Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Dění v pivovarech

Pivovary


Pivní.info

Kompletní změnou od tohoto týdne prochází exportní piva z Krušovic. Rebranding se dotýká všech atributů: loga, etikety, přepravek, kartonů i samotných pivních lahví. Jediné, co zůstává stále stejné, je oblíbené krušovické pivo. Ve zcela novém kabátě se exportní piva Krušovice Černé a Imperial představí nejprve na německém trhu, od ledna 2010 pak na ostatních vývozních trzích. „Kompletním rebrandigem chceme naše značky dále zviditelnit, posílit jejich pozitivní vnímání a superpremiovou pozici na exportních trzích,“ říká Martina Pastorová, Export Marketing Manager Královského pivovaru Krušovice a. s.

Stávající design, etikety, obaly, lahve a logo se pro exportní krušovická piva používaly od roku 1999, samotný export byl zahájen v roce 1996. Ke stěžejním zahraničním trhům patří právě Německo, který je pro Královský pivovar Krušovice druhým největším – tím prvním je Rusko. Na německém trhu se krušovická piva řadí k prémiovým importovaným značkám a probíhající rebranding má za cíl značku dále zviditelnit a její pozici ještě posílit. První várka krušovického piva v novém kabátě vyrazila do Německa již tento týden. Rebranding obou exportních krušovických značek podpoří i další komunikační kanály – inzerce a propagační materiály.

Změnou etiket a loga prochází také krušovické pivo, určené pro domácí trh. Již na jaře byly změněny etikety všech pivních lahví a logo, na konci léta začala výměna pivních přepravek. Kompletní rebranding všech krušovických produktů by měl být dokončen na jaře příštího roku. V porovnání s tuzemským jsou logo i etikety vývozních piv mírně odlišné, exportní design je zaměřen na podporu vnímání unikátnosti exportních krušovických piv, jejich dlouhé historie a prémiového postavení mezi pivními značkami na vnějších trzích.

Zdroj: Tisková zpráva Heineken Česká republika


Pivovar z Českých Budějovic by tak mohl přijít o výhradní používání značky v Rakousku.

Evropský soudní dvůr v Lucemburku v úterý zpochybnil nárok pivovaru Budějovický Budvar na výhradní používání značky "Bud", o niž se dlouhodobě pře s americkým pivovarem Anheuser-Busch, největším světovým pivovarem.

Podle rozsudku značka "Bud" nemůže být v EU chráněna na základě dvoustranných smluv mezi státy, protože jí je nadřazené unijní právo. Budějovický Budvar však tuto značku v celounijním seznamu chráněných výrobků zaregistrovanou nemá.

Pivovar z Českých Budějovic tak může přijít o používání značky "Bud" v Rakousku, vyplývá z verdiktu soudu. Anheuser Bush kvůli předchozím rozhodnutím několik let nemohl prodávat pod stejnou značkou pivo. Obchodní soud ve Vídni v roce 2007 požádal nejvyšší soud EU v roce 2007 o radu v případu, kdy Budějovický Budvar již od roku 1999 žádá o zákaz prodeje piva "American Bud", který vyrábí Anheuser-Busch, vídeňskému distributorovi nápojů Rudolf Ammersin.

Budvar přitom uvádí, že užívání označení American Bud pro pivo pocházející z jiného státu, než je Česká republika, je v rozporu s ustanoveními dvoustranné smlouvy uzavřené mezi Rakouskem a bývalou Československou socialistickou republikou. Bud je u nás podle něj národní zeměpisné označení od roku 1975 a tato ochrana byla rozšířena na základě dvoustranné dohody s Rakouskem v roce 1976. Označení Bud je v souladu s touto smlouvou chráněným označením, které je tedy vyhrazeno výlučně pro české produkty.

Evropský soudní dvůr nicméně pochybuje, že je v EU možné chránit některé výrobky na základě dvoustranných smluv. "Nařízení o ochraně zeměpisných označení a označení původu má vyčerpávající charakter, takže brání použití režimu ochrany stanoveného v takových smlouvách mezi dvěma členskými státy, jako jsou dotčené dvoustranné smlouvy," uvedl soud.

Není nicméně jisté, že rakouský soud musí rozhodnout ve smyslu rozsudku Evropského soudního dvora. Jeho stanovisko totiž není závazné a soud jej může brát jen jako doporučení.

Konečné slovo mají národní soudy

O tom, jak to v Rakousku se značkou bude, závisí konečném výkladu rakouského soudu, který přihlédne právě k úterního verdiktu Evropského soudního dvora. Buď nárok Budvaru uzná, nebo změní rozhodnutí z roku 1999, které bránilo An-Bevu prodávat pivo pod názvem American Bud v Rakousku.

Dosavadní spory u soudu, který sídlí v Lucemburku, přitom vyhrál právě českobudějovický pivovar, americká firma se ale pokaždé odvolala. Evropský soudní dvůr je ovšem nejvyšším soudem v unii a odvolání již není možné.

V EU si Anheuser-Busch před více než deseti let požádal o registraci obchodní značky "Budweiser" pro svá piva a další alkoholické i nealkoholické nápoje. Budějovický Budvar se ale proti tomuto kroku amerického pivovaru, který loni koupila belgická skupina InBev, postavil.

Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) pak podpořil námitky českého pivovaru. Americký konkurent se ale odvolal - nejprve k OHIM a následně pak i ke druhému nejvyššímu soudnímu dvoru EU, k tzv. Soudu první instance.

Budvar vede s americkým pivovarem Anheuser-Busch (AB), který loni převzala belgická skupina InBev, spory o ochranné známky "Budweiser", "Bud" a další prakticky po celou dobu své existence. V současnosti Budvar vede po celém světě na 110 soudních sporů a správních řízení.

Zdroj: FinWeb iHNed.cz | Autor: Ondřej Besperát


Bude se moci v Rakousku prodávat pivo se značkou "American Bud"? O tom dnes rozhodne Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Vynese rozsudek v dalším ze sporů o ochrannou známku. Tentokrát jde o zkrácený název Budvaru Bud.

O užívání ochranné známky pro pivo z Českých Budějovic se pivovar soudí s americkým konkurentem už přes 100 let.

Případ, který rozhodne Evropský soudní dvůr je starý už 10 let. Tehdy Budějovický Budvar požádal rakouský soud, aby zakázal prodávat na tamním trhu pivo s názvem American Bud vyráběné firmou Anheuser-Busch. Tehdy spor prohrál.

Odvolací soud se ale zeptal na stanovisko Evropského soudního dvora. Generální advokát soudu argumentoval tím, že označení "Bud" chrání bilaterální smlouva mezi Rakouskem a ČSSR z roku 1976.

Ochrana podle něj trvá, i když tento název Česko výslovně neuvedlo ve smlouvě o vstupu do Unie. Konečný verdikt má padnout právě dnes dopoledne.

Zdroj: Zprávy Rozhlas.cz | Autoři: Pavel Novák a Milan Kopp


Dukla vyjede na led v pivním dresu

[pondělí, 7. září 2009]

Vedení Dukly Jihlava představilo na předsezonním setkání s fanoušky dres na novou prvoligovou sezonu.

Ten má letos netradiční podobu. Hokejisté A-týmu budou hrát v dresu, který připomíná sklenici oroseného piva. „Naším generálním partnerem je pivovar Ježek, takže výběr designu byl jasný,“ usmíval se jednatel klubu Bedřich Ščerban.

Spolu se šéfem Dukly se sobotního křtu nového dresu ujal člen hudební skupiny Divokej Bill Miloš Jurča. „Moc se mi líbí. Myslím, že v takhle pěkném dresu se musí hrát i parádní hokej,“ hlásil dvaatřicetiletý zpěvák a baskytarista.

Zdroj: Zprávy iDnes.cz


Velký zájem lidí a vynikající atmosféra i přes nepřízeň počasí, takový byl letošní Pilsner Fest. Bohatý doprovodný program, kvalitní hudba a vynikající pivo přebily sobotní podvečerní déšť i páteční vichřici, kvůli které museli organizátoři přerušit program. Odměnou byla návštěvníkům produkce bez mála dvacítky kapel na čtyřech pódiích, ale například také hromadný divácký zážitek při podpoře českého národního fotbalového týmu za přítomnosti fotbalových legend Antonína Panenky, Ladislava Vízka a dalších. Celkem navštívilo Pilsner Fest více než třicet tisíc lidí, a nebyli to zdaleka jen Češi. V pivovaru zněla také němčina, angličtina, holandština, ale také jazyky asijských zemí.

Foto

Pilsner Fest 2009 zahájili na náměstí Republiky populární Money Business. Po nich přišli na pódium přednést slavnostní přípitek primátor Pavel Rödl a náměstkyně Marcela Krejsová za město, které bylo spolupořadatelem akce. Za pivovar připíjeli sládkové Václav Berka a Jan Hlaváček. Ke kulatým sto čtyřicátým narozeninám plzeňského Gambrinusu přiťukl společně s více než třemi tisícovkami lidí také slavný plzeňský rodák, herec Jiří Suchý. Poté pokračoval v hudební produkci Dan Bárta a Ilustratosphere. Dan Bárta sehrál v pátečním programu důležitou roli ještě jednou, a to když poprvé představil hymnu, kterou složil pro město Plzeň u příležitosti jeho kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2015. Po koncertě se dění přesunulo průvodem z centra města do pivovaru.

Hudební program byl nabitý zajímavými jmény i nadále. Ještě v pátek večer vystoupily kapely The Backwards a Turbo. V sobotu pak excelovali na dvou pódiích v pivovaru a jednom ve Štruncových sadech Yvonne Sanchez a Samba Show, vítěz loňské MR3 Parády Gambrinus The Neoromantik, ale také Buty a Mňága a Žďorp.

Na Pilsner Festu slaví plzeňská piva, a tak přijeli čeští vítězové soutěže Master Bartender. Návštěvníci dostali možnost načepovat si pivo pod odborným dohledem. A že se jednalo o atraktivní nabídku, potvrzoval i fakt, že stánek mistrů výčepních byl v neustálém obležení. Jedinečnou příležitost nabídli sládkové Gambrinusu, kteří představili poprvé v historii nejoblíbenější české pivo také v nefiltrované podobě.

Foto

Gambrinus a fandové národního týmu

V zastřešených prostorách historického výstavu, odkud se dříve expedovalo pivo do celého světa, se fandilo českému národnímu týmu v kvalifikačním utkání proti Slovensku. Fotbaloví internacionálové tvrdili atmosféru, při živých vstupech české televize mluvil Antonín Panenka a fandové bouřlivě skandovali jeho jméno. Podporu národnímu týmu vyjadřovali fanouškové také na obří účtence, která se postupně zaplňovala čárkami a stoupala vzhůru po pivovarském komíně.

Počasí

Pokud něco Pilsner Festu nepřálo, bylo to počasí. V prvním dni dokonce museli organizátoři z bezpečnostních důvodů program přerušit, na Plzeň se hnala vichřice. Organizace fungovala perfektně a lidé v klidu a bez incidentů opustili pivovar. Noční vichr, který poškodil některé stavby, potvrdil správnost rozhodnutí.

Na programu jsme si letos dali velice záležet a teší nás, že souboj s počasím jsme vyhráli. Děkujeme všem, kteří na Pilsner Fest přišli. Věřím, že se nám podařilo připravit kvalitní zábavu a nálada v pivovaru přátelská, jak se k pivu sluší,“ hodnotí Pilsner Fest Karel Kraus, který má na starosti marketing značky Pilsenr Urquell.

Ohňostroj

V sobotu přesně v půl desáté začalo v Plzni naplno hřmít; nejednalo se ale o bouřku, ale o ohňostroj. Podívaná na oslavu plzeňských piv byla vskutku důstojná, rakety startovaly ze střechy hotelu Angelo naproti pivovaru, a tak mohli show obdivovat všichni návštěvníci.

Návštěvy Pivovaru a Pivovarského muzea

Zvláštní příležitost navštívit v rámci prohlídkového okruhu pivovaru také bednárnu využilo během Pilsner Festu více než 1700 lidí. Lákadlem bylo také Plzeňské historické podzemí a Pivovarské muzeum, které nabídlo divadelní scénky a tajemný rituál Master. Možnosti seznámit se s pivovarskou historií využilo více než devět set lidí.

Promile.INFO

V rámci odpovědné konzumace byl na Pilsner Festu přítomen tým neziskové společnosti Sananim provozující službu Promile.INFO, díky které lze zjistit, kdy bude po konzumaci alkoholu možné usednout za volant. Navíc měli pro návštěvníky festivalu k dispozici i alkoholtestery, takže každý si mohl ověřit, zda může po případném pivu již usednout za volant.

Další informace o průběhu Pilsner Festu, včetně fotogalerie, naleznete na adrese www.pilsnerfest.cz.

Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje


Prohlídková trasa po pivovaru vám odhalí tajemství výroby "tekutého chleba“.

Foto

Nová prohlídková trasa byla otevřena ve Velkých Popovicích. Kompletní rekonstrukcí prošla historická varna. Do prohlídky jsou zahrnuty ale i moderní technologie.

Foto

"Hned v první části prohlídky návštěvníci zhlédnou krátký úvodní film z historie pivovaru a poté pokračují přes stylizované interaktivní instalace, které jim dovolí nahlédnout pod pokličku výrobního procesu piva a seznámit se se surovinami, ze kterých pivo již 135 let vaříme,“ popisuje novou trasu ředitel místního pivovaru, Jaroslav Gubiš.

Foto

Prohlídka dále vede přes současnou varnu, ležácké sklepy, kde pivo kvasí a zraje, do stáčírny lahví a sudů s automatizovanými linkami. Nezbytná je i zastávka u živého maskota pivovaru, kozla Oldy a ochutnávka pro návštěvníky starší 18 let. Prohlídka trvá necelou hodinu a půl a přijít můžete kdykoliv během roku.

Pivovar láká návštěvníky nejen na prohlídkovou trasu a kvalitní české pivo, ale také na tradiční pivovarské akce. V dubnu každoročně probíhá pochod krajinou barona Ringhoffera, který nechal v roce 1871 pivovar postavit. Letní sezonu zakončí pivovar 19. září Dnem otevřených dveří.

Foto

Pro turisty na Velkopopovicku je pivovar něco jako startovní nebo cílový bod. Výhodou je také jeho poloha, jen asi 20 Km za Prahou. Místní příroda je ideální pro pěší rodinné výlety nebo cykloturistiku. Nedaleko je zámek Štiřín, lesní studny nebo rotunda a kostel sv. Martina z 9. století,“ vypočítává turistické cíle vedoucí návštěvnického centra pivovaru, Eva Kršňáková.

Zdroj: TV Nova.cz


Budějovický Budvar je již sedmým rokem oficiálním partnerem hokejové extraligy a české hokejové reprezentace. Značka Budweiser Budvar má proto i v letošním roce status „Oficiální pivo hokejové extraligy“ a „Oficiální pivo českého hokeje“. Při příležitosti zahájení nového ročníku O2 Extraligy ledního hokeje (ELH) nasadil Budějovický Budvar do prodeje speciální hokejové balení světlého ležáku Budweiser Budvar. V rámci marketingové komunikace připravuje Budějovický Budvar řadu dalších aktivit zaměřených na hokej.

Při příležitosti zahájení nového ročníku O2 Extraligy ledního hokeje připravil Budějovický Budvar speciální balení světlého ležáku Budweiser Budvar. Tento tzv. „multipack“ obsahuje osm půllitrových lahví a svým nápadným hokejovým designem by měl zaujmout nejen hokejové fanoušky, ale i další spotřebitele. Partnerem českého hokeje je značka Budweiser Budvar od roku 2003 a letos opět ponese status „Oficiální pivo hokejové extraligy“ a „Oficiální pivo českého hokeje“.

Značka Budweiser Budvar vstupuje letos již do sedmé sezony v roli partnera českého hokeje. Při příležitosti zahájení extraligy jsme do prodeje nasadili hokejový multipack světlého ležáku Budweiser Budvar. Na vybraných prodejních místech bude navíc pro zákazníky připraven speciální dárek - k zakoupenému hokejovému multipacku obdrží jeden z kolekce 14 hokejových puků s logy extraligových klubů,“ vysvětluje Petr Samec, PR manažer Budějovického Budvaru.

Tématika ledního hokeje pro nás hraje důležitou roli v rámci marketingové komunikace značky Budweiser Budvar, a proto i v letošním roce chystáme pro hokejové fanoušky několik novinek,“ říká Alena Manzancová, brand manažerka Budějovického Budvaru. Kromě čepování piva přímo na hokejových stadionech a speciálního hokejového multipacku plánuje Budějovický Budvar vylepšené a divácky atraktivnější pokračování úspěšného projektu Budvar Baby (www.budvarbaby.cz). „Připravujeme také nový sponzorský videospot, který budeme nasazovat při hokejových televizních přenosech i na stadionech v průběhu utkání. Kromě toho jsou přichystány i nové vizuály printové kampaně. Zároveň budeme v letošním roce klást větší důraz na internetovou komunikaci, na mantinelech proto budeme nyní místo klasického loga používat slogan: Zabruslete na www.budvar.cz,“ doplňuje Alena Mazancová.

Tyto aktivity doplňují i již tradiční hokejové restaurace Budvar Arény a s nimi úzce související Budvar Cup ve stolním hokeji. Budvar Arény jsou originálně upravené prostory ve vybraných restauracích v celé České republice. V každé Budvar Aréně je umístěn stůl pro stolní hokej, podlaha pod hokejovým stolem připomíná ledovou plochu, atmosféru dokresluje i stylová výzdoba na stěnách. Budvar Arény najdete nejen ve větších městech, jako v Praze, Brně, Českých Budějovicích, ale i v řadě menších měst – Soběslavi, Třebíči aj.

Zdroj: Tisková zpráva Budějovického Budvaru


Hlava na hlavě, pivo, hudba a opojení. Doslova takto lze popsat sobotu 5. září na Mendlově náměstí. Pivovar Starobrno totiž otevřel své brány a pro tisíce lidí připravil bohatý program.

Jsem tu podruhé, byla jsem i loni. Je tu dobrá atmosféra, i když člověk pořád do někoho vráží,“ křičela do silného zvuku hudby Monika Koutecká. Stejně jako ona do pivovaru zamířilo přes deset tisíc lidí. Přesná čísla odhadnou pořadatelé až po skončení festivalu.

Ten je totiž v plném proudu. Na dvou pódiích se střídají populární zpěváci jako Petr Bende, Dara Rollins nebo Jojo Band. Na dětských atrakcích u pivovarské pivnice si hrají děti, po Mendlově náměstí se potulují stovky mladých lidí. Hlavní bod programu přijde teprve večer.

Připravili jsme pro návštěvníky velkoplošnou obrazovku, na které budou sledovat utkání českého fotbalového týmu se Slovenskem o postup na mistrovství světa. Na půl desátou je naplánovaný ohňostroj,“ popsala program mluvčí pivovaru Kateřina Eliášová.

Dopravní podnik žádné posilové spoje nepřipravil. „Myslím, že nebude problém. Mendlovo náměstí je i tak velmi dobře dopravně obsloužitelné,“ řekla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Místo zabezpečují posílené hlídky brněnských strážníků. „Nasadili jsme na místo víc hlídek, monitorujeme dění i v okolí pivovaru. Kontrolujeme také více řidičů, zaměřujeme se na testy na alkohol v krvi,“ uvedla mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková. Strážníci zatím řešili menší problémy.

Rozhodující z hlediska výtržností bude podle strážníků doba po fotbalovém utkání. To začíná o půl deváté večer.

Zdroj: Brněnský deník.cz | Autor: Aneta Šedá


První den oblíbených plzeňských slavností Pilsner Fest neskončil právě nejlépe. Organizátoři přerušili v pátek po deváté hodině večer sérii koncertů v areálu Prazdroje kvůli blížící se bouři z Německa. V pivovaru bylo asi dvanáct tisíc lidí.

Při vystoupení kapely Turbo oznámil z pódia moderátor, že má pro účastníky špatnou zprávu. Z Německa se žene bouře a silný vítr, a proto se organizátoři rozhodli akci ukončit. Zároveň vyzval všechny lidi, aby opustili areál pivovaru. Na místě jich v tu chvíli byly tisíce. Odchod ale proběhl bez problémů.

Je to škoda, hodně jsem se těšil na AC/DC revival. Nedá se nic dělat, jdeme pít jinam,“ litovat na místě jeden z návštěvníků David Tůma.

Vítr má ještě sílit

Organizátoři se rozhodli z bezpečnostních důvodů předčasně ukončit páteční část Pilsner Festu. Aktuální meteo předpovědi hovoří o silném větru. „Rychlost se prozatím pohybuje do 50 km/h, během první poloviny noci ale bude sílit," říká Meteopress.

Organizátoři naměřili na speciálním zařízení umístěném na scéně Pilsner Urquell u Kroftových domů rychlost větru více než 70 km/h. „Odborníci předpovídají, že vítr bude dále sílit. Proto jsme dospěli k jednoznačnému závěru akci přerušit,“ říká za organizátory Lukáš Krásný.

Postupujeme podle předem odsouhlaseného plánu a všechno je pod kontrolou. Na prvním místě je nyní bezpečnost všech návštěvníků Pilsner Festu. Již odpoledne jsme avizovali, že jsme na podobný případ připraveni. Všechny mobilní stavby, které nejsou dimenzované na silnější poryvy větru, jsme včas demontovali. Toto je ale mimořádná situace a je zapotřebí se na ni včas připravit. Nechceme nic riskovat, proto jsme se rozhodli předčasně ukončit páteční část programu," dodává mluvčí pivovaru Jiří Mareček.

Pivovar osiřel a gastro stany jsou pevně uzavřené, aby odolaly případným náporům větru. Podle předběžných odhadů se v pivovaru pohybovalo přibližně 12 tisíc lidí. „Je opravdu velká škoda, že jsme museli program předčasně ukončit. Přišel velký počet lidí a atmosféra byla vynikající u obou hudebních scén i stanů s doprovodným programem. Bezpečnost si to ale vyžadovala, nechtěli jsme nic ponechat náhodě. V sobotu vypukne druhá část programu podle plánu, zveme všechny fanoušky dobré hudby a plzeňského piva," říká Karel Kraus, manažer značky Pilsner Urquell.

Rekord nepadl

Už odpoledne se konal na náměstí Republiky pokus o překonání rekordu v hromadném přípitku. Přestože se v jednu chvíli náměstí zcela zaplnilo a mohlo na něm být více než 5 tisíc lidí, rekordní přípitek nepadl. „Ke 140. narozeninám Gambrinusu si přiťuklo více než tři a půl tisíce lidí. Rekord jsme sice nepřekonali, číslo je to ale i tak úctyhodné," komentoval hromadný pivní přípitek Jiří Rákosník za značky Gambrinus.

Dvoudenní festival plzeňských piv bude pokračovat v sobotu podle plánovaného programu. Hudební produkce začíná ve 13:00.

Zdroj: Plzeňský deník.cz | Autor: Eva Plevková


Točené pivo v orosené sklenici, prohlídka pivovaru ale i karaoke nalákala tisíce Brňanů na otevřené dny pivovaru Starobrno. I přes chladné počasí seděli na zahrádce, popíjeli a poslouchali slavné zpěváky i jejich imitátory.

Foto

Na dvaceti výčepních místech se čepovalo Starobrno Médium, Tradiční Ležák, Baron Trenck, Heineken a nealkoholické Starobrno Fríí.

Foto

"Letos chybí pivo uvařené speciálně pro tuto akci, takže se nejvíc točí kvasnicové a ležák," popsala číšnice z pivovaru.

Kromě exkurzí po pivovaru čekalo návštěvníky i několik koncertů. "Zazpíval Janek Ledecký, kapela Support Lesbiens, Petr Bende nebo Dara Rolins," popsala manažerka ze skupiny Heineken Silvie Jacquesová.

Nejpopulárnější na celé akci byla karaoke, na kterou se hrnuli nejen zájemci o zpěv ale i posluchači.

Na své si podle Kateřiny Eliášové ze společnosti Starobrno přišli i fotbaloví fanoušci. V areálu se na velkoplošné obrazovce od 20:30 promítalo utkání Česko-Slovensko. Akci zakončil ohňostroj.

"Loni se akce zúčastnilo 12 tisíc lidí a vypilo se 260 sudů piva," popsala Eliášová.

Zdroj Zprávy iDnes.cz | Autorky: Tereza Režňáková a Lenka Čížková


Pivovar Staropramen slaví 140 let od svého založení. Dnes stejně jako v minulosti je známý nejen výborným pivem, ale také jako iniciátor inovací a dalšího rozvoje pivovarského odvětví u nás. Jeden z největších pivovarů v ČR s roční produkcí přes dva miliony hektolitrů patří k významným zaměstnavatelům v regionu a dává zakázky také řadě dodavatelských firem. Mimo to Staropramen dobře reprezentuje Českou republiku v zahraničí – v roce 2008 se pivo ze Smíchova vyvezlo do 32 zemí světa.

„Když před 140 lety dva průmyslníci - Jan Kohout a Vilém Pick – přišli s myšlenkou postavit první pivovar na pražských předměstích, nevěděli, že pokládají základní kámen k podniku s neuvěřitelnou budoucností,“ říká Zdeněk Lux, vrchní sládek pivovaru Staropramen a dodává: „Naši předchůdci se vždy snažili skloubit tradici s inovátorstvím. Tento přístup si zachováváme i dnes a díky němu se nám daří oslovovat stále nové spotřebitele jak u nás, tak v zahraničí.

Pokud bychom sečetli objem piva, které bylo od založení v pivovaru Staropramen uvařeno, dostaneme se na číslo 105 milionů hektolitrů, tzn. přes dvacet miliard půllitrů.

Po založení akciové společnosti na první valné hromadě 6. září 1869 dodal již 23. října technik Gustav Noback plány, podle nichž se na pozemku o rozloze 18 000 m2 zvaném „v jámě“ začal stavět komplex pivovarských budov. Už za rok začalo ledování, sladování odstartovalo v únoru 1871 a první várka byla slavnostně uvařena 1. května 1871. Roční kapacita pivovaru tehdy dosahovala 22 500 hl.

Smíchovský pivovar byl průběžně modernizován a jeho technologie vždy předbíhaly dobu. Již v roce 1876 zde byla otevřena jedna z prvních stáčíren lahví v celém Rakousko-Uhersku. V roce 1884 odtud vzešel vůbec první polotmavý ležák v Čechách – Granát, který dal název celé kategorii těchto piv. Od roku 1889 pak byly uměle chlazeny sklepy a spilky, v roce 1903 vznikla nová varna využívající páru a v roce 1912 se na nádvoří objevil první nákladní automobil.

Tradice inovací pokračuje i v současnosti a Staropramen do ČR přináší především řadu novinek pro spotřebitele. V roce 1997 se díky Staropramenu v českých obchodech objevilo první multibalení deseti piv, v roce 2004 pak takzvaný Q-pack – originální nerozbitný obal na pivo. V roce 2003 použil pivovar Staropramen poprvé nejen v ČR, ale v celé Evropě plně dochlazený výčepní stojan. V roce 2006 pak následovaly první nové a lehčí lahve, v roce 2007 pak unikátní samochladicí sud Staropramen Coolkeg, který má dnes pevné místo na řadě domácích večírků a oslav. Nejnovějším milníkem na cestě za co nejlepším zážitkem konzumenta je ledově vychlazené pivo na trhu – Staropramen Chill (ležák čepovaný ze speciální namražené pípy obalené ledem).

Pivovar Staropramen ale není inovátorem jen v oblasti technologií. S pivem je spojena i atmosféra, chuť užít si jej společně s přáteli. Proto již v roce 1999 začal Staropramen rozvíjet vlastní síť značkových restaurací Potrefená husa, kterých je dnes již třicet. Nabízejí spojení výtečného piva s kvalitní gastronomií v moderním prostředí nejen v ČR, ale také na Slovensku. Své mnohaleté zkušenosti z pořádání velkých akcí pivovar využil v roce 2004 při uzavření partnerství s nejmodernější a největší multifunkční halou u nás, O2 Arénou v Praze, pro kterou je exkluzivním partnerem v oblasti piva.

Sto čtyřicet let samozřejmě znamená mnoho zkušeností. Ve Staropramenu se stalo tradicí, že tyto jsou předávány zaměstnancům, zákazníkům a spotřebitelům v rámci unikátního projektu První pivovarské školy. Díky ní již více než 13 000 lidí u nás ví, co vše je potřeba k tomu, aby se půllitr kvalitně načepovaného Staropramene dostal až před spotřebitele na stůl.

Zdroj: Tisková zpráva Pivovarů Staropramen


Do pivovaru přijde král

[čtvrtek, 3. září 2009]

Nebýt jednoho z nejschopnějších podnikatelů v pivovarnictví 19. století v Čechách a na Moravě Josefa Mülschitzkého, jsou Hanušovice chudší o svou největší tradici, která trvá už sto pětatřicet let. Výročí svého založení si připomene pivovar o víkendu, kdy na narozeninové pivovarnické párty očekává deset tisíc lidí.

Historie každého pivovaru je cenný kapitál, který se nedá vyjádřit penězi. Pan Müllschitzky se zapsal do dějin pivovaru Holba opravdu zlatým písmem. Je nám ctí, že můžeme v jeho tradici pokračovat a rozvíjet ji. Sluší se ji také připomínat a slavit,“ řekl výkonný ředitel Holby Vladimír Zíka.

Müllschitzky, který byl nájemcem malého pivovaru v nedaleké Kopřivné, prokázal podnikatelského ducha a rozhodl se postavit pivovarnictví na průmyslový základ. Dokázal přesvědčit bohaté podnikatele z regionu, aby do jeho projektu investovali své peníze. To vše v době, kdy pivovarnictví bylo v krizi. Pivovar pod vedením Müllschitzkého vyrobil v roce 1875 na tehdejší dobu ohromujících 15 900 hektolitrů piva. Zatím rekordní výstava pivovaru Holba se datuje do roku 2003, kdy zdejší pivovarníci dodali zákazníkům téměř 470 000 hektolitrů svého produktu.

Narozeninová Holba párty se koná čtvrtého a pátého září. Bude nejen oslavou piva, ale připomene historii pivovaru a jeho hanušovické tradice. Na akci vystoupí například Honza Nedvěd se skupinou a hlavním tahákem bude sobotní večerní koncert No Name. Program slavností uvádí moderátor Patrik Hezucký.

Chceme lidem ukázat jak se tradiční české pivo vaří, proto budou součástí oslav i exkurze,“ přislíbil za vedení pivovaru Vladimír Zíka. Exkurze proběhnou v pátek od patnácti do dvaceti hodin, k posezení u piva na nádvoří pivovaru zahraje Honza Nedvěd.

Sobotní program začíná už ve třináct hodin. Nádvořím pivovaru projde královský průvod, poté dojde k naražení sudu a bude následovat přípitek slavnostním speciálem Holba Šerák. „Připravuje se i ceremonie udělení várečného práva městu v přítomnosti krále i jeho družiny,“ uvedla mluvčí pivovaru Hana Matulová. Celá slavnost bude ve znamení dobrého piva, hudby a her. Holba poteče ze čtyřiceti výčepů a návštěvníci mohou ochutnat také další středomoravská piva Zubr a Litovel. Specialitou bude polotmavý Holba Šerák Speciál o symbolické stupňovitosti 13,51 podle výšky stejnojmenné hory Šerák.

Vstupenky na pivovarské slavnosti je možné zakoupit za zvýhodněné ceny v informačních centrech na Šumpersku a Jesenicku nebo ve vzorkové prodejně pivovaru Holba v Hanušovicích nebo přímo na místě

Zdroj: Zprávy iDnes.cz | Autor: Rostislav Hányš


Sotva pár let po Sametové revoluci se dostal pivovar v Chodové Plané opět do soukromých rukou. Na začátku myšlenky byli čtyři společníci a určitě také milovníci zlatavého moku, kteří založili firmu s názvem Chodovar spol. s.r.o.. Svými představami a především činy se doposud podílejí na chodu a rozkvětu celé společnosti. A o tom, že se jim to daří, se může osobně přesvědčit každý z vás.

Foto

Myšlenka spojit kouzelnou pivní pohodu s možností relaxace v pivních lázních a doplnit vše příjemným doprovodným programem je pro hodně Čechů (především pro mužskou část populace) jakýmsi nesplněným tajným snem. Majitelé pivovaru v Chodové Plané se o to pokusili a dnes pivovar opravdu vzkvétá a to se nepromítá jenom ve zvýšené produkci, která dosahuje téměř 90 tisíc hektolitrů vyprodukovaného piva a stáčené minerální vody za rok.

Foto

Na rozmachu a zviditelnění v očích veřejnosti se svou měrou podílí také atraktivní prostředí stylové restaurace vsazené do části skalního labyrintu pivovarských sklepů. Pro návštěvníky, kteří nemají tušení, v jakém prostředí se restaurace nachází, je již samotný vstup nezapomenutelným zážitkem. A co teprve posezení. Po prvním šoku z prostředí si uvědomíte, že jste sice ve skále, ale není zde žádná zima. Později zjistíte, že tu nejsou okna, ale ani ty vám neschází. Vše je tak nějak přirozené a nesmírně zajímavé. Na vašich příjemných pocitech se podílí nejen nevšední prostředí a profesionální personál, ale také neodolatelný a k pivnímu moku přizpůsobený jídelní lístek. O tom, že jste opravdu v pivovaru, vás přesvědčí nápojový lístek, kde pivo hraje dominantní roli. V části unikátního skalního labyrintu se nachází malé pivovarské muzeum.

Foto

Ovšem ani pravé pivní lázně nejsou k zahození. Taková koupel v pivu je snem nejednoho milovníka tohoto lahodného nápoje. Pivní lázně najdete nedaleko pivovaru, a to přímo na náměstí v Chodové Plané v budově krásně zrekonstruovaného wellness hotelu „U Sládka“. Cílem jednotlivých procedur (koupelí, zábalů, masáží a pitné kůry) je harmonizovat organismus a tím dosáhnout celkové regenerace organismu. Ozdravné procedury mají pozitivní vliv na pleť a vlasy, způsobují uvolnění svalů, prohřátí kloubů a podporují imunitní systém organismu.

Názornou ochutnávku piva můžete také absolvovat v budově původní sladovny, která byla využívaná zdejším pivovarem až do roku 1860. Dnes se zde nachází restaurace „Stará Sladovna“. Jde o originální restauraci tzv. Berrarium. Přibližuje návštěvníkům na jednom místě a v jednom okamžiku svět technologie piva a gastronomie. Restaurace disponuje kapacitou 150 míst a dalších přibližně 300 míst je na terase, ze které je kouzelný výhled na komplex historických budov pivovaru. Součástí restaurace je minipivovar a návštěvníci zde mohou sledovat postupy při vaření piva nebo s pomocí sládka uvařit své vlastní pivo. Na tvorbě pivního lístku, který v základní nabídce obsahuje minimálně 10 druhů piv, se podílejí opravdoví znalci piva a zároveň majitelé Jiří a Vojtěch Plevkovi.

Foto

Ve správném pivovaru by neměla chybět prohlídka. I zde vás majitelé rádi seznámí s historií pivovaru a přiblíží vám tradiční postupy při vaření piva. Denně, a to úderem 14. hodiny, můžete nahlédnout do kuchyně zdejších sládků. Prohlídka trvá přibližně 45 minut a je spojena s ochutnávkou piva, které je stylově stáčeno přímo z pivovarské kašny. Pro skupiny zájemců o prohlídku je možná rezervace i mimo stanovenou hodinu, a to na telefonních číslech +420 374 798 122, 374 611 650 nebo e-mailu ve-skale@chodovar.cz.

Foto

Zdroj: Meredit.cz | Autorka: Jaroslava Fuksová


Ve starobrněnském pivovaru se pivo vaří téměř osm století. Jak se za tu dobu měnily výrobní technologie i receptury, se můžete v on-line rozhovoru zeptat Tomáše Pluháčka. Je jedním z mála lidí, kteří mají každodenní pití alkoholu v popisu práce. Od března se jako vrchní sládek a manažer pivovaru v jedné osobě stará o kvalitu piva tradiční brněnské značky.

Foto

Prakticky celá kariéra šestatřicetiletého muže, který vystudoval pivovarnictví na Vysoké škole chemicko-technologické, je spjata s pivovarem Starobrno. Nejprve pracoval přímo ve výrobě, pak jako operátor při instalaci nových tanků ke kvašení piva.

Pět let působil ve funkci šéfa stáčírny lahví. Jako vrchní sládek začínal v pivovaru Hostan ve Znojmě, kde strávil tři a půl roku. Poté se ve funkci manažera dodavatelského řetězce vrátil zpět do brněnského pivovaru.

Brněnský Heineken

Při odpovědích mu bude asistovat mluvčí pivovaru Kateřina Eliášová, která do společnosti Starobrno nastoupila před třemi lety. Je členkou nejužšího vedení českého Svazu pivovarníků a sladařů.

Brněnský podnik, který zaměstnává čtyři stovky lidí, před šesti lety ovládla nizozemská skupina Heineken a spolu s ním začlenila do své skupiny další velké pivovarnické společnosti: Královský pivovar Krušovice a skupinu pivovarů Drinks Union. Množstvím uvařeného piva se tak řadí na třetí místo v republice. Samotné Starobrno přitom ročně vyrobí asi 600 tisíc hektolitrů piva.

V sobotu 5. září se brněnský pivovar otevře veřejnosti. Tradiční akce s nabitým kulturním programem a ochutnávkou piva se těší velké oblibě, v minulém roce se jí zúčastnilo dvanáct tisíc lidí a vypilo se 260 sudů

Zdroj: Zprávy iDnes.cz | Autor: Lenka Čížková


V plánu je kromě jiného navýšení kapacity výroby až o čtvrtinu

Skupina Heineken Česká republika investuje během letošního a příštího roku v pivovaru Velké Březno přes 25 milionů korun. Peníze směrují především do zvýšení kvality výroby a stáčení piva, ale i zvýšení kapacity. Pivovar také vylepší místní prohlídkovou trasu.

Chceme ve Velkém Březně vybudovat klasický pivovar, který bude ale zároveň splňovat nejvyšší kvalitativní a ekonomické standardy,“ řekl nový vrchní sládek známého pivovaru Velké Březno Petr Hauskrecht.

V letošním roce již skupina Heineken Česká republika investovala do pivovaru přibližně osm milionů korun do stáčecí linky. „Díky tomu jsme zdvojnásobili její kapacitu oproti období, kdy ještě pivovar nepatřil do skupiny Heineken. Generální opravou například prošly plnička a myčka lahví. Investovali jsme také do úprav etiketovačky,“ vypočítal Petr Hauskrecht. Zvýšila se i bezpečnost provozu pivovaru díky opravám kotelen a energobloků.

Ještě v letošním roce půjdou na úpravy stáčecí linky další dva miliony korun. V příštím roce pak investuje skupina Heineken Česká republika do pivovaru dalších zhruba 15 milionů korun. Investice budou směřovat do rozšíření spilky, sklepů i přetlačných tanků. „Před hlavní letní sezonou tak budeme mít přibližně o čtvrtinu vyšší kapacitu pivovaru,“ uvedl Petr Hauskrecht.

Součástí prohlídky bude ochutnávka

V pivovaru se také chystá změna oblíbené prohlídkové trasy, kterou každoročně navštíví několik tisíc turistů z celého světa. Bývalá humna, tedy místo pro klíčení sladu, by se měla přeměnit na expozici s historickými pivovarskými předměty. „Součástí by měla být i možnost ochutnávky kvasnicového piva. Otevření expozice předpokládáme také v příštím roce,“ doplnil vrchní sládek pivovaru.

V současnosti je Heineken třetím nejsilnějším hráčem s pivem na domácím trhu, v exportu se řadí mezi nejdůležitější vývozce piva.

Kdo je Heineken

- Heineken je třetí největší pivovarnickou skupinou na světě a evropskou jedničkou mezi výrobci piva.

- V roce 2007 se působnost této skupiny v ČR rozrostla o Královský pivovar Krušovice, a. s.

- V polovině roku 2008 byla úspěšně dokončena akvizice společnosti Drinks Union, a. s.

Zdroj: Ústecký deník.cz


Přátelská posezení se zlatým mokem třeba u grilování byla v letošním létě často vítanou náplní nejednoho večera. Pivo si stále drží největší popularitu ze všech alkoholických nápojů.

Teď jsme tady na dovolené, tak si rádi s manželkou sedneme buď na terasu nebo do nějaké předzahrádky na točené kvasnicové,“ svěřil se návštěvník Třeboňska Jan Petr.

Ve vodáckých kempech na Jindřichohradecku byly o prázdninách v oblibě takzvané pivní PET lahve. „Je to praktické a snadno se uzavře, takže pivo nevyprchá a na lodi se petka líp veze než klasické lahváče,“ vysvětlila vodačka Renáta. Třeboňský pivovar Bohemia Regent však zůstává věrný klasice a obalům z umělé hmoty se rezolutně brání.

Foto

Jsme tradiční český pivovar a držíme se tedy tradic jak při výrobě, tak při expedici piva. Jsme přesvědčeni, že pivo do plastového obalu nepatří,“ uvedla ředitelka pivovaru Andrea Stasková.

Dodala, že pivo zejména kvůli zachování charakteristické chuti patří do skla. Navíc zde hledí také na ekologickou stránku, kdy PET lahve rozhodně přírodě neprospívají. Připomněla také původní práce bednářů.

Když tu byly dračí lodě, nechali jsme jako hlavní cenu pro vítěze udělat desetilitrový dřevěný sud, který byl i vysmolený a skutečně se potvrdilo, že pivo mělo lepší chuť,“ dodala Stasková.

To, že je o sudové pivo mezi štamgasty stále zájem, potvrzuje i personál některých hospůdek. „Točené jednoznačně vede, a to Staropramen desítka a Granát,“ uvedla servírka deštenské Restaurace U Mocnáře Jiřina Štindlová.

Větší oblibu točeného o letošních prázdninách zaznamenali podle odbytu produkce v třeboňském pivovaru.

Letos jsme zaregistrovali nárůst sudového piva proti loňsku, zatímco lahvového zůstává stejný,“ uzavřela Stasková. Stále více příznivců si podle ní získává i jejich nealkoholické pivo.

Zdroj: Jindřichohradecký deník.cz | Autor a foto: Stanislava Koblihová


Spotřebitelská soutěž, oficiálně nazvaná Starobrněnské žně aneb Sklízejte ceny, probíhá od začátku srpna do konce září v 1500 provozovnách v nichž se značka Starobrno čepuje. Promotion je zajímavá svým pojetím a snahou vzbudit v konzumentech zájem nejen o značku, ale i o pivovar, v němž se vaří. Kromě toho se však může pochlubit i jedním „nej“. Starobrno do ní totiž věnovalo nejhodnotnější cenu ve své historii.¨

Princip soutěže je následující, každý kdo si v období srpna a září dá 2 točená Starobrna má možnost soutěžit a třikrát vyhrát prostřednictvím stíracího losu, který obdrží v jedné z 1500 provozoven zapojených do této akce. Z losu se dozví kód, který společně s odpovědí na soutěžní otázku („Kolik 0,5 litrových piv značky Starobrno, zaokrouhleno na stovky, uvaří nová varna v pivovaru Starobrno za srpen a září 2009?) odešle smskou. Každá 35. odpověď vyhrává jednu z 80.000 garantovaných cen. Každý den je navíc na webu vyhlášena tzv. šťastná chvilka. Odesílatel sms, která přijde nejrychleji po jejím vyhlášení, vyhrává kompletní párty sadu. Ta je tvořena 50 l sudem Starobrna, 5 kg masa, dřevěným uhlím, kelímky, zapůjčením slunečníku, stolu a jejich dovozem až na místo určení. Nejdražší cenu v historii Starobrna, nový VW California v hodnotě 1,5 milionu Kč, vyhraje autor nejpřesnější odpovědi na soutěžní otázku.

Další informace o soutěži mohou zájemci získat přímo na www.starobrno.cz, z billboardů, rádií i tisku. Zapojené provozovny jsou označeny samolepkami, plakáty a stojánky na stolech.

Zdroj: Marketingové noviny.cz


Pivovar Starobrno otevřen veřejnosti

[úterý, 1. září 2009]

Leckterý Čech by jako národní nápoj bez váhání označil pivo. Diskuse se vedou jen o to, které pivo je nejlepší. Proto se pivovary předhání kromě chutě i o to, kde se přijde s nejlepší akcí. Osobně si myslím, že pivovar Starobrno nasadil laťku celkem vysoko.

Plakát

V sobotu 5. 9. ve 14:00 začne Den otevřených dveří pivovaru Starobrno. Místo konání je v areálu pivovaru, který se nachází na ulici Hlinky 12. Kromě soutěží a prohlídky pivovaru se návštěvníci mohou těšit na dvě pódia. Na hlavním pódiu vystoupí například Support Lesbiens, Yo – Yo Band, Dara Rolins, Nightworks nebo Janek Ledecký. A na dolním pódiu vystoupí Lucie revivals, The Teachers a v 21:00 se tu pro pány začne promítat na velkoplošné obrazovce fotbalové utkání Česko – Slovensko. Pět minut před desátou hodinou se bude konat slavnostní ohňostroj, který ukončí program Dne otevřených dveří pivovaru Starobrno.

Zdroj: La Cultura.cz | Autor: Jana Mášová


Nového člena dozorčí rady má Měšťanský pivovar Strakonice. Jak agentuře Mediafax v pondělí sdělila mluvčí města Marie Kotlíková, stal se jím bývalý primář gynekologie zdejší nemocnice Jiří Chod.

Chod je zároveň radním města za KDU-ČSL a nahradil předchozího člena a zároveň předsedu dozorčí rady Tomáše Hajduška, jehož rada města odvolala letos 12. srpna, údajně z důvodu překročení jeho kompetencí.

Důvodem bylo, že pan Hajdušek informoval občany o chystaných sponzorských aktivitách pivovaru, aniž k tomu daly souhlas příslušné orgány a tím také bylo způsobeno, že vyjádření Tomáše Hajduška vyvolala nesplnitelná očekávání především strany sportovních klubů,“ okomentovala předchozí události mluvčí radnice Marie Kotlíková.

Nového předsedu dozorčí rady Měšťanského pivovaru Strakonice bude rada volit v novém složení na svém příštím zasedání, což bude zřejmě v září.

Zdroj: Zprávy Kurzy.cz | Autor: René Kekely


Do pivovaru zamířily tisíce lidí

[pondělí, 31. srpen 2009]

Tradiční Den otevřených dveří pivovaru Rychtář si nenechaly ujít tisíce návštěvníků ze všech koutů republiky. Jako každé dva roky touto akcí vyvrcholilo Léto s Rychtářem, série letních koncertů v přírodním amfiteátru pivovaru. O vysoké návštěvnosti svědčí i auty přeplněná Resselova ulice od centra až k Blatnu, včetně ulic navazujících.

Návštěvníky tak během soboty lákaly k návštěvě hlineckého „chrámu piva“ zpěváci a kapely zvučných jmen, vynikající občerstvení, soutěže, kulturní program, nabídka všech druhů zlatavého moku místní produkce i 13stupňový speciál uvařený právě k 96. výročí pivovaru.

Nemalým lákadlem návštěvníků byly i exkurze po útrobách pivovaru, kde příchozí mohli spatřit technologii výroby jejich oblíbeného nápoje – od varny přes spilku a sklepy až po stáčírnu. Osm vyškolených průvodců tak útrobami hlineckého pivovaru provedlo na 1500 návštěvníků. Pro velký zájem nakonec museli pořadatelé počet plánovaných exkurzí dokonce navýšit.

Na své si v Hlinsku přišly všechny generace. V průběhu odpoledne vystoupily kapely Hlinečanka, Mistříňanka i folklorní soubor z Itálie, který se o víkendu účastnil i Adámkových folklorních slavností v místní historické části Betlém. V podvečer pak program osvěžil legendární hlinecký Artur či oblíbená country skupina Trampoty

Večer v pivovaru posléze vrcholil koncertem vynikajících interpretů. Bouřlivý potlesk sklidila v Hlinsku stálice českého popu Marie Rottrová se svými hity. Závěr večera pak patřil Hudbě Praha a kapele MIG 21.

Celodenní maraton koncertů, soutěží i prohlídek protnul po deváté hodině i divácky vždy velmi oblíbený ohňostroj. Tisíce návštěvníků si tak „otevřené dveře“ u Rychtáře dosyta užívaly. Na další akci tohoto druhu si však návštěvníci budou muset počkat až do roku 2011. Den otevřených dveří se v hlineckém pivovaru koná totiž jen každé dva roky. Již teď ale pořadatelé chystají další ročník koncertů Léto s Rychtářem na příští sezonu.

Foto a video naleznete zde...

Zdroj: Chrudimský deník.cz


«« « Strana 380 z 512 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI