limit konce akce ve 22 hodin jsme o několik minut přetáhli jen asi ve dvou případech, kdy na to okamžitě městskou policii někdo upozornil," poznamenala Vařejčková, která přiznala, že stížnosti na hluk během léta byly. Pivovar ale pokutu za překročení hluku nedostal. "Všechno jsme měli povolené, samozřejmě hlukové limity jsou natolik nízké, že není problém naměřit nadlimitní hodnoty," řekla pořadatelka.

Koncerty pod širým nebem v rámci Jihlavského kulturního léta v pivovaru navštěvovalo v průměru kolem 300 lidí a během 11 večerů od července do začátku září se na nich představilo 22 regionálních kapel. Pivovar chce v nově vzniklé tradici pokračovat i příští rok, kdy oslaví 150 let od svého založení.

Zdroj: Vysočina Regiony.cz | Autor: Mediafax


Hokejisté Plzně sehnali pro sezónu 2009/10 nového hlavního partnera. Stal se jím pivovarský gigant Gambrinus, který je tradičním výrobcem plzeňského piva. Smlouvu ve čtvrtek podepsal kapitán, sportovní manažer a většinový vlastník hokejového klubu Martin Straka s vrchním sládkem Gambrinusu Janem Hlaváčkem.

Foto

"Jsme velmi rádi, že můžeme podpořit další dlouholetou plzeňskou tradici, a to hokejový tým," uvedl po podpisu smlouvy Hlaváček. "Věříme, že naše přispění pomůže nejen udržet plzeňský hokej na úrovni, kterou si zaslouží, ale zároveň přinese mnohé novinky a oživení pro fanoušky, bez jejichž podpory se neobejde," dodal.

Kromě klasické reklamní podpory obsahuje spolupráce další aktivity, které budou cílené především na fanoušky. Pivo Gambrinus bude k dostání ve všech prodejních místech plzeňské ČEZ Arény. Pro diváky budou o přestávkách připraveny zábavné a interaktivní soutěže. Plánované jsou také soutěže o volné vstupenky na zápasy nebo velká soutěž o účast na tréninku společně s hráči HC Plzeň.

Vedení plzeňského klubu mělo již po sezóně problémy naplnit rozpočet, ale díru v rozpočtu se nakonec podařilo zaplnit díky menším sponzorům, s přispěním města i díky samotnému Strakovi. Plzeňský patriot nakonec uhradil APK LH garanci ve výši sedm miliónů korun, nutnou k udělení extraligové licence, z vlastních peněz.

Zdroj: Hokej Sport.cz


Holbu Šerák ohodnotili pivní znalci jako třetí nejlepší pivo v republice. Stalo se tak v degustační soutěži, která se tradičně koná v rámci Dočesné v Žatci, kde Holba získala bronzovou medaili v silné konkurenci světlých jedenáctek. U Šeráku odborní degustátoři vysoce hodnotili nejen jeho vyváženou, plnou chuť a chmelové aroma, ale také lahodnou hořkost i celkový dojem po napití.

Oceněná Holba Šerák je vlajkovou lodí pivovaru a její roční produkce každoročně přesahuje 200 tisíc hl. Již 135 let ji pivovar vyrábí klasickým způsobem a právě díky tradičním výrobním postupům získává Šerák svoje výjimečné chuťové vlastnosti i vysokou pitelnost, která je pro tradiční česká piva typická.

Tradiční Dočesné, která se koná při příležitosti ukončení sklizně chmele a jejím odborným garantem je Chmelařský institut, se každoročně zúčastní pivovary z celé republiky. Letos mezi sebou soutěžilo na 150 vzorků různých piv, vařených převážně ze žateckého chmele. Žatecký poloraný červeňák stál při zrodu tradice českého piva a pro své typické vlastnosti je až dosud měřítkem kvality pěnivého moku.

Degustátoři hodnotí anonymní vzorky prostřednictvím degustačních lístků, kam uvádějí jejich pořadí. Nejlépe hodnocené vzorky postupují do finále, které určí jejich výsledné pořadí. Hodnocení vzorků probíhá ve dvou kolech, což zaručuje vysokou objektivitu výsledků.

Zdroj: Tisková zpráva pivovaru Holba Hanušovice


Zahraničnímu obchodu ČR se zatím nedaří vymanit se z recese, která je globálního rozsahu a zasáhla většinu států světa. Nově přicházející informace potvrzují, že současný pokles globální ekonomiky se stává nejhlubším v poválečném období. Český export se za 1. čtvrtletí letošního roku meziročně propadl o 17,5 procenta, i v důsledku ekonomických problémů našich obchodních partnerů. Za této situace se tak může meziroční nárůst českého vývozu do Norska o více než třetinu jevit jako pozoruhodný.

Společnost REMA 1000 Norge AS je mezinárodním řetězcem supermarketů, které nahrazují standardní prodej systémem franšízovým, diskontním - uplatňujícím prodej se slevou. První obchod skupiny byl otevřen 15.února 1979 v norském Trondheimu a dnes tento přední skandinávský koncern zahrnuje přes 450 supermarketů v Norsku a přes 200 v dalších státech Skandinávie – zejména Dánsku, ale podniká také v nových členských zemích Evropské Unie v regionu střední a východní Evropy (Slovensko: 20 supermarketů, dříve i ČR: 50 supermarketů), a vlastní je skupina Reitan (Reitangruppen).

REMA je zkratka pro Reitan Mat (Reitan Food) a Odd Reitan společnost založil. Označení 1000 symbolizuje historicky, že původně společnost nabízela výběr ze sortimentu tisíce produktů. Filozofii majitelů společnosti, kteří se inspirovali v Německu u bratrů Albrechtových (úspěšná síť ALDI), charakterizuje slogan „To jednoduché je často to nejlepší“. REMA je adaptací koncepce ALDI v norských podmínkách. Sídlo vedení firmy je v hlavním městě Oslo.

Koncern projevil zájem rozšířit sortiment zboží o dodávky kvalitního piva od českého výrobce. VOEÚ nabídku vyhodnotil jako zajímavou možnost, jak se dostat na náročný norský trh, který je v podstatě zcela otevřený, ovšem právě v oblasti obchodu se zemědělskými výrobky a zejména alkoholem jsou uplatňována protekcionářská pravidla, ztěžující přístup na tento trh. Navíc by mohlo jít i o příležitost pro českého producenta, jak se dostat do mezinárodní sítě supermarketů.

Norský stát uplatňuje svůj monopol nejen při výrobě, ale i prodeji alkoholu a trh s ním je de facto regulovaný. Alkoholické nápoje jsou zatíženy vysokými cly a daněmi a jsou tedy velmi drahé. Kromě piva jsou dostupné jen ve speciálních obchodech „Vinmonopolet“ – víno od 80 NOK a whisky od 300 NOK, v restauracích mnohokrát více. 0,5 l piva v restauraci stojí 40–80 NOK. U těchto nápojů je požadováno označení maximální výše obsahu alkoholu v jednotce prodávaného množství (na rozdíl od naší normy požadující údaje o minimální výši).

Poptávka byla zaslána do ústředí a zveřejněna 27. 5. 2008 v databázi zahraničních poptávek agentury CzechTrade. Za účelem širší publicity uskutečnil VOEÚ hned v červnu jednání s výkonným ředitelem Českého svazu pivovarů a sladoven Ing.Veselým. VOEÚ obdržel nabídky od více než dvaceti českých pivovarů a exportních obchodních společností (např. Prazdroj Plzeň a.s., Pivovar Klášter, Mnichovo Hradiště, Pivovar Primátor Náchod a.s., Měšťanský pivovar Havl. Brod a.s., Budweiser, Pivovar Chodovar, Chodová Planá, Rodinný pivovar Bernard Humpolec a.s., Pivovar Pernštejn a.s., Pardubice, Kruliš Europe Trading LTD, Teplice, Czech Brewmasters, s.r.o., Brewer Dycans, Brewer, s.r.o. Praha, Pivovar Jihlava atd.).

Všechny nabídky byly předány Product Managerovi firmy Rema Trading a.s., který po obchodních jednáních, převzetí vzorků od vybraných výrobců, selekci, porovnání a testování s „category managerem“ a jednáních přímo v pivovaru zvolil Rodinný pivovar Bernard Humpolec, a.s. Pro norský trh byl ze sedmi druhů nepasterizovaného piva Bernard, které v současnosti pivovar vaří (kromě nealkoholického osvěžujícího nápoje a dvou druhů nealkoholického piva), zvolen světlý ležák 11º. Těch 11º nebylo náhodou – pivo obsahuje 4,5 % objemových alkoholu (12º 4,7 % alkoholu), což znamená nižší celní sazbu. Zejména však pivo s obsahem vyšším než 4,7 % obj. alk. musí být prodáváno na prodejnách státního monopolu, popř. na gastronomických zařízeních. Ležák je plněn do vlastních originálních zelených lahví pivovaru o objemu 0,5 l, tvarově vycházejících z lahví s patentovým uzávěrem. Celkový vzhled doplňují nové tvarově a barevně upravené etikety, krček a korunkový uzávěr.

Pivovar Bernard není ve Skandinávii nováčkem. Jeho pivo mohou ochutnat již např. v Dánsku, Švédsku, Finsku, ale také na Slovensku, Rusku, Británii, Polsku, Řecku, SRN, Slovinsku, Ukrajině, ale i v Austrálii, Japonsku, USA a Latinské Americe, konkrétně jihoamerickém Peru. Export tak tvoří důležitou část odbytu pivovaru, který v minulém roce uvařil rekordních 188 000 hektolitrů piva, z nichž více než 12 % (23 300 hl) prodal do zahraničí, aby dosáhl meziročního nárůstu exportu zhruba o 30 %.

Navzdory globální finanční a hospodářské krizi, která podle dostupných údajů znamenala v 1. čtvrtletí 2009 pokles domácího prodeje piva o 8 % a exportu českého piva o 12 %, pivovaru Bernard se zatím daří loňskou produkci překonávat. V uvedeném čtvrtletí stoupl výstav pivovaru Bernard meziročně o téměř 2 % na více než 38 000 hl a tržby za pivo se zvýšily zhruba o 8 % na téměř 70 milionů Kč. V dubnu pivovar prodal téměř 21 000 hl piva, což byl jeho nejlepší měsíční výstav od jeho novodobé existence v roce 1991.

A jak se zatím daří pivovaru Bernard na norském trhu? Dosavadní výsledky potvrzují, že značce Bernard se dlouhodobě daří v segmentu prémiových piv vstupovat na nové zajímavé trhy. Zatímco v minulém roce bylo v síti REMA prodáno za zhruba dva měsíce 17 609 lahví piva (s týdenním průměrem zhruba 2 500 lahví), v dubnu letošního roku to bylo již cca 18 000 lahví, s týdenním průměrem téměř 5 000 kusů. Naprosto reálný je předpoklad dostat se na 10 000 lahví týdně a postupně na zhruba 1,5 milionu lahví ročně, s případným rozšířením dodávek i do sítě REMA v ostatních státech Skandinávie.

Po zahájení dodávek piva Bernard do sítě REMA se koncern stal hlavním prodejcem mezinárodního piva s vyšším obsahem alkoholu (posun ze 3. na 1. místo) v konkurenci dalších předních potravinářských řetězců : COOP PRIX, RIMI, KIWI, BUNNPRIS, MENY. V síti REMA 1000 se světlý ležák Bernard stal druhým nejprodávanějším pivem s vyšším obsahem alkoholu (za pivem značky Corona Extra a před speciály Gambrinus, Budweiser, Pilsner Urquell, Guiness, Kilkeny a dal.), nejvíce prodávaným českým pivem v této kategorii a je distribuován do více než 75 % prodejen řetězce.

Z nedávného rozhovoru s Product Managerem koncernu REMA lze odvodit hlavní důvody dosaženého úspěchu světlého ležáku Bernard v Norsku:

výborná kvalita nepasterizovaného piva, vařeného s řemeslným umem z velmi kvalitních surovin. Pivo se tak vyznačuje harmonií plnosti a hořkosti a vhodně vystihuje poptávku norských konzumentů po takovém speciálu seriozní jednání pivovaru Bernard, včasné plnění závazků a dodržování dohodnutých termínů

rozumná kalkulace výše zisku do nabídkových cen, která umožňuje konkurenční cenu piva pro finálního spotřebitele (cena 0,5 l lahve ležáku Bernard 25,50 NOK; Gambrinus 26,90 NOK, Grolsch 27,90 NOK, Pilsner Urquell 28,50 NOK), je důležitým faktorem zájmu trhu o nabídku tomuto zájmu vychází vstříc synergie pivovaru Bernard a koncernu REMA – např. v marketingu a formách prodeje – pivo Bernard je nabízeno na „pro zákazníky zajímavých místech supermarketů“, i volně mimo regály, na paletách, atd. pro norský trh je samozřejmě sympatická i základní obchodní filosofie firmy Bernard, která nespočívá ve snaze dosáhnout vyšších zisků cestou hledání úspor i ve výrobě, cestou zjednodušených výrobních postupů umožňujících vyrobit pivo levněji a rychleji. Ekonomicky výhodný postup výroby piva má totiž jeden zásadní problém. Toto pivo je unifikované, ztrácí svůj charakter a postrádá plnost. Spotřebitel pak přichází o požitek z chuti konkrétního piva. A to není účelem podnikání společnosti Bernard.

Výsledky dosažené v poměrně krátké době na norském trhu ukazují, že zvolená strategie rozvoje značky Bernard se v dlouhodobějším směřování podnikateli vyplatí.

Zdroj: BussinesInfo.cz


Budějovický Budvar zve v sobotu 12. září veřejnost na Den v Budvaru. PR manager pivovaru Petr Samec řekl agentuře Mediafax, že Den v Budvaru návštěvníkům připomene 114. výročí uvaření první várky piva.

Akce se uskuteční od 10.00 do 23.00 v areálu pivovaru v ulici K. Světlé v Českých Budějovicích. Pivovar hostům připomene 114. výročí od uvaření první várky piva. Pro návštěvníky bude připraven bohatý hudební program na třech scénách, exkurze v pivovaru, prohlídky multimediální expozice a zábavné soutěže s pivem Pardál. Doprava k pivovaru na trase Nádraží – Mariánské náměstí – Budvar a zpět bude zajištěna zdarma Pardálbusem. Celodenní vstupné je zdarma.

"Letošní ročník se koná v sobotu 12. září a nese podtitul Show plná až po okraj. O tom, že název akce nepřehání ani v nejmenším, vás na místě přesvědčí více než 20 kapel, hudebníků a DJ, kteří budou od 10 hodin až do pozdního večera vystupovat na třech scénách. Pro případ nepříznivého počasí je prostor Budvar scény s kapacitou zhruba 2000 diváků zastřešen. V areálu pivovaru je připraveno více než 1200 míst k sezení," řekl Samec.

Program bude doplněn prohlídkami pivovaru a multimediální expozice Příběh budějovického piva, které budou probíhat od 10.00 do 17.40, každých 20 minut. V okolí Pardál scény budou pro návštěvníky starší 18 let probíhat soutěže v držení pivní přepravky na čas a ve skládání pivního puzzle. V provozu bude i Pardálova dílna na ladění triček. Zájemci si v ní budou moci navrhnout a vyrobit originální vyladěné tričko.

Po celý bude zajištěno občerstvení i nealkoholické nápoje. V provozu bude 30 výčepů piva, ze kterých bude možné ochutnat celý sortiment piv z produkce Budějovického Budvaru, a především nepasterovaný světlý ležák Budweiser Budvar.

"K dopravě do pivovaru lze zdarma využít Pardálbus, který bude jezdit kyvadlově každou hodinu na trase Nádraží – Mariánské náměstí – Budvar a zpět. První spoj odjíždí v 9.30 ze zastávky Nádraží, poslední v 17.00 ze zastávky Budvar," dodal Samec.

Zdroj: Mediafax.cz | Autor: Dobrin Stojčev


«« « Strana 379 z 512 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI