Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Dění v pivovarech

Pivovary


Pivní.info

Den otevřených dveří přilákal do pivovaru Klášter tisíce lidí. Návštěvníci si tak prohlédli například varnu, kde se pivo vaří, dokonce sestoupali i několik metrů pod zem. Tam se nachází spilka. Teplota zde nesmí přesáhnout osm stupňů Celsia. V ležáckých sklepích pak teplota nepřesahuje čtyři stupně. Odtud pivo putuje do ležáckých tanků. Právě zde také na návštěvníky čekala ochutnávka kvasnicového piva. Ti ostatní si mohli pochutnávat na klášterském zlatavém moku přímo na nádvoří pivovaru. Tam na ně také čekala řada soutěží. Například se pojídal pivní štrúdl a utopenci. Na vítěze čekalo mnoho zajímavých cen ze sortimentu pivovaru Klášter.

Foto zde...

Zdroj: Boleslavský deník | Autor: Tomáš Ježek


Pivovar STEIGER, a.s., Vyhne ako jediný spomedzi slovenských pivovarov zvýšil augustový medziročný výstav piva (predanú produkciu) a to o 3 percentá. Na celoročnej báze zaznamenal až o 26 percent vyšší výstav. Kým za prvých 8 mesiacov roku 2007 v STEIGRI predali 115 257 hektolitrov piva, za rovnaké obdobie tohto roka je to až 145 546 hektolitrov. Informoval o tom predseda predstavenstva spoločnosti a generálny riaditeľ pivovaru STEIGER Jaroslav Vysloužil.

,,Od augusta, ktorý je jedným z kľúčových v predaji piva, sme však očakávali ďaleko viac. Teší nás, že sme za august ako jediní zvýšili medziročný predaj, veď už tretí rok po sebe zaznamenáva značná časť slovenských pivovarov v auguste prepad produkcie. Zlom predaja zvyčajne nastáva v druhej polovici augusta, čo si pivovarníci vysvetľujú presunom rodinných výdavkov väčšiny slovenských domácností na nevyhnutný nákup stále drahších školských pomôcok, potrieb a oblečenia do škôl. Pridružujú sa aj letné zahraničné dovolenky – mnoho pivárov si dopriava pivo v zahraničí a po dovolenke majú už hlboko do vrecka a na domáce pivo im neostane. Predaju nesvedčalo ani striedanie daždivých a tropických dní“, konštatoval J.Vysloužil.

Podľa neho tento trend ilustrujú aj tohtoročné čísla. Kým vlani v auguste slovenské pivovary spolu vyexpedovali 433 990 hektolitrov (hl) piva , tohtoročný august bol slabší až o 16 percent, keď pivovary predali iba 373 994 hl piva.

STEIGER si od začiatku tohto roka drží najvyšší medziročný nárast výstavu piva a celkovo je jasnou trojkou na trhu za veľkými pivovarníckymi skupinami Heineken Slovensko, a.s. a Pivovary Topvar, a.s. STEIGER poskočil aj v celkovom podiele na slovenskom trhu vystaveného piva, keď zo 4,25 percenta za 8 mesiacov roku 2007, sa jeho podiel zvýšil na tohtoročných 5,7 percenta. Medziročný nárast výstavu piva bol akcelerovaný aj varením fľaškového Steinu. Spolu sa vo Vyhniach varí 6 druhov fľaškového, 2 druhy v plechovkách a 5 druhov sudového piva. Pre vývoj tržieb a ekonomiku spoločnosti je dôležitý fakt, že pivovar predáva na slovenskom trhu české importované značky Zubr a Budvar. Predovšetkým v lete vylepšuje ekonomiku firmy aj predaj sudových limonád -vlastnej značky KolaLoka a licenčne vyrábanej Kofoly.

STEIGER v tomto roku v rámci rebrandingu zmenil svoju pivnú pečať, v ktorej sa objavili dve jašteričky a pivovarský pozdrav DAJ BOH ŠŤASTIA v latinčine. STEIGER je najstarší pivovar na Slovensku, nadväzuje na tradíciu varenia piva, ktorú začali mnísi vo Vyhniach v roku 1473. Pivovar má najúspešný polrok v histórii, čo sa týka ocenení. Začiatkom februára 2008 získal v českom Tábore 11-percentný tmavý STEIGER ocenenie bronzová ,,Česká pivná pečať“. STEIGER zabodoval aj začiatkom júna tohto roku na „Slávnostiach piva“ v Českých Budějoviciach na prestížnej súťaži „Pivo Českej republiky“, kde 10-percentný svetlý ležiak (Classic) získal striebornú medailu. Do tretice rovnako v júni poctili novinári na tohtoročnom Junifeste už spomínaný 10-percentný svetlý ležiak STEIGER druhým miestom v kategórii 10- percentných pív.

Zdroj: Tisková zpráva pivovaru Steiger


Pivovarník z kláštora

[pondělí, 22. září 2008]

Kláštorné pivo už nie je možné koreniť volskou žlčou či palinou ako kedysi

Vlastnú reštauráciu v Jihlave Libor Pavelec zásoboval z vlastného minipivovaru, ale vydržal len tri roky. Do večera to tam bývalo v pohode, potom sa začala schádzať agresívna klientela, ktorá nebola podľa jeho gusta. Odmontoval všetko zariadenie a odišiel s tým do kláštora v Želive.

Niekdajšieho opáta kláštora premonštrátov v Želive poznal Libor Pavelec už dávnejšie. Od neho vedel, že až do požiaru v roku 1907 tam mnísi varili pivo. Aj by pivovar obnovili, ale nik sa v tom nevyznal.

Keďže L. Pavelec bol sládek, zbystril pozornosť. Dobré pivo je jeho srdcová záležitosť. Už sa mu nechcelo otravovať vo vlastnej jihlavskej reštaurácii a s opátom sa veľmi rýchle dohodol. Od roku 2003 varí v Želive špeciálne kláštorné pivo.

Štyridsaťdvaročný muž v lennonovských okuliaroch sa podchvíľou ospravedlňuje, že mu opäť a opäť zvoní mobil a hovor nemá kto iný vybaviť. Všetok personál tvorí on. Iba na fľaškovanie si najíma brigádnikov. Dcériných spolužiakov alebo zopár mníchov, ak majú čas.

Foto

Podčiarkuje, že on nie je mních, ale „civil“. Mních v bielej sutane, ktorý sa pred niekoľkými rokmi objavil pri varnom kotle kláštorného pivovaru na fotke v akýchsi novinách, nebol sládek profesiou, ale mních Evermot, občianskym priezviskom Sládek. Odvtedy sa rozkríklo, že tam varia mnísi.

Občas sú nepresné informácie dobrou reklamou, niekedy však vyrobia problémy. Zo zle preloženej informácie vo francúzštine na webe vyšlo, že Želiv varí trapistické pivo.

Okamžite sa ozvali trapistickí mnísi z Belgicka, že iba oni môžu variť také pivo. „Varíme síce podľa starých receptúr, ale pivo kláštorné, nie trapistické,“ vysvetľuje sládek. „To je ako so šampanským. Je iba z oblasti Champagne, ostatné je sekt.

Stredoveká receptúra

L. Pavelec siahol po stredovekej kláštornej receptúre, ale používa súčasné technológie. Kedysi sa totiž varilo v otvorených nádobách na ohni. Ak teplota stúpla nad 130 stupňov Celzia, jednoduché cukry v mladine začali pri horúcej stene karamelizovať a pivo dostávalo jemnú pripálenú chuť.

Dnes má vo varnici elektrické vyhrievacie tyče a musí si vyrátať, ako dlho mladinu variť do karamelizácie. „Pivo robím len zo svetlého sladu, farba a chuť je iba z karamelizácie,“ vysvetľuje. „Nechcem nijaké farbené slady ani kulér (tmavohnedé potravinárske farbivo). Dôležité je aj varenie mladiny s chmeľom, lebo dnes nemožno pivo koreniť volskou žlčou či palinou ako kedysi.

Sládek a podnikateľ L. Pavelec žil pivom ešte pred dospelosťou. Pretože mal mamu Rakúšanku a pobabraný kádrový profil, mohol ísť vraj iba na strednú poľnohospodársku školu.

Tam sa dal na pivovarnícko-sladovnícku špecializáciu. Zachutila mu, urobil si preto nadstavbu, začal aj vysokú, ale po dvoch rokoch vyletel, keď si s kamarátmi založil spoločnosť priateľov absolútnej reality.

Pravoverní mu odporučili návrat k pôvodnej profesii. Štyri roky preto po kravínoch odoberal vzorky mlieka a nudnú robotu mu odpustili, až keď dostal alergiu. Tak mohol do prvého pivovaru.

Mená po opátoch

L. Pavelec dnes šéfuje jedinému českému kláštornému pivovaru a varí to, čo nik iný. Najmä štrnásťstupňový Gottschalk, kvasené pivo kláštorného typu s plnou až telnatou chuťou, pomenované po prvom opátovi kláštora.

Foto

Po opátovi menom Castulus, ktorý založil pivovarskú tradíciu, je zasa pomenovaný zlatistý mok, v ktorom sa snúbi jemná a výrazná chuť kláštorného piva s medovinou. Také varí iba Želiv a je jediným pivom, ktoré sa odporúča ako nápoj k múčnikom.

Tretím želivským pivom, pomenovaným po ďalšom opátovi, je ružovkastý Siad Falco, obľúbený dámsky drink z prírodného višňového extraktu. Má harmonickú vyváženosť surovín a hoci je bez cukru, má sladkastú chuť pripomínajúcu sherry.

Plnotučné pivá

Desiatku nepijem, je ako mŕtva voda, mám rád pivá, ktorým hovorím plnotučné, od dvanástky hore,“ hovorí. Najmä anglický a belgický štýl. Pod kláštornými klenbami rozvíja nápady. Fredericus bude s papričkou čili.

Pripravuje aj pivo dokvasované nie v tanku, ale vo fľaši. Bez pasterizácie či chemickej stabilizácie vydržalo sedem mesiacov. „Vydržalo by aj viac, ale nebolo už čo testovať, lebo som s priateľmi vypil posledné vzorky,“ smeje sa. Chystá aj jačmenné pivo známe ako barley wine, ktoré má mať 35 stupňov.

Na webe pivovaru má aj recepty na polievky, mäsové i rybacie špeciality a múčniky pripravené na pive. Autorom nie je profesionál, ale amatérsky kuchársky virtuóz a pivovarníkov kamarát Karel Vavrečka z vedľajšej dediny.

Kláštorný pivovar v Želive patrí k siedmim desiatkam českých malých pivovarov. Pred štyrmi rokmi ich bolo iba tridsať. L. Pavelec ten boom vysvetľuje jednoznačne: „Česi pochopili, že iba niekoľko druhov piva nestačí. Labužník má rád miestne špeciality. Gastronomické aj tekuté. Sú už nielen vínne, ale aj pivné cesty a malé pivovary s reštauráciami zväčša na malebných či historických miestach sa oplatí navštíviť.

Foto

Trapistické a kláštorné

Vo svete je iba šesť pivovarov, ktoré môžu variť trapistické, silné, chuťovo výrazné, kvasené pivo typu Ale. Dozrieva vo fľaši a má zvyčajne viac zvyškového cukru.

Pivovary vlastní mužský rád trapistov v Belgicku a Holandsku. V iných krajinách smú takéto pivo variť aj iné rády, nazýva sa však kláštorné. Môže byť iba z pivovarov cirkevných rádov alebo z pivovarov, kde má rád majetkový podiel.

V Želive, malom pivovare, ktorý môže variť ročne maximálne desaťtisíc hektolitrov, má tretinu spoločnosť s ručením obmedzeným Opátstvo Želiv, tretina patrí L. Pavelcovi a tretina dvom slovenským firmám.

Kláštor do firmy vložil priestory, meno, tradíciu a peniaze na stavebné úpravy. Čapované kláštorné dostať v kláštore, v jednej reštaurácii v Prahe (onedlho pribudne ďalšia) a v jednej v Brne. Až 95 percent piva sa plní do tretinkových fliaš a 65 percent vyvážajú.

Zdroj a foto: ETrend.sk | Autor: Ján Blažej


Slunce ve skle si zítra odpoledne vychutnají návštěvníci v Pivovarském dvoře v plzeňských Černicích. Od 12 hodin tu začíná první ročník stejnojmenného festivalu českých minipivovarů.

Zlatý mok bude čepovat na patnáct firem. „Z Plzeňského kraje to bude například železnorudský Belvedér, Modrý Abbé z Klatov nebo stříbrský Rodinný pivovar u Rybiček,“ uvedl šéf marketingu Pivovarského dvora Petr Míč.

Ochutnávky originálních piv za hudebního doprovodu King Swing Purkmistr Band odstartují v půl jedné. Speciální pivní koktejly se budou servírovat v pivnici. Na jídelníčku nebudou chybět gastronomické speciality uvařené z piva nebo pivem dochucené. Ve venkovních prostorách se budou činit umělečtí řemeslníci. „Na programu budou také soutěže o nejrychlejší vypití půllitru a nejdelší držení tupláku. Komentovanou prohlídku zdejšího minipivovaru pořádáme pro zájemce ve čtrnáct, šestnáct a osmnáct hodin,“ zve Petr Míč.

V půl páté vystoupí skupina historického šermu Lorika a o hodinu později dojde na vyhlášení nejlepšího piva.

Zdroj: iDnes.cz


Pivovaru Hostan, chloubě znojemských patriotů a pivařů, zvoní hrana. Je pravděpodobné, že na začátku příštího roku tam výroba sudového piva skončí. MF DNES to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Hostan už několik let patří pod společnost Starobrno.

Foto

Vedení této firmy se k možnému uzavření pivovaru oficiálně nevyjádřilo. "Na dotazy odpoví v pondělí pracovníci tiskového oddělení, kteří jsou nyní v zahraničí," uvedla asistentka člena představenstva společnosti a marketingového ředitele Jiřího Imrýška Lucie Šalandová.

Ve znojemském pivovaru pracovalo začátkem 90. let přes sto zaměstnanců, nyní jich je pětatřicet. Podle důvěryhodného zdroje byli již o chystaném uzavření pivovaru neoficiálně informováni. Manažer pivovaru Hostan Karel Čaněk to včera nechtěl komentovat. "Já to opravdu nevím. A i kdybych věděl, tak vám to nemohu říci. To musíte přes tiskovou mluvčí," vzkázal.

Foto

O chystaném útlumu pivovaru ve Znojmě se spekuluje již několik let, i když vedení Starobrna ani Heinekenu se k tomu nikdy oficiálně nevyjádřilo. Některé kroky však leccos naznačují.

Starobrno před pár dny zprovoznilo rekonstruovanou varnu na brněnském Mendlově náměstí. Supermoderní varna přišla na 108 milionů korun. Je plně automatizovaná, dokáže vyrobit pět tisíc hektolitrů mladiny za den a může ji obsluhovat jediný operátor, jinak provoz řídí počítač.

Foto

Znojemský pivovar skýtá naopak jeho vlastníkům jen samé potíže. Dlouhodobě se firma potýkala s výtkami památkářů, kterým vadil vjezd těžkých vozidel do historického centra města a na samotný hrad, jehož je pivovar součástí. Důsledkem bylo otevření distribučního skladu v Oblekovicích.

Jedno místo čtyř druhů piva

Pivovar Starobrno je od roku 2003 součástí nizozemské společnosti Heineken, čtvrtého největšího světového producenta piva. Již v červenci 2005 převedla firma ze znojemského pivovaru do Brna výrobu lahvového piva Hostan. Starobrno to odůvodnilo tím, že chce rozšířit prodej do celé země, což vyžaduje zvýšení trvanlivosti nápoje.

Foto

Výrobu lahvového piva ve Znojmě od té doby nahradily točené limonády Zulu. "Změny se nedotknou výroby sudového piva ve Znojmě," tvrdilo tehdy vedení.

Od té doby je však postupný útlum výroby sudového piva cítit. Dříve vyráběl tamní pivovar čtyři druhy piva, letos jen jeden. Loni byl výstav 95 tisíc hektolitrů piva, před deseti lety byl přitom dvojnásobný.

O možném ukončení činnosti tohoto "rodinného stříbra" zatím nic nevědí na znojemské radnici. "Žádné konkrétní informace o tom nemám. Vím jen, že se o tom povídá," uvedl ve čtvrtek starosta Znojma Petr Nezveda.

Pro vyznavače točeného Hostanu je to smutná událost, kterou však čekali. Že se třísetletá tradice výroby piva ve znojemském pivovaru musí jednou výrazně omezit bylo jasné krátce po roce 1989 s nástupem tržní ekonomiky. V čem je problém? Stále častěji se na adresu pivovaru snášely výtky radních i památkářů. Vadil jim houstnoucí provoz těžkých nákladních vozidel, které pro pivo přijížděly do centra města.

"Tento aspekt mluví dlouho proti tomu, aby na tom místě pivovar byl. Provoz uprostřed památkově chráněné rezervace je pochopitelně pro firmu hrozně komplikovaný. Nesmějí sem již jezdit velké a těžké vozy, musely je nahradit menší. A to vlastníkům zřejmě přináší spoustu dalších provozních problémů," míní znojemský historik Jiří Kacetl.

Druhou věcí ale podle něj je, že se do módy dostává stará industriální architektura v památkové péči. "A znojemský pivovar je architektonicky velmi zajímavý. Takže pokud jeho budova bude zachována, může sloužit výstavním a prezentačním účelům," nastínil Kacetl. Podle něj by majitel mohl zachovat omezenou výrobu piva, která by zásobila pár znojemských hospod.

O stejném záměru přitom hovořili ještě před rokem zástupci města s vedením Starobrna. Společně chtěli oživit turisty opomíjenou památku - znojemský hrad. "Již je hotový projekt, který se týká obnovy horní části znojemského pivovaru. Bývala tam stáčírna lahví, a to jsou provozy, které už pivovar nepoužívá. Máme tedy připraven projekt na restauraci, pivnici a malý hotel," nastínil tehdy Tomáš Pluháček ze Starobrna. Podle jeho tehdejšího vyjádření měl projekt odstartovat právě letos.

Znojemská radnice si pro změnu přála v prostorách hradu kongresový sál a zázemí pro kongresovou turistiku. K tomu ale potřebovala sehnat 120 milionů korun. Radní proto původně chtěli vytvořit se Starobrnem obecně prospěšnou společnost, aby společně dosáhli na evropské dotace. Zjistili však, že by tato společnost musela nejprve dva roky fungovat, aby měla na příspěvky právo. A to je příliš dlouhá doba.

"Žádost o dotace zřejmě podáme za samotné město a vytvoříme se Starobrnem určitou formu partnerství," popsal tehdy místostarosta Marian Keremidský.

Od té doby však uplynul rok a nic se neděje. "Prý se to příliš nezamlouvalo vedení Heinekenu. Takže ty diskuse prozatím ustaly," řekl ve čtvrtek Keremidský.

Zdroj: iDnes.cz | Autor: Vojtěch Smola | Foto: Radek Miča


V pivovaru Starobrno se v sobotu konal tradiční Den otevřených dveří. Ideální počasí a pestrý program plný hudby, soutěží a dobrého piva přilákal přibližně 12 000 návštěvníků. Vypilo se celkem 260 sudů piva.

Speciálně pro tuto příležitost bylo uvařeno pivo Muškátové pšeničné, které lze charakterizovat jako pivo velice čerstvé, osvěžující, s jemným podtónem chmele. Kromě Muškátového pšeničného si lidé vychutnávali celý sortiment starobrněnských piv. Čepovalo se ze sta kohoutů. "Největší zájem je o Starobrno Medium a Muškátové pšeničné," sdělil jeden ze stovky výčepních Tomáš Majer.

Na začátku Dne otevřených dveří byl slavnostně zahájen provoz nové varny. Vyspělé moderní zařízení tak zařadilo Starobrno mezi nejlepší světové pivovary. Nová technologie vaření piva je ekologičtější, efektivnější a slibuje nemalé energetické úspory. Slavnostního zahájení se mimo jiné zúčastnil generální ředitel společnosti Heineken ČR Lieven Van der Borght a náměstek brněnského primátora Ladislav Macek. Varně požehnal brněnský opat Lukáš Evžen Martinec.

Dobrou náladu v pivovaru nevyvolával pouze pěnivý mok, ale také různé hudební skupiny a zpěváci. Za všechny jmenujme například Čechomor, Walda Gang, Eddie Stoilow či Waťák Kabát revival. Velký potlesk sklidil i Peter Nagy.

Návštěvníci se rovněž mohli podívat do výrobních prostor pivovaru, nechyběly divácky atraktivní soutěže na dolním pódiu v pivovaru.

Zdroj: Regiony24.cz | Autor: Ing. Kateřina Eliášová


V bývalom pivovare Stein prepukol požiar

[čtvrtek, 18. září 2008]

Požiar menšieho rozsahu vypukol dnes ráno v priestoroch bývalého pivovaru Stein na Legionárskej ulici v Bratislave. Požiar stropného priestoru pravdepodobne vznikol v dôsledku výkonu demolačných a búracích prác na objekte.

Na miesto udalosti boli vyslané sily a prostriedky Hasičského a záchranného útvaru (HaZÚ) hlavného mesta SR Bratislavy v podobe troch cisternových automobilových striekačiek a sanitného automobilu hasičskej a záchrannej služby.

Na mieste zasahovalo 15 príslušníkov a objekt prehľadávali aj termokamerou s cieľom zistiť nové potenciálne ohniská požiaru. Udalosť si nevyžiadala doposiaľ žiadnych zranených. Presné príčiny vzniku požiaru budú známe až po uskutočnení šetrení kompetentných orgánov. TASR dnes informovala Silvia Jančovičová, hovorkyňa HaZÚ.

Objekt bývalého bratislavského pivovaru Stein zasiahol rozsiahly požiar aj nedávno - 9. júla. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) vtedy nasadil päť cisternových automobilových striekačiek, automobilový rebrík, sanitný automobil a protiplynový automobil pre potreby hasičov.

Zásah sa konal v troch úsekoch

Dva boli vo vnútri budovy, kde hasiči rozoberali konštrukciu. Tretí zásahový úsek bol vedený z Legionárskej ulice, kde sa vykonávali tylové práce. HaZZ si tam vyžiadal odpojenie trolejového vedenia a prítomnosť polície.

Podľa znaleckého posudku "príčinou požiaru bolo nedodržanie bezpečnostných opatrení pri alebo pred začatím činnosti so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru - rozpaľovaní plameňom. Polícia pokračuje vo vyšetrovaní," informovala TASR 2. septembra hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Tatiana Kurucová.

Podobný ničivý požiar zasiahol 28. apríla amfiteáter na Búdkovej ceste v Bratislave. Podľa znalcov bol založený úmyselne zapálením predmetov v objekte neznámou osobou.

Vyplynulo to z vyhodnotenia všetkých skutočností zistených pri obhliadke miesta požiaru a z výsledkov chemickej analýzy odobratých vzoriek na mieste požiaru, o ktorých TASR 2. septembra informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Alena Toševová.

"V prípade polícia i naďalej vykonáva vyšetrovanie pre trestný čin poškodzovania cudzej veci," doplnila.

Zdroj: Aktuality.sk


Svátky hudby, dobrého jídla a samozřejmě piva se blíží: už 3. a 4. října potěší všechny své návštěvníky tradiční Pilsner Fest. Pivovarské muzeum na tyto dny připravuje speciální noční prohlídky, k vidění budou také divadelní představení a zajímavou příležitostí bude možnost vyzkoušet si přípravu takzvaného kynutého obřadního pečiva.

Dvoudenní festival nabídne na dvou pódiích celkem devatenáct kapel nejrůznějších hudebních žánrů. Hudební akci doprovodí kulinářské zážitky vybraných plzeňských hospod v rámci Gastrofestu,“ říká Jiří Mareček, mluvčí pivovaru.

Hudební program se odehraje v pivovaru a na náměstí

Hudební program Pilsner Festu se bude odehrávat na dvou pódiích - na hudební scéně Pilsner Urquell v areálu pivovaru a hudební scéně města Plzně na náměstí Republiky. „Pilsner Fest zahájí v pátek 3. října v 16.30 hodin na scéně na náměstí Republiky a páteční večer vyvrcholí koncertem kapely Kryštof. Komornější scéna v areálu pivovaru v pátek uvede například zpěvačku Janu Lotu,“ doplňuje Jiří Mareček.

Milovníci hudby si budou moci vybrat z mnoha hudebních žánrů: od rocku přes jazz až k cikánským či kubánským rytmům. „Hudbu doplní gastronomie a jedinečný plzeňský ležák, čepovat se bude také pivní speciál Master polotmavý,“ upřesňuje Jiří Mareček.

Restaurace představí speciality v gastrostanech

Ve vyhlášených plzeňských restauracích se uskuteční také dvoudenní gastrofest. „Restaurace budou ve speciálních stanech na náměstí Republiky a horním nádvoří pivovaru prezentovat své kulinářské lahůdky,“ láká Jiří Mareček.

Festivalovou atrakci nabídnou také pivovarské sklepy, které ožijí vystoupením respektovaných bubeníků. Ti rozehrají své rytmy na nástroje, vyrobené z dubového dřeva a ležáckých sudů.

Vstup na festival je zdarma.

Zdroj: MF Dnes.cz | Autor: Markéta Sanalla


Ve Stříbře teklo pivo proudem

[úterý, 16. září 2008]

Stříbrští mají nárok na odpočinek! V sobotu měli totiž Den otevřených památek spolu s pivními slavnostmi. A tak přes den si návštěvníci prohlédli památky města, shlédli pohádky od místního spolku Divoch, který hrál na radnici a v Minoritských zahradách, ochutnali medovinu a perníčky od včelařů, (ty si mohli i sami nazdobit spolu se Štěpánkou Vrátníkovou) a postupně se pak všichni přesunuli na náměstí, kde se konaly 1. Stříbrské pivní slavnosti.

Den EHD a pivní slavnosti tak netradičně zakončily léto - jako projekt nazvaný Stříbrské babí léto. Na místě se nabízelo pivo z několika pivovarů. Kdo chtěl mohl ochutnat stříbrské, železnorudské, černické, koutské, i lomnické. „Máme úplně vyprodáno, už balíme,“ hlásil nám sládek Josef Krýsl z plzeňského Purkmistru. „Máte to tu pěkné, určitě zase rádi přijedeme,“ dodal plzeňský sládek.

Děti se shromažďovaly na nádvoří muzea, kde byl pro ně připraven bohatý program. Nejvíce je lákala malba na tělo. Pivo si dal i Zdeněk Škromach a zlatý mok Stříbrským pochválil. Doprovodný program pivních slavností slovem provázel moderátor Novy Vladimír Keblúšek. Ten také diváky zahrnul do soutěží.

Na pódiu se představily kapely Wyjou, Revolver, Pillow Figur a Semtex. Nechyběly ani stříbrské dechovky ze ZUŠ Stříbro a z Německa. „Slavnosti jsou vynikající, nemají prostě chybu,“ smála se Jaroslava Průchová ze Stříbra. „Musím říct, že jednou za rok to bude málo, měly by být aspoň každý měsíc,“ navrhovala Průchová a ostatní jí to jednohlasně odsouhlasili.

Majitel pivovaru David Ryba neskrýval spokojenost. „Vypadá to dobře, některé pivovary nakonec nedorazily, protože neměli pivo, ale i tak jsem spokojen. Chtěl bych poděkovat zástupcům města, sponzorům a Euregiu Egrensis za spolupráci a hlavně Věře Janečkové, která se postarala o organizaci,“ vzkazuje pan Ryba. Příští slavnosti majitel plánuje na jaro, neboť to je prý to správné období pro větší nabídku různých piv. Tento projekt je spolufinancován EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj. „INVESTICE DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI“

Foto zde...

Zdroj: Stříbrské pivní listy | Autor a foto: Martina Sihelská


Velkopopovický pivovar ze skupiny Plzeňského Prazdroje zainvestuje více než 50 milionů Kč do rozvoje logistického řešení a komunikací v pivovaru. Hlavním cílem projektu je zlepšit dopravní situaci v pivovaru a jeho okolí, snížit čas nakládky a zrychlit kontroly u vrátnice. Součástí investice bude i úprava zeleně v pivovaru a její zpřístupnění veřejnosti.

Foto

Již koncem listopadu tohoto roku nahradí původní vrátnici nová, která bude mít vjezd také z Ringhofferovy ulice. S novým svrškem silnic bude v pivovaru zbudován i nový malý kruhový objezd. V další fázi projektu, která je naplánovaná na začátek příštího roku, vybuduje pivovar nové manipulační a zpevněné plochy v rozměru přibližně 5000 m2 včetně osvětlení, které budou sloužit pro skladování prázdných obalů a v budoucnu jako parkoviště pro kamiony.

Nová nákladová vrátnice bude posunutí směrem do pivovaru. Na vzniklé ploše na pozemku Prazdroje bude nově 15 - 20 parkovacích míst pro kamiony. "Kamiony už nebudou muset čekat před vrátnicí na nakládku zboží a ulehčí se tak obci," říká Jaroslav Gubiš, manažer pivovaru Velké Popovice. Na řidiče bude čekat nové sociální zázemí.

Nové parkoviště s více než 150 místy zdvojnásobí kapacitu pro vozy zaměstnanců pivovaru. Tím se částečně uvolní stávající venkovní parkoviště, které budou moci více využívat jak turisté a hosté pivovaru, tak obyvatelé či návštěvníci Velkých Popovic.

V Popovicích ale nepůjde jen o asfalt, beton a zdivo - významnou součást tvoří v rozpočtu i úprava 2000 m2 zeleně. Studii zpracovává Josef Souček, zahradní architekt ze zámku na Štiříně, a připravuje komplexní řešení otevřených zelených ploch i parčíku. V parčíku se vybudují nové chodníčky a vysadí nová zeleň. Kolem parkovišť už bylo vysazeno 32 stromů, z toho 20 mimo areál pivovaru. Posune se plot mezi vilou a klášterem, resp. zbuduje se nový plot z pěkných červených cihel blíže k objektům pivovaru a park celý tak bude přístupný veřejnosti.

Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje


Na šestý ročník nošovických oslav pivovaru Radegast dorazilo tuto sobotu 25 tis. lidí. Tradiční Radegast Den se letos nesl v hokejovém duchu. Na umělém kluzišti se v exhibičním utkání představil Martin Dejdar se svým týmem, jehož výkon komentovala legenda televizních přenosů, Karol Polák.

Na hlavním pódiu se největších ovací dočkala kapely Yo Yo band, Děda Mládek Ilegal Band a Michal Hrůza s kapelou Hrůzy. Návštěvníci Radegast Dne si pochutnávali na kvasnicovém ležáku uvařeném pouze pro tuto příležitost. Celkem se v Nošovicích vypilo 30 tis. piv Radegast.

Letošní hokejový Radegast Den se vydařil. Do Nošovic si našlo cestu asi 25 tis. lidí, kteří se bavili nejen u hlavního pódia, ale také u umělého kluziště. Právě na něm proběhl exhibiční zápas Martina Dejdara a jeho týmu, krasobruslařská exhibice či souboj zaměstnanců pivovaru Radegast. Vše doprovodil originálním slovem populární slovenský komentátor Karol Polák.

S prázdnou neodešli fanoušci klubu HC Vítkovice Steel, kterým se skoro hodinu podepisovaly hvězdy týmu Viktor Ujčík, Roman Šimíček a Václav Varaďa.

"Jsem přesvědčen, že každý si na Radegast Dnu našel to své a nikdo neodešel zklamaný. Atmosféra u jednotlivých scén byla výborná a nezbývá, než se těšit na příští sedmý ročník," zhodnotil letošní Radegast Den brand executive značky Radegast Marek Grabovský.

Zdroj: Severní Morava 24.cz | Autor: Olga Eftimiadisová


Ve Stříbře se konaly pivní slavnosti

[pondělí, 15. září 2008]

Po zahájení prvního ročníku pivních slavností ve Stříbře začala hrát hudba a stanové přístřeší na náměstí už odpoledne zaplnili diváci. Zástupci pivovarů nabízeli svůj mok, na tržišti si zájemci kupovali tradiční výrobky a pro děti zahráli herci divadelní skupiny Divoch pohádky. Akci, která byla spolufinancována EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj navštívilo několik stovek lidí.

Foto zde...

Video zde...

Zdroj: Tachovský deník.cz | Autor: Antonín Hříbal


Tmavý ležák Budweiser Budvar získal další ocenění. V rámci odborné degustace piv při žatecké Dočesné 2008 se umístil na 2. místě v kategorii „Ležák tmavý“. Odborná degustace při Dočesné patří rozsahem a významem mezi 5 nejdůležitějších degustací piva v ČR. V letošním roce bylo při Dočesné hodnoceno celkem 158 vzorků piva v 11 kategoriích, které do soutěže přihlásilo 28 pivovarů. Hodnocení bylo dvoukolové. Soutěž organizoval Chmelařský institut s.r.o. „Náš tmavý ležák zopakoval druhé místo, které na Dočesné získal i loni. Do sbírky jeho ocenění tak přibyla již sedmá medaile a my si toho velmi vážíme. Cenné je pro nás i to, že se soutěž konala přímo v geografickém centru oblasti, odkud pochází jedna ze základních ingrediencí tohoto piva – tedy žatecký chmel,“ komentoval ocenění Petr Samec, PR manažer Budějovického Budvaru.

V loňském roce vystavil Budějovický Budvar 29 616 hl tmavého ležáku, což je ve srovnání s rokem 2006 téměř o 42 % více. Na tuzemském trhu se jeho prodej loni zvýšil o 7,1 %. Export byl v roce 2007 o 80,1 % vyšší než v roce 2006. Hlavní exportním trhem bylo Rusko, kde se loni prodalo přes 6 000 hl tmavého Budvaru, to je meziročně o 66,2 % více. Mezi další významné odběratele patří Velká Británie, Německo, Finsko a Slovensko. Tmavý ležák Budweiser Budvar se loni vyvážel do 18 států. Nejvzdálenější je Vietnam.

Tmavý ležák je v nabídce Budějovického Budvaru od roku 2004. Za relativně krátkou dobu své existence získal za originální chuť a kvalitu již sedm ocenění doma i v zahraničí. Kromě Dočesné 2008 obdržel v roce 2007 prestižní titul „World´s Best Lager“ (Nejlepší ležák světa) v mezinárodní soutěži britského pivního magazínu „Beers of the World“, druhé místo v soutěži o „Tmavé pivo roku“ od českého Sdružení přátel piva a stříbrnou medaili v kategorii „Ležák tmavý“ od odborné poroty v rámci žatecké Dočesné. V roce 2006 byl tmavý ležák Budweiser Budvar oceněn stříbrnou medailí ve světové soutěži kvality výrobků pořádané belgickým International Institute for Quality Selections a v České republice získal titul „Tmavé pivo roku“ od Sdružení přátel piva. V roce 2005 udělila porota nejstaršího londýnského pivního festivalu „The London Drinkers’ Beer and Cider Festival“ tmavému ležáku Budweiser Budvar titul “Best imported beer“ (Nejlepší importované pivo).

Tmavý ležák Budweiser Budvar je vyroben stejným postupem jako světlý ležák, za použití hlávkového žateckého chmele a vody ze 300 m hlubokých artéských studní. Rozdílem je použití celkem čtyř druhů ječných sladů: českého, mnichovského, karamelového a praženého. Na rozdíl od většiny ostatních tmavých piv na českém trhu v jeho chuti nepřevažuje sladkost – chuť je jemně hořká a karamelová. Má výrazně tmavou barvu, velmi hustou a trvanlivou pěnu a delikátní vůni po praženém sladu.

Zdroj: Tisková zpráva Budějovického Budvaru


Rebel bude vyrábět svůj vlastní slad

[pondělí, 15. září 2008]

Havlíčkobrodský měšťanský pivovar Rebel se stal Pivovarem roku 2008 v kategorii do sto tisíc hektolitrů roční produkce. Prestižní ocenění získal na základě vynikajících výsledků a umístění na degustačních soutěžích v průběhu celého roku.

Pivo Rebel patřilo po celý rok k nejoceňovanějším pivům. Poslední medaile si odvezlo ze žateckých slavností chmele. V konkurenci desítek vzorků zvítězil právě brodský tmavý ležák. Navíc se jedenáctistupňové pivo Czech Rebel Beer umístilo na třetím místě mezi výčepními pivy. Pro brodský pivovar žatecké slavnosti přinesly již osmé letošní ocenění.

Titul Pivovar roku však není jediným úspěchem havlíčkobrodského pivovaru. Ekonomy jistě potěší mnohem víc, že pivo Rebel si na Vysočině získává pozici jednoho z nejoblíbenějších piv.

V prvním pololetí statistiky českého pivovarnictví ukázaly, že klesá spotřeba sudového piva v republice o více než pět procent. Přitom prodej piva Rebel v restauracích zaznamenal šestiprocentní nárůst ve srovnání s loňským rokem,“ pochlubil se Jiří Hušek, ředitel brodského pivovaru. Prodej sudového piva už přesahuje šedesát procent z celkového objemu výroby piva Rebel.

Převažuje prodej piva Rebel Originál Premium, tedy poctivého českého ležáku vyrobeného tradiční technologií otevřeného kvašení. Tato technologie je doménou malých a středních pivovarů a umožňuje efektivně konkurovat značkám velkých pivovarů či europivům,“ dodává Hušek.

Počátkem roku 2008 byla v pivovaru dokončena jedna z největších investičních akcí v novodobé historii, moderní stáčecí linka na sudové pivo, včetně výstavby skladovacích prostor.

V říjnu bude dokončena další skladovací hala a v listopadu začne pivovar po čtyřech letech opět vyrábět svůj vlastní slad. „Díky soběstačnosti výroby nejdůležitější suroviny nebudeme závislí na dodávkách od dalších stran a budeme si moci do budoucna lépe řídit kvalitu nakupovaných ječmenů a výrobní proces sladování,“ libuje si ředitel Hušek.

Zdroj: MF Dnes.cz | Autor: Martin Vokáč


Mistrem výčepním se stala žena

[pondělí, 15. září 2008]

Kdo umí z výčepních na Jihlavsku načepovat nejlépe pivo s pěknou pěnou, dolíčkem na vrchu a ještě jej umět dobře naservírovat? Podle cechu hostinských Jihlavska, který v sobotu v zahradě Pivovarské restaurace pořádal soutěž o titul Mistr výčepní 2008, to je... žena. Marie Pavlíková z hostince Na Hliništi v Jihlavě porazila všech 18 účastníků soutěže. Druhé místo získal Miroslav Šeda a třetí Pavel Pikl z Restaurace Plechovka v Jihlavě.

Soutěžní program pak pokračoval překážkovým během číšníků s plným půllitrem. Místo piva ale měli prchající vrchní na tácech půllitr čisté vody...

***

Soutěž má pomoci zlepšit kvalitu čepovaného piva i vážnost řemesla,“ řekl ředitel pivovaru Jan Kylberger. „Číšníci by měli umět natočit pivo správným klasickým způsobem. Ne najednou, jak preferují zahraniční pivovary, ale na několikrát s tím, že pivo musí mít nahoře pěknou pěnu s dolíčkem,“ upřesnil Kylberger.

Odborníci zhodnotí způsob načepování, míru piva a celkové číšníkovo vystupování. Kromě toho budou číšníci soutěžit také v běhu s načepovaným pivem a v pití piva na čas. Diváci rozhodnou o titulu nejsympatičtějšího výčepního Jihlavska.

Do soutěže se přihlásilo několik desítek číšníků.

Nejlepší dostanou diplom a pohár. Předpokládáme, že si ceny umístí ve svých hospodách,“ uvedl Kylberger. Soutěž se uskuteční poprvé, organizátoři ji chtějí pořádat pravidelně.

Zdroj: MF Dnes.cz


To je nářez! Od jedné hodiny po poledni byl smíchovský pivovar a okolní ulice v obležení lidí. Akce SmíchOff Summer přilákala tisíce Pražanů, ale také turistů, včetně cizinců.

Foto

V ulicích to vonělo nejen pivem, ale také klobásami, šunkou na grilu a dalšími dobrotami. Pivečko si návštěvníci mohou dát na smíchovské akci až do 22. hodiny.

Foto

A k pivu a dobré baště patří i muzika. První odpolední "nářez" připravila divákům hudební skupina Kryštof. Rozparádila nádvoří pivovaru až to dunělo. Koncert měla za sebou už i skupina Sunschine.

Foto

Na diváky se ale připravovala i Vypsaná fixa, čekaly je ještě Tataboys a nakonec davy večer potěší skupina Dreadzone.

Jednou z atrakcí a novinkou je Skybar. Pivo si můžete vychutnat v "lokále" zavěšeném v padesáti metrech nad Smíchovem. Prostě, paráda!

Foto

Pivovar, který akci pořádá, ale nabádá! Za volant se po pivu nesedá! Projekt "Nech ty klíčky v kapse" připomíná, že po požití alkoholických nápojů se za volant či řidítka nesedá.

Foto

Jak se řídí "pod vlivem" si můžete mohli návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži na mobilním trenažéru Aerotrim. Na něm si ti, co ho vyzkoušeli, pořádně zamotali hlavu a potom si, jakoby by se napili alkoholu, zkusili reakce a pohybovou koordinaci na automobilovém simulátoru.

Zdroj: Blesk.cz | Foto: Jiří Hadač


Pivovar Steiger, a.s., Vyhne nevyjde eurokonverzia, na ktorú sa chystá od konca roka 2007, na viac ako 100.000 Sk (3319 eur).

Najväčší z malých slovenských pivovarov dostal od dodávateľa informačných systémov na všetky podsystémy nové verzie potrebné na duálne zobrazovanie. Vlastné tlačové zostavy pripravil jeho informatik. Od 24. augusta upravil všetky výstupné informácie podľa zákona.

"Pre vodičov nákladných áut, ktorí vyberajú v hotovosti peniaze od zákazníkov – odberateľov, sme nakúpili eurokalkulačky, pre naše potreby sú veľmi dôležité. Všetky pokladne, ktoré používame na predaj v hotovosti, sme v júni a júli dali preprogramovať na europodkladne. Toto sme urobili v predstihu, aby sme sa včas a riadne pripravili na duálne zobrazovanie," uviedla ekonomická riaditeľka Pivovaru Steiger Anna Krištofová. Poznamenala, že v máji sa dvaja zamestnanci pivovaru zúčastnili v jeho komerčnej banke na školení o rozpoznávaní falošných peňazí. Informatik pripravuje konverzie a migrácie na testovacích dátach tak, aby spoločnosť do nového roka 2009 vkročila bez problémov.

Pri zavedení jednotnej euromeny očakávajú vyhnianski pivovarníci problémy najmä v hotovostnom platobnom styku. Výhodou nielen tejto spoločnosti, ale celého štátu podľa Krištofovej je, že sa SR stane členom eurozóny. Ďalšou výhodou vzhľadom na to, že Steiger dováža české pivá v celkovom obrate 2,5 milióna eur (75,315 milióna Sk) ročne, bude stabilizácia cien dovezeného tovaru.(1 EUR = 30,1260 SKK).

Zdroj: TA3.sk


Pivovar Starobrno ve svém areálu na brněnském Mendlově náměstí otevřel rekonstruovanou varnu. Její oprava začala loni v říjnu a skončila letos na jaře, poslední úpravy skončily před třemi dny. Nová varna stála 4,5 milionu eur (108 milionů korun). Původně byla návratnost vypočtena na 5,3 let, vzhledem k rostoucím cenám energií to však bude mnohem rychleji, řekla mluvčí pivovaru Kateřina Eliášová.

Varna z ušlechtilé oceli je schopna vyrobit 5000 hektolitrů mladiny za den. Je plně automatizovaná, na směně ji obsluhuje jediný operátor, jinak celý systém řídí počítač. Všechny várky piva proto mají stejný standard kvality, řekl vrchní sládek pivovaru Petr Hauskrecht.

Bývalá varna patřila mezi nejstarší části celého pivovaru. Ještě loni na podzim vyráběla na maximální výkon, aby pivovar vytvořil zásoby pro dobu, kdy bude varna odstavena. Polovina varny byla mimo provoz od loňského října do letošního února. Úplné zastavení výroby trvalo pouhých 21 dnů, kdy se upravovala zbývající část varny.

Kromě standardizace provozu bude nyní výroba piva díky jímaní tepelných výparů také mnohem ekologičtější a energeticky úspornější.

Pivovar Starobrno je od roku 2003 součástí skupiny Heineken, čtvrtého největšího světového producenta piva. V červenci 2005 firma převedla do Brna výrobu znojemského Hostanu. Loni pivovar vyrobil 981.000 hektolitrů piva a 132.000 hektolitrů ostatních alkoholických a nealkoholických nápojů za asi 1,6 miliardy korun.

Zdroj: Finance.cz


Budvar podporuje image

[pátek, 12. září 2008]

Budweiser Budvar zahajuje kampaň na podporu image značky. Zdůrazňuje striktní dodržování tradičních výrobních postupů.

Budvar zdůrazňuje, že používá původní ingredience bez náhražek, originální proces vaření a 90 dnů ležení. Centrálním námětem kampaně je kontrast mezi životem piva a lidí. Zatímco výroba piva podléhá přísným pravidlům, lidé žijí uvolněně a k jejich radostem má patřit i konzumace Budvaru. Spotřebitelé tak uvidí slogany jako „Na rozdíl od lidí já přicházím na svět 3 měsíce“ nebo „Na rozdíl od lidí mně je v chládku dobře“. Kampaň se skládá z TV spotu, outdooru a masivní podpory v tisku.

Bilboard

Zdroj: Kurzy.cz


Krajský súd v Bratislave zrušuje po splnení rozvrhového uznesenia konkurz na spoločnosť S.t.e.i.n., a.s. Bratislava, ktorý bol na firmu vyhlásený uznesením zo dňa 2. decembra 1999. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených v Obchodnom vestníku, veritelia s pohľadávkami proti podstate budú uspokojení v celkovej výške 8,7 mil. Sk (288,8 tis. €), z čoho 8,1 mil. Sk (268,9 tis. €) získa Slovenská konsolidačná, a.s. Bratislava. "Tí veritelia, ktorí majú pohľadávky uznané v 2. triede sa uspokoja do výšky 16,052 % z celkovej uznanej pohľadávky, pričom Slovenskej konsolidačnej sa vyplatí v tejto triede takmer 16 mil. Sk (531,1 tis. €)," informuje Obchodný vestník.

S.t.e.i.n., a.s. Bratislava vznikla zápisom do Obchodného registra SR 7. júla 1995 a v súčasnosti eviduje základné imanie vo výške 1 mil. Sk (33,19 tis. €). Predmetom činnosti spoločnosti je najmä výroba piva, sladu, nealkoholických nápojov a sirupu. Spoločnosť S.t.e.i.n., a.s., ktorá uzatvorila 30. októbra 1995 s Fondom národného majetku SR zmluva o predaji podniku Pivovar Stein, štátny podnik sa stala jeho právnym nástupcom.

Zdroj: SME.sk


«« « Strana 407 z 512 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI